en
خلافی خودرو1401/09/16
داشتن قوانین برای راهنمای و رانندگی در هر کشوری، ضامن سلامتی جان انسان‌ها در حین رانندگی و افراد دیگر حاضر در خیابان است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و قواعد خاص خود را برای راهنمایی و رانندگی دارد.

خلافی خودرو

خلافی خودرو؛ از استعلام خلافی خودرو تا راهکارهای پرداخت آن
داشتن قوانین برای راهنمای و رانندگی در هر کشوری، ضامن سلامتی جان انسان‌ها در حین رانندگی و افراد دیگر حاضر در خیابان است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و قواعد خاص خود را برای راهنمایی و رانندگی دارد. بدیهی است که رد کردن قوانین راهنمایی و رانندگی و تخلف از آن، مانند هر قانون دیگری جریمه خاص خود را دارد. در طی سال‌های گذشته، انواع جریمه حضوری برای راهنمایی و رانندگی به سمت آنلاین شدن و الکترونیکی شدن پیش رفته است. از همین رو امروزه کمتر میزان برگه‌های جریمه و پرداخت پول نقد در همان لحظه جریمه را مشاهده می‌کنیم!
راهکاری که امروزه جایگزین استفاده از پول نقد و برگه‌های جریمه شده است، راهکاری الکترونیکی است. به وسیله استفاده از خلافی خودرو و ثبت میزان جریمه در آن، افراد ملزم به پرداخت جریمه خود به صورت الکترونیکی هستند. در ادامه درباره این روش جریمه و چیستی و چگونگی آن نکاتی را بیان خواهیم کرد.

 

خلافی خودرو

 

خلافی خودرو چیست؟
زمانی که از خلافی خودرو نام برده می‌شود، به معنای هرگونه تخلف انجام شده با ماشین شما است. خلافی خودرو تمامی مواردی است که قوانین راهنمایی و رانندگی را نقض کرده‌ و به وسیله خودروی خود از آن‌ها سرپیچی داشته‌اید. شاید پیش از تولید تکنولوژی ثبت هوشمند تصاویر و پلاک خودرو و استفاده از جریمه‌های کاغذی امکان دور شدن از محلی که مرتکب خطا و بروز خلاف در رانندگی اتفاق افتاده بود، امکان پذیر بود اما امروزه و با الکترونیکی شدن جریمه‌ها دیگر این موضوع ممکن نیست. به وسیله دوربین‌های خلافی خودرو، پلاک شما ثبت شده و با گرفتن استعلام خلافی خودرو میزان جریمه شما به صورت کامل مشخص خواهد شد.

چرا اطلاع داشتن از خلافی خودرو اهمیت دارد؟
ممکن است به نظر خیلی افراد، جریمه شدن الکترونیکی گزینه بهتری باشد. گزینه‌ای که می‌توان آن را در لحظه پرداخت نکرد و مشکلی نیز به این واسطه به وجود نخواهد آمد و صدالبته چنین دیدگاه و تفکری کاملاٌ اشتباه است! و زمانی که شما به وسیله دوربین‌های راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شوید، میزان جریمه در خلافی خودروی شما ثبت خواهد شد. با ثبت این میزان هزینه در خلافی خودرو، شما هر زمان که اقدام به انتقال سند و یا به دنبال تغییر آن و کاربری ماشین باشید، با مشکل روبه‌رو می‌شوید.
ضمن اینکه جریمه‌هایی وجود دارند که زمان پرداخت مشخصی برای آن‌ها وجود دارد. برخی از جریمه‌ها دارای نمره منفی از این دسته هستند. جریمه‌هایی که در صورت افزایش میزان نمره منفی، ممکن است موجب ضبط گواهینامه فرد شود و مشکلات قانونی را به همراه داشته باشد. برخی دیگر از جریمه‌ها نیز با داشتن قانون دوبرابری شدن میزان خلافی خودرو در صورت عدم پرداخت ثبت شده‌اند. به این ترتیب، در صورتی که نسبت به خلافی خودروی خود بی‌توجه باشید، ممکن است مشکلات جدی و سختی را تجربه نمایید!

دلایل اهمیت داشتن توجه به خلافی خودرو
انواع مختلف جریمه خودروی ثبت شده در خلافی
برای هر تخلف و تخطی از قوانین، یک جریمه مشخص وجود دارد. این جریمه‌ها هریک می‌توانند با دیگری متفاوت بوده و براساس نوع قانون شکنی و قواعد موجود تعیین می‌شوند. به صورت کلی می‌توان سه نوع جریمه مختلف ثبت شده در زمان خلافی خودرو مشاهده کرد که هریک براساس میزان شدت تخطی و نوع تخطی و توسط پلیس راهنمایی و رانندگی مشخص می‌شود. این سه دسته از جریمه‌ها عبارت است از:
1.    جریمه مادی برای خلافی رانندگی
جریمه مادی عادی‌ترین و رایج‌ترین نوع از جریمه راهنمایی و رانندگی است. نوعی از جریمه که براساس میزان شدت جریمه راننده ملزم به پرداخت هزینه است. می‌توان گفت که بیشتر تخلف‌های راهنمایی و رانندگی شامل این نوع از جریمه می‌شود و این جریمه کاربرد بسیاری در راهنمایی و رانندگی دارد. کمتر راننده‌ای است که تابه‌حال، با این نوع جریمه روبه‌رو نشده باشد!
2.    جریمه نمره منفی در خلافی رانندگی
جریمه نمره منفی یکی از جریمه‌های جدید است که در کنار جریمه نقدی به کار می‌رود. این نوع از جریمه برای خودروها و خلاف‌هایی پیش می‌آید که شدت بیشتری دارند. از همین رو پلیس راهنمایی و رانندگی با اضافه کردن نمره منفی به نمرات راننده، سخت‌گیری بیشتری را بر روی این تخلف‌ها دارد. البته باید بدانید که هر سطح از نمره منفی در جریمه رانندگی می‌تواند پیامدهای مشخصی را به همراه داشته باشد. برای مثال اگر نمره منفی راننده به 30 برسد، گواهینامه او برای سه ماه توقیف خواهد شد. این جمع بندی نمرات در دفعات بعدی سخت‌گیرانه‌تر و مشکل‌تر خواهد بود و می‌تواند پیامدهای بسیاری را با خود به دنبال داشته باشد.
3.    توقیف شدن خودرو به دلیل خلافی رانندگی
در برخی از موارد و در تخلف‌های بسیار سنگین، جریمه خودرو توقیف آن خواهد بود! توقیف خودرو برای جریمه‌های بسیار سنگین اتفاق افتاده و خلافی خودرو را تا میزان بسیاری افزایش می‌دهد. در این شرایط، علاوه بر توقیف شدن خودروی شما، لازم است تا جریمه توقیف خودرو را نیز پرداخت کنید. اصلی‌ترین مواردی که می‌تواند منجر به توقیف خودروی شما شود، عبارت است از:
3.1    رانندگی با وسیله نقلیه بدون مدرک
3.2    تصادف سنگین و منجر به فوت دیگران
3.3    نداشتن بیمه ثالث بدنه در زمان رانندگی
3.4    مستی و استفاده از مواد مخدر در زمان رانندگی
3.5    ارتکاب دو تخلف رانندگی به صورت همزمان
3.6    هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا

بررسی انواع جریمه و دلایل اصلی برای توقیف خودرو

راهکارهای مختلف برای بررسی و استعلام خلافی ماشین
اگر به دنبال استعلام میزان خلافی خودروی خود هستید، راهکارهای بسیاری برای استعلام شما وجود دارد. در این شرایط بررسی چگونگی خلافی خودرو به وسیله راهکارهای مختلف به شما کمک می‌کند تا با داشتن هرگونه اطلاعاتی بتوانید نسبت به میزان خلافی خودروی خود آگاه شوید. در ادامه به بررسی 4 راهکار برای آگاهی از میزان خلافی ماشین خواهیم پرداخت و درباره هریک نکاتی را بیان می‌کنیم. نکاتی که امید است برای شما کاربردی بوده و به شما در راستای استعلام خلافی خودرو به شیوه درست کمک کننده باشد.
1.    استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک
زمانی که به دنبال استعلام خلافی خودروی خود به وسیله شماره پلاک هستید، می‌توانید وارد سایت sakha.epolice.ir بشوید و با ورود به این سایت شما تنها با وارد کردن شماره پلاک خودروی‌تان می‌توانید میزان خلافی خودروی خود را مشاهده کنید. به این ترتیب، نیازی به اطلاعات دیگر نداشته و با راهکاری ساده اقدام به پرداخت هزینه خلافی خودروی خود خواهید کرد و هزینه استعلام خلافی مبلغی در حدود 5200 تومان می باشد.
2.    استعلام خلافی خودرو با بارکد
از دیگر راهکارها برای استعلام خلافی خودرو می‌توان به استعلام خلافی به وسیله بارکد کارت خودرو اشاره کرد. شما به وسیله استفاده از بارکد خودرو، می‌توانید آن را اسکن کرده و میزان خلافی خودرویتان را مشاهده کنید. به این منظور تنها لازم است تا وارد سایت راهور 120 شده و به بخش پرداخت قبض بروید. با استفاده از اسکن بارکد کارت خودرو می‌توانید میزان بدهی و جریمه‌های خودروی‌تان را مشاهده کنید. این میزان جریمه می‌تواند براساس تمامی دفعات تخلف شما ثبت شده باشد و هزینه دریافت و یا استعلام خلافی خودرو در این روش نیز مبلغی در حدود 5200 تومان می باشد.
3.    استعلام خلافی خودرو با پیامک
یکی دیگر از راهکارهای ثبت خلافی خودرو و استعلام خلافی خودرو، استفاده از پیامک است! اگر به اینترنت دسترسی ندارید و می‌خواهید از میزان خلافی خودروی‌تان مطمئن شوید، استفاده از استعلام خلافی خودرو با پیامک راهکار مناسبی است. به منظور استفاده از این راه‌حل، نیاز به اطلاعات شماره vin ماشین خود دارید. این شماره بر روی کارت ماشین شما درج شده است و با ارسال این کد به شماره 1101202020 می‌توانید استعلام خلافی خودروی خود را بدون نیاز به هرگونه اینترنتی و به راحتی پیش ببرید.

بررسی راهکارهای مختلف برای استعلام خلافی خودرو
4.    استعلام خلافی خودرو با شماره سریال
به عنوان آخرین راهکار باری استعلام خودرو، می‌توان به استعلام خودرو به وسیله شماره سریال اشاره کرد. برای اینکه بتوانید به وسیله این راهکار میزان خلافی خودروی‌تان را استعلام بگیرید، لازم است تا شماره سریال مندرج بر پشت کارت خودروی خود را داشته باشید. با این راهکار و با ورود به سایت راهور 20، امکان استعلام گرفتن از خودروی خود را خواهید داشت. به این منظور نیاز به ثبت نام و وارد کردن مشخصات خود در سایت راهور داشته و مانند هریک از دیگر راهکارهای استعلام خلافی خودرو به وسیله سایت راهور، مراحل استعلام خودروی شما پیش خواهید رفت.

5.    استعلام خلافی از اپلیکیشن ایساکو
نحوه اعتراض به میزان خلافی خودرو موجود
اگر پس از استعلام میزان خلافی خودروی خود، نسبت به آن اعتراض داشتید، راهکارهایی برای این موضوع در نظر گرفته شده است. به وسیله هریک از این راهکارها و با مراجعه به مراکز مشخص، شما می‌توانید نسبت به میزان خلافی خوردوی ثبت شده برای خود اعتراض نمایید و برای کاهش آن اقدام کنید. سه راهکار اصلی برای اعتراض به میزان خلافی خودرو عبارت است از:
1.    اگر به قبض جریمه خود اعتراض دارید، لازم است تا به این منظور به سراغ مرکز اجراییات شهر محل سکونت خود رفته و اعتراض خود را به قبض جریمه ثبت کنید.
2.    دومین شکل از اعتراض می‌تواند نسبت به وضعیت تخلفات رانندگی‌تان باشد. شما به این منظور لازم است تا به پلیس +10 مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت نمایید. در پلیس +10 اعتراض شما در عرض 24 ساعت بررسی شده و نتیجه آن به شما گزارش می‌شود.
3.    در برخی از موارد ممکن است جریمه شما بالای یک میلیون تومان باشد. در این شرایط امکان این را دارید که با مراجعه به واحدهای رسیدگی تخلفات، اعتراض خود را ثبت نمایید.
توجه داشته باشید که اگر به منظور اعتراض جریمه خودرو قرار است تا به هریک از این سه شیوه عمل کنید، نیاز به حضور برخی از مدارک خود دارید. اصل کارت ملی مالک خودرو، اصل سند مالکیت خودرو، کارت شناسایی معتبر دارنده خودرو یا وکیل قانونی به همراه تکمیل کردن فرم درخواست خود مهم‌ترین آن‌ها هستند.

امکان اعتراض یه میزان خلافی ثبت شده برای خودرو

نحوه پرداخت نهایی برای هزینه خلافی خودرو
زمانی که به دنبال پرداخت نهایی هزینه خلافی خودروی خود هستید، لازم است تا از یکی از راهکارهای بیان شده پیشین استفاده کنید. هریک از این راهکارها به صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، باید توجه داشته باشید که از هرکدام به درستی استفاده نمایید و با تمام مواردی که مطرح گردید، استفاده از موبایل اپلیکیشن ایساکو یکی از بهترین گزینه ها برای دریافت استعلام خلافی خودرو می باشد.
در اولین قدم لازم است تا وارد سایت مشخص شده برای خلافی خودرو شوید. راهور 20 و سایت خلافی و قبضینو برخی از این سایت‌ها هستند. پس از باز کردن این سایت‌ها لازم است تا براساس مشخصات خود وارد پنل کاربری‌تان شوید. با ورود به پنل کاربری، امکان بررسی و استعلام میزان خلافی خودروی خود را خواهید داشت. به این ترتیب، شما می‌توانید با کلیک بر روی گزینه پرداخت قبض و استفاده از بارکد یا شماره پلاک نسبت به استعلام و پرداخت خلافی ماشین خود اقدام نمایید.
آخرین نکات درباره خلافی خودرو
امروزه استفاده از راهکارهای الکترونیکی جایگزین جریمه کردن خودرو به صورت کاغذی شده است. راهکاری که در طی سال‌های اخیر و به منظور بهبود شرایط و استفاده از تکنولوژی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. به وسیله این راهکار، امروزه ثبت خلافی خودرو به صورت الکترونیکی بوده و برای استعلام خلافی خودرو لازم است تا به سایت‌های مشخصی مراجعه کنید.
در این مقاله با بررسی انواع خلافی خودرو و ثبت خلافی خودرو برای هریک از این جریمه‌ها، تلاش کردیم تا با فضای جدید پیاده سازی تخلفات راهنمایی و رانندگی آشنایتان کنیم. در ادامه نیز به سراغ راهکارهای پرداخت استعلام خلافی ماشین رفتیم و چندین راهکار را برای صفر کردن میزان خلافی خودرویتان به شما معرفی کردیم. امید است با خواندن این نکات بتوانید اطلاعات کامل و دقیقی را درباره خلافی خوردرو کسب کرده و بتوانید از این اطلاعات استفاده لازم را داشته باشید.

خلافی خودرو، از چیستی تا راهکارهای بررسی آن

اشتراک گذاری