en
کارشناسی رنگ خودرو1401/09/16
زمانی که به دنبال خرید خودرو به صورت دست دوم هستید، کارشناسی رنگ خودرو به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات شما شناخته می‌شود. به منظور اینکه بتوانید خرید بهتری برای خودروی دست دوم داشته باشید، جدی گرفتن این مرحله اهمیت دارد.

کارشناسی رنگ خودرو
از چیستی کارشناسی رنگ خود تا راهکارهای مختلف آن

زمانی که به دنبال خرید خودرو به صورت دست دوم هستید، کارشناسی رنگ خودرو به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات شما شناخته می‌شود. به منظور اینکه بتوانید خرید بهتری برای خودروی دست دوم داشته باشید، جدی گرفتن این مرحله اهمیت دارد. امروزه نیز به دلیل افزایش بسیار زیاد قیمت و هزینه خرید ماشین، خرید ماشین دست دوم به یک گزینه مناسب تبدیل شده است. گزینه‌ای که با رعایت کردن قواعد و قوانین آن می‌توانید به عنوان بهرتین راهکار ممکن از آن بهره ببرید. در این بخش و در ادامه به دنبال آن هستیم تا درباره کارشناسی رنگ خودرو به منظور خرید ماشین دست دوم نکاتی را بیان کنیم. نکاتی که به شما کمک کند تا بهترین راهکارها را به منظور کارشناسی رنگ و بدنه خودرو انتخاب نموده و از آن بهره و استفاده کافی را ببرید.

کارشناسی رنگ خودرو چیست؟
زمانی که به سراغ خرید ماشین دست دوم می‌روید، به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل خرید، کارشناسی رنگ خودرو مطرح می‌شود. کارشناسی رنگ خودرو در ایران به منظور بررسی رنگ اصلی خودرو و تشخیص خودروی رنگ شده از خودروی رنگ نشده انجام می‌شود. با اینکه در کشورهای دیگر، رنگ خودروی دست دوم به عنوان یک ویژگی مناسب شناخته می‌شود، در ایران خودروهایی دارای رنگ، گزینه مناسبی برای خرید برآورد نمی‌شوند.
از همین رو به وسیله کارشناسی رنگ خودرو، به دنبال آن هستیم تا رنگ اضافه بر روی خودرو تشخیص داده شود. به این ترتیب در صورت رنگ شدن خودرو، این موضوع مشخص خواهد شد و می‌توان پیش از خرید اتومبیل نسبت به آن آگاهی کافی و کامل را پیدا کرد.

اهمیت و ضرورت استفاده از کارشناسی رنگ خودرو
زمانی که از کارشناسی رنگ خودرو سخن می‌گوییم، دلیل و اهمیت استفاده از آن نیز به عنوان یک موضوع مطرح می‌شود. اگر به دنبال خرید خودروی دست دوم هستید، کارشناسی رنگ خودرو برای شما اهمیت بسیاری دارد. دلیل این اهمیت می‌تواند تاثیر رنگ خودرو بر روی قیمت تمام شده و نهایی آن باشد. در واقع اصلی‌ترین دلیل انجام کارشناسی رنگ خودرو، این است که در صورت داشتن رنگ بر روی بدنه خودرو، این خودرو با قیمت ارزان‌تری به فروش می‌رسد.
از همین رو زمانی که به دنبال خرید خودروی دست دوم هستید، نسبت به این عامل توجه داشته باشید. داشتن رنگ بر روی بدنه خودرو می‌تواند نشانه وارد شدن آسیب‌های جدی به بدنه اتومبیل باشد. از همین رو ممکن است بخش‌های داخلی خودرو نیز با مشکلات و آسیب‌های جدی روبه‌رو باشند که با تشخیص رنگ خودرو می‌توان نسبت به آن شناخت و اطلاعات کامل‌تری را پیدا کرد.

اهمیت انجام کارشناسی خودرو برای خرید ماشین دست دوم


راهکارهای اصلی برای تشخیص و کارشناسی رنگ خودرو

اگر به فکر انجام کارشناسی رنگ خودرو هستید، باید بدانید که این مسیر به روش‌های مختلفی می‌تواند انجام شود. انتخاب راهکار مناسب می‌تواند با توجه به نیاز و شناخت شما از کارشناسی رنگ خودرو باشد. با این حال، در این بخش با بررسی راهکارهای مختلف و متعدد برای کارشناسی رنگ خودرو، به دنبال آن هستیم تا شما اطلاعات کامل‌تری را در این باره کسب کنید. اصلی‌ترین روش‌های انجام کارشناسی رنگ خودرو را در ادامه و به صورت کامل و جامع مشاهده خواهید کرد.

1.    چگونگی تشخیص رنگ خودرو با چشم
ابتدایی‌ترین و راحت‌ترین روش تشخیص رنگ خودرو استفاده از چشم برای این کار است. البته بدیهی است که این روش نیاز به تخصصی دقیق و کامل داشته و به سختی قابل انجام است. با این حال، زمانی که به دنبال تشخیص رنگ خودرو به وسیله چشم هستید، بررسی برخی از ابعاد می‌تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.

برخی از این موارد عبارت است از:
1.1    وجود تفاوت رنگ در بخش‌های در معرض آسیب یک موضوع مهم است. از همین رو در اولین قدم از تشخیص رنگ خودرو با چشم، شما لازم است تا بر روی این بخش‌های ماشین متمرکز شوید. درهای ماشین، صندوق، گلگیر و سپرها این بخش‌های مهم را تشکیل می‌دهند. این بخش‌های ماشین برای تعمیر و رنگ شدن نیاز به تخصص بسیاری دارند. از همین رو ممکن است به راحتی و با قرار دادن ماشین در نور، آسیب دیدگی و رنگ دوباره بر روی آن به راحتی قابل تشخیص باشد.
1.2    زمانی که در حال استفاده از چشم خود برای تشخیص رنگ ماشین هستید، استفاده از عکس گرفتن می‌تواند اقدام مناسبی باشد. شما با استفاده از عکس گرفتن از ماشین در فاصله دو الی سه متری آن می‌توانید ناهماهنگی موجود میان رنگ بدنه خودرو را به راحتی تشخیص دهید.
1.3    با باز کردن درهای ماشین و کاپوت و صندوق می‌توانید رنگ پاشیدگی را نیز بررسی کنید. زمانی که ماشین دوباره رنگ می‌خورد، ممکن است بخش‌هایی از لبه‌های ماشین نیز دارای رنگ شود. از همین رو با باز کردن درهای ماشین و کاپوت و صندوق می‌توانید رنگ احتمالی موجود در این قسمت‌ها را تشخیص داده و انتخاب بهتری را برای خرید ماشین دست دوم مورد نظر خود داشته باشید.

توجه به درها و کاپوت ماشین در زمان کارشناسی رنگ خودرو
1.4    اگر ماشین رنگ دوباره بر روی خود داشته باشد و این رنگ به صورت غیرتخصصی بر روی سطح ماشین نقاشی شده باشد، ممکن است ماشین دارای ویژگی پوست پرتقالی باشد. این ویژگی زمانی رخ می‌دهد که در حین خشک شدن رنگ جدید ماشین، گرد و غبار و اشیایی زیر به بدنه ماشین بچسبند. به این ترتیب می‌توان  تشخیص رنگ خودرو را با چشم تعیین کرد.
1.5    یکی دیگر از راهکارهای تشخیص رنگ خودروی دست دوم بر روی ماشین، توجه به پوسته پوسته شدن رنگ ماشین و ایجاد ترک بر روی آن است. رنگ اصلی ماشین و رنگ کارخانه کیفیت بالایی دارد و به هیچ عنوان در طول زمان پوسته پوسته نمی‌شود. در صورتی که بر روی یک ماشین پوسته پوسته شدن و پریدگی رنگ وجود داشته باشد، می‌توان آن را به رنگ دست دوم بر روی ماشین ربط داد.
1.6    از دیگر راهکارهایی که به وسیله چشم می‌تواند تشخیص رنگ خودرو را ساده سازد، نگاه کردن رنگ خودرو به صورت مایل است. زمانی که به بدنه خودرو به صورت مایل نگاه می‌کنید، شفافیت رنگ برای شما بیشتر خواهد بود. وجود بخش‌هایی غیرشفاف و تصاویر موج‌دار دلیلی است که می‌تواند به معنای رنگ کردن خودرو باشد.
1.7    اگر بر روی اتومبیل ردی از سنباده و صافی وجود داشته باشد، این رد به طور حتم برای رنگ مجدد خودرو است. زمانی که خودرو نیاز به رنگ مجدد دارد، در لبه‌ها خصوصا لبه گلگیرها سنباده کشیده شود. به این ترتیب خطوطی بر روی این قسمت‌ها باقی خواهد مانند که می‌تواند نشانی از رنگ شدن خودرو باشد.

2.    تشخیص و کارشناسی رنگ ماشین به وسیله تینر
از دیگر راهکارهای بررسی سلامت بدنه برای رنگ خودرو، استفاده از تینر است. تینر به عنوان یک حلال رنگ شناخته می‌شود. حلالی که می‌تواند با قرار گرفتن بر روی سطح ماشین جود هرگونه رنگ غیر فابریک و غیراصلی را به راحتی تشخیص دهد. زمانی که از تینر بر روی سطح ماشین خود استفاده کنید، در صورت وجود رنگ طبیعی هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر رنگی غیر از رنگ کارخانه بر روی سطح ماشین وجود داشته باشد، تینر رنگ را حل کرده و به این ترتیب و در زمان خشک شدن آن، موجب ایجاد سطحی مات بر روی ماشین خواهد شد. از همین رو استفاده از تینر و تمیز کردن ماشین به وسیله آن، راهکاری دیگر برای کارشناسی رنگ خودرو تلقی می‌شود.


راهکارهای مختلف برای تشخیص و کارشناسی رنگ خودرو

3.    تشخیص رنگ ماشین با دست کشیدن بر روی بدنه
راهکار ساده دیگری که می‌تواند به وسیله یک کارشناس خبره و تیم خدمات کارشناسی رنگ خودرو انجام شود، دست کشیدن بر روی بدنه ماشین است. به وسیله دست کشیدن بر روی بدنه ماشین می‌توان برآمدگی‌ها و ناهمواری‌های آن را به راحتی تشخیص داد. به این ترتیب، لازم است تا دست خودرو را بر روی بدنه ماشین کشیده و به وسیله نوک انگشتان آن را لمس کنید. حس کردن کیفیت رنگ و بافت بدنه خودرو اهمیت بسیاری دارد. به این وسیله می‌توان در صورت صافکاری و وجود سنباده کاری بر روی بدنه خودرو آن را به راحتی تشخیص داد. از همین رو وجود هرگونه رنگ اضافی و غیرطبیعی بر روی بدنه خودرو مشخص شده و می‌توانید آن را به راحتی تشخیص دهید.

4.    کارشناسی رنگ و بدنه خودرو با استفاده از آهن ربا
به عنوان یکی دیگر از راهکارهای تشخیص رنگ خودرو می‌توان به استفاده از آهنربا برای تشخیص اشاره کرد. برای این روش تنها لازم است تا یک آهنربای ضعیف داشته باشید. با استفاده از این آهنربا و قرار دادن آن بر روی بخش‌های مختلف خودروی خود می‌توانید کارشناسی رنگ خودرو را به راحتی انجام دهید. به این منظور، بررسی ضخامت رنگ صورت خواهد گرفت. به صورت معمول و در خودروهای سالم، میزان ضخامت رنگ در تمامی ابعاد اتومبیل یکسان است. از همین رو میزان جذب آهنربا نیز کیسان خواهد بود. با کشیدن آهنربا بر روی سطح اتومبیل، در هر کجا که میزان کشش آهنربا بیشتر شود و نیروی بیشتری را احساس کنید، آن قسمت از خودرو دارای رنگ خواهد بود.

5.    تشخیص رنگ خودرو با استفاده از ابزارهای کارشناسی
با اینکه راه‌حل‌های بیان شده همگی می‌توانند گزینه مناسبی برای تشخیص رنگ خودرو باشند، اما هیچ‌یک راه‌حل قطعی و حتمی نیستند. ممکن است رنگ خودرو به قدری حرفه‌ای و تخصصی صورت گرفته باشد که با هیچ‌یک از این راه‌حل‌ها مشخص نشود. از همین رو امروزه دستگاه‌هایی تخصصی برای کارشناسی رنگ خودرو وجود دارند که هریک به صورتی پیشرفته این مراحل کارشناسی را انجام می‌دهند. دستگاه‌هایی دیجیتال که برای تشخیص از اتاق تشخیص رنگ یا دستگاه پیشرفته تشخیص رنگ دیجیتال استفاده می‌کنند. در این دستگاه‌ها با بررسی میزان ضخامت رنگ خودرو، کیفیت و فابریک بودن آن مورد تشخیص قرار می‌گیرد. به این ترتیب، زمانی که دستگاه عددی بیشتر از 4.7 را برای رنگ نشان می‌دهد، نشان از فابریک بودن رنگ دارد.

 

اهمیت حضور یک کارشناس به منظور تشخیص رنگ خودرو
همان‌طور که خواندید، بسیاری از روش‌های کارشناسی رنگ خودرو نیاز به یک متخصص و فرد حرفه‌ای در این زمینه دارد. اگر واقعا به دنبال تشخیص رنگ خودرو و انجام کارشناسی دقیق بر روی خودروی خود هستید، حضور یک فرد متخصص و حرفه‌ای را دست کم نگیرید. شما با حضور تیمی حرفه‌ای برای تشخیص رنگ خودرو می‌توانید نسبت به نتیجه به دست آمده اطمینان داشته باشید و نتیجه به دست آمده را قبول کنید. از همین رو به منظور یک کارشناسی دقیق و حرفه‌ای از متخصصی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. متخصصی که بتواند با هزینه معقول، تشخیص دقیقی بر روی خودروی مورد نظر شما داشته باشد و نسبت به حرف او اطمینان حاصل نمایید.

آخرین نکات درباره کارشناسی رنگ خودرو
 زمانی که به دنبال خرید خودروی دست دوم هستید، یکی از مهم‌ترین مراحل برای شما کارشناسی رنگ خودرو است. بسیاری از خودروها ممکن است در زمان استفاده و در حوادث مختلف، دارای رنگ پریدگی شوند. از همین رو ماشین نیاز به رنگ پیدا کرده و بر روی سطح آن رنگ دوباره انجام می‌شود. این رنگ دوباره ممکن است به گونه‌ای حرفه‌ای و تخصصی انجام شود. از همین رو به راحتی قابل تشخیص نبوده و می‌تواند برای تشخیص نیاز به متخصص و فرد ماهر داشته باشد. با این حال، در این بخش با بررسی راهکارهای مختلف به منظور تشخیص رنگ خودرو بر روی یک ماشین تلاش کردیم تا شما را با این فرآیند و اهمیت آن آشنا سازیم. امید است خواندن نکات بیان شده، اطلاعات کافی و کاملی را در اختیار شما قرار داده و به شما در کارشناسی رنگ خودرو کمک کننده باشد.

چگونگی انجام کارشناسی رنگ خودرو و اهمیت آن!

اشتراک گذاری