en
همه چیز راجع به برف پاک کن (wiper)1401/09/16
تیغه‌های برف‌ پاک کن‌ قطعاتی دارای تاریخ انقضاء هستند که باید سالی یک بار تعویض شوند. در جاده، 90 درصد اطلاعات مفید برای رانندگی با دید راننده جمع‌آوری می‌شود و شیشه جلوی کثیف درک رانندگان از علائم جاده را حدود 30 درصد کاهش می‌دهد.

همه چیز راجع به برف پاک کن  (wiper)

برف پاک کن‌ها که روی شیشه جلو و بعضا شیشه عقب خودروی شما قرار دارند، کار پاک کردن شیشه از آب در هوای بارانی برای اطمینان از دید بهتر در جاده را بر عهده دارند، همچنین برای تمیز کردن شیشه جلو از مایع شیشه‌شوی استفاده می‌شود. تیغه‌های برف‌پاک کن‌ قطعاتی دارای تاریخ انقضاء هستند که باید سالی یک بار تعویض شوند.

در جاده، 90 درصد اطلاعات مفید برای رانندگی با دید راننده جمع‌آوری می‌شود و شیشه جلوی کثیف درک رانندگان از علائم جاده را حدود 30 درصد کاهش می‌دهد. از زمان اختراع آن در سال 1903، سیستم‌های برف پاک‌کن‌ به تکامل خود ادامه دادند. در جدیدترین مدل‌های خودرو، موتور برف پاک کن به لطف یک سنسور الکترونیکی به طور خودکار عمل می‌کند. فراتر از این واقعیت که سیستم برف پاک کن در یک وسیله نقلیه موتوری 4 چرخ راحتی بیشتری را برای رانندگی فراهم می کند، بیش از همه یک تجهیز ایمنی است که توسط پلیس اجباری شده و عدم وجود برف پاک‌کن ها یا عملکرد نادرست آنها منجر به دریافت جریمه می‌شود.

تیغه برف پاک کن

برف‌پاک‌کن شیشه جلو چگونه کار می‌کند؟

اگر در آغاز قرن بیستم، آنها به صورت دستی کار می کردند، از سال 1951، برف پاک کن‌ها توسط یک موتور الکتریکی   (Wiper motor)کار می‌کردند. با این حال، تا سال 1963 بود که اولین مدل های با عملکرد متناوب ظاهر شد. به طور کلی، برف پاک کن‌ها به طور همزمان و موازی کار می کنند. برخی از مدل‌های خودرو مجهز به سیستم پاک‌کن با آرایش متقارن، متضاد، معکوس، تک تیغه یا مستقل هستند. در همه موارد، آنها باید امکان دستیابی به میدان دید حداقل 80 درصد را فراهم کنند.
برف پاک کن‌ها بخشی از خودروی شما هستند که روی شیشه جلو (و در برخی مدل‌ها شیشه عقب) قرار می‌گیرند . هدف برف پاک‌کن‌ها حذف باران و هرگونه آلودگی موقتی از روی شیشه خودرو و در نتیجه پاکسازی میدان دید شماست تا بتوانید با خیال راحت رانندگی کنید. اگر برف پاک‌کن‌های شیشه جلو شما معیوب است، منتظر از کار افتادن آن نباشید زیرا خود را در معرض خطر قرار می‌دهید.
یک برف پاک کن شیشه جلو از چندین جزء تشکیل شده است؛  یک موتور محرک که در زیر شیشه جلو ثابت شده است، یک بازوی فلزی که توسط موتور جابجا می‌شود و یک تیغه لاستیکی که با شیشه جلو در تماس است.
بعضی از وسایل نقلیه هاچبک همچنین مجهز به برف پاک کن شیشه عقب هستند. برای اطمینان از دید خوب راننده، این خودروها دارای یک پمپ شیشه شوی است که برای تمیز کردن شیشه، مایع شیشه‌شوی را روی شیشه جلو و گاهی اوقات روی شیشه عقب اسپری می‌کند.
تیغه‌های برف‌پاک‌کن نیز مانند سایر قطعات مصرفی خودرو دارای چرخه عمر مفید هستند که مطابق توصیه سازندگان تقریباً یک سال بیان می‌شود ولی می‌توان تا حدودی در صورت با کیفیت بودن این زمان را افزایش داد. متأسفانه تفاوت‌های قابل توجه دما باعث تضعیف آنها می‌شود، همانطور که رسوبات خاص مرتبط با آلودگی، نزدیکی به دریا یا مناطقی با شوری بالا باعث از بین رفتن سریع‌تر آنها می‌شود.
برخی از خودروهای جدید مجهز به سنسوری هستند که برف پاک کن‌ها را به صورت خودکار فعال می‌کند. وقتی وسیله نقلیه شما وجود قطرات باران را روی شیشه جلوی شما تشخیص دهد، برف پاک کن‌ها فعال شده و سرعت آنها به طور خودکار با توجه به شدت بارندگی تنظیم می‌شود.

چه زمانی باید برف پاک کن‌های شیشه خودرو را تعویض کنید؟

به طور کلی، برف پاک کن‌ها یک سال عمر مفید دارند. البته این مدت استفاده بسته به استفاده ای که از آنها می‌کنید و شرایط آب و هوایی که با آن مواجه می‌شوند می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه لیستی از رایج‌ترین علائمی‌که به شما می‌گوید که چه عضوی از سیستم برف‌پاک‌کن خودروی شما باید بررسی شود، آمده است:

•    حالت‌های خاصی از برف‌پاک‌کن‌ شما کار نمی‌کند.( موتور برف‌پاک‌کن‌ - رله تایمر برف‌پاک‌کن‌)
•    برف‌پاک‌کن‌ شیشه شما دیگر کار نمی‌کنند اما همچنان صدای موتور را شنیده می‌شود. (بازویی برف‌پاک‌کن‌ - موتور برف‌پاک‌کن‌)
•    بازوهای برف‌پاک‌کن‌ شما کندتر از حد معمول هستند. (موتور برف‌پاک‌کن‌ - دسته سیم مربوطه)
•    شیشه جلوی شما بعد از روشن کردن برف پاک کن‌ها مثل همیشه تمیز نیست. (تیغه برف‌پاک‌کن‌ - بازویی برف‌پاک‌کن‌)
•    تیغه برف‌پاک‌کن‌ های شیشه جلو شما نو هستند اما بدرستی پاک نمی‌کنند. ( بازویی برف‌پاک‌کن‌ - عدم کیفیت تیغه‌ها)

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، به شما توصیه می‌کنیم که به تعمیرگاه مجاز بروید تا برف‌پاک‌کن‌ خودرو را بررسی کنند. تعمیرکار می‌تواند دقیقاً به شما بگوید که مشکل از کجاست و در صورت لزوم تیغه‌های برف پاک کن را تعویض می‌کند.
اگر تیغه‌های برف پاک کن فرسوده رگه‌هایی روی شیشه جلو می‌گذارند یا آب را به خوبی حذف نمی‌کنند تعویض آن‌ها توسط خودتان بسیار آسان است و نیازی به رفتن به نمایندگی ندارید.

چرا برف پاک کن‌های شیشه جلوی من جیرجیر می‌کنند؟

دو دلیل اصلی برای ایجاد صدای برف پاک کن شیشه جلو وجود دارد. این می‌تواند به این دلیل باشد که برف پاک کن‌های شیشه جلو شما بیش از حد شیشه جلوی شما را لمس می‌کنند یا سطح مایع شیشه‌شوی خیلی پایین است. برف پاک کن‌هایی که با آب جیر می‌کشند یا خط می‌کشند نیز از علائم فرسوده یا خم شدن تیغه برف پاک کن دارند.
در صورت صدای جیر جیر برف‌پاک‌کن‌، با تمیز کردن تیغه‌ها و شیشه جلو با یک پارچه و آب صابون شروع کنید. سطح مایع شیشه‌شوی را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را شارژ کنید. مخزن با بلند کردن کاپوت (درب موتور) به راحتی قابل دسترس است. مایع شیشه شوی را با رنگ آبی آن تشخیص خواهید داد.
همچنین می‌توانید موقعیت تیغه‌های برف پاک کن را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که بازو خم نشده است، که می‌تواند باعث صدای جیر جیر برف پاک کن شود. در نهایت وضعیت لاستیک برف پاک کن را بررسی کنید. لاستیک بیش از حد سفت می‌تواند باعث جیرجیر برف پاک کن‌ها شود که البته محصولاتی برای نرم کردن آن وجود دارد.

چگونه برف پاک کن‌ها را عوض کنیم؟

شما باید هر سال یکبار یا بیشتر برف پاک کن‌های شیشه جلو خود را بسته به شرایط آنها تعویض کنید، که به ویژه با شرایط استفاده (تکرار استفاده، شرایط آب و هوایی و غیره) مرتبط است. شما می‌توانید با برداشتن تیغه‌های استفاده شده برای تعویض آن‌ها، موارد لازم شامل موارد زیر است:
•    تیغه برف‌پاک‌کن‌ های جدید
•    پارچه تمیز
•    شیشه پاک کن
مرحله 1: شیشه جلو را تمیز کنید
قبل از تعویض برف پاک کن، شیشه جلو را تمیز کنید. به ویژه این به شما این امکان را می‌دهد که خاکی را که می‌تواند به تیغه‌های برف پاک کن جدید آسیب برساند، پاک کنید. پس برای تمیز کردن شیشه جلو از پارچه تمیز و شیشه پاک‌کن استفاده کنید.
مرحله 2: برف پاک کن قدیمی ‌شیشه جلو را بردارید
بازوی هر یک از برف پاک کن‌ها را بلند کنید تا آنها را عمود بر شیشه جلو قرار گیرند. مراقب باشید که آن را به درستی قرار دهید و خیلی زود آن را رها نکنید، زیرا ممکن است به شیشه جلو برخورد کند و در اثر ضربه شیشه جلو (جام جلو) ترک بخورد. سپس تیغه برف پاک کن قدیمی ‌را بردارید. معمولاً برای برداشتن آن یک زبانه پلاستیکی باید وجود داشته باشد که برای آزادسازی باید آن باز شود.
مرحله 3: برف پاک کن جدید را قرار دهید
هنگامی‌که تیغه برف پاک کن فرسوده برداشته شد، می‌توانید تیغه جدید را قرار دهید. فقط با کشیدن تیغه برف پاک کن جدید روی بازو، در جهت معکوس تیغه را جا بندازید و آن را ببندید. این عملیات را برای برف پاک کن دوم را تکرار کنید! مراقب باشید پس از تعویض برف پاک کن، آنها را به آرامی‌ روی شیشه جلو قرار دهید.

برف پاک کن شیشه جلو را از کجا بخریم؟

اگر بخواهید خودتان آنها را عوض کنید، به راحتی می‌توانید برف پاک کن‌های جدید را  از نمایندگی های مجاز ایران خودرو و یا فروشگاه‌های مجاز ایساکو تهیه کنید. در صورتیکه میخواهید تعویض آنها توسط متخصص انجام شود می‌توانید به واحد خدمات سریع (Quick Service) هر نمایندگی مجاز مراجعه کنید، تا بدون فوت وقت سیستم برف‌پاک‌کن‌ خودرو بررسی و تیغه‌های آن توسط متخصص تعویض شوند.

بهترین برند برای تیغه برف پاک کن

برندهای بسیاری از برف پاک کن‌ها وجود دارد که برای مثال و برای تیغه برف پاک کن پژو 405 یا تیغه برف پاک کن 206 ایساکو (تیغه برف‌پاک‌کن‌ فابریک کارخانه) از جمله آنها هستند، اما بعضی از مراکز خودرویی قیمت تیغه برف پاک کن پژو شرکتی را ارائه می‌دهند که نمایندگی خاصی هم نیستند اما مرکز پخش قطعات یدکی ایران‌خودرو یا سایپا هستند. همانطور که گفته شد ایساکو برند مطمئنی در برف پاک کن‌های شیشه جلو بوده و اصل بودن آن را برای شما تضمین می‌کند که این خود بسیار ارزشمند است.

قیمت برف پاک کن چنده؟

قیمت برف پاک کن به برند و مدلی که انتخاب می‌کنید و همچنین به نوع برف پاک کن و محل خرید آن بستگی دارد. در انتخاب مدل مناسب برای وسیله نقلیه خود دقت کنید زیرا همه تیغه‌های برف پاک کن به هم نمی‌خورند و این ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند.

اشتراک گذاری