en
شمع موتورپایه کوتاه
شمع موتورپایه کوتاه
شمع موتورپایه کوتاه
شمع موتورپایه کوتاه
شمع موتورپایه کوتاه

شمع موتورپایه کوتاه

شمع خودرو قطعه ای متشکل از الکترود ، عایق سرامیکی، واشرها و بدنه فلزی می‌باشد که در بالای محفظه احتراق و روی سر سیلندر خودرو قرار گرفته و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و از طرف دیگر با ایجاد جرقه زنی در محفظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نتیجه ایجاد نیروی لازم برای حرکت خودرو می‎گردد. در حقیقت شمع خودرو وظیفه انفجار در محفظه احتراق و حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارند. انواع شمع‌های خودرو عبارتند از شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی و شمع‌های چند الکترودی. اهمیت این قطعه بصورتی می‎باشد که اگر دارای نقص در عملکرد باشد، موتور توان لازم را نداشته و حتی ممکن است موتور روشن نشود. بنابراین استفاده از شمع توصیه شده توسط شرکت خودرو ساز ضامن کارکرد صحیح موتور است.

شمع موتور


شمع خودرو قطعه ای متشکل از الکترود ، عایق سرامیکی، واشرها و بدنه فلزی می‌باشد که در بالای محفظه احتراق و روی سر سیلندر خودرو قرار گرفته و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و از طرف دیگر با ایجاد جرقه زنی در محفظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نتیجه ایجاد نیروی لازم برای حرکت خودرو می‎گردد. در حقیقت شمع خودرو وظیفه انفجار در محفظه احتراق و حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارند.
انواع شمع‌های خودرو عبارتند از شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی و شمع‌های چند الکترودی.
اهمیت این قطعه بصورتی می‎باشد که اگر دارای نقص در عملکرد باشد، موتور توان لازم را نداشته و حتی ممکن است موتور روشن نشود. بنابراین استفاده از شمع توصیه شده توسط شرکت خودرو ساز ضامن کارکرد صحیح موتور است. 
یکی از نکاتی که باید بدان توجه کرد نوع شمع از لحاظ شمع گرم وسرد می باشد زیرا در موتورهائی که امروزه استفاده می‌گردد به علت کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت، دمای کارکرد موتور را بالاتر از دمای موتورهای قدیمی در نظر می‌گیرند . حال اگر از شمع گرم استفاده گردد باعث ایجاد پدیده خودسوزی می‌شود که علاوه بر بد کارکردن موتور،  به قطعات موتور ، نظیر پیستون ، شاتون و... صدمه می‌زند. 

شمع موتور,شمع موتور کوتاه,شمع موتور 206,شمع موتور سمند,شمع موتور پژو
مشخصات عملکردی و استانداردی قطعه : 

این قطعه از قطعات برقی و جزو قطعات مشمول استاندار اجباری است لذا چنانچه این قطعه ساخت داخل باشد،باید روی قطعه علامت استاندارد وجود داشته باشد .  
شمع خودرو در حرارت و ولتاژ بالا کار می‌کند، بنابراین لازم است که از مواد با کیفیتی ساخته شود. جریان ولتاژ بالایی که به شمع خودرو می‌رسد از طریق عایق سرامیکی به الکترود داخل شمع (الکترود مثبت) انتقال می‎یابد. این عایق سرامیکی از انتقال جریان برق به بدنه خودرو جلوگیری می‌کند.
شمع خودرو دارای دو الکترود مثبت و منفی است. الکترود مثبت در داخل بدنه شمع قرار داد و تنها قسمت انتهایی آن مشخص است و الکترود منفی نیز به بدنه شمع متصل شده است و دارای جریان منفی است. در میان الکترود مثبت و منفی فاصله بسیار کوچکی وجود دارد که محل جرقه زنی است. به این فاصله گپ شمع نیز گفته می شود که یکی از مهمترین آیتم های انتخاب شمع  می‌باشد.
قسمت سرامیکی شمع بسیار حساس است و نباید ضربه ببیند. در صورت وجود ترک در قسمت سرامیکی، نشتی جریان الکتریکی اتفاق افتاده و جرقه زنی شمع مختل خواهد شد.


مزیت قطعه ایساکویی نسبت به سایر اقلام موجود در بازار:

•    ضمانت قطعه بر اساس ضوابط وزارت صنعت ، معدن و تجارت 
•    منطبق با استاندارد ملی ایران 
•    دارای تائیدیه از آزمایشگاههای معتبر خودروساز
•    بهبود شتاب خودرو
•    قدرت بیشتر در موتور
•    بهینه سازی شرایط احتراق در موتور خودرو
•    مصرف بهتر سوخت
•    مشخصات شمع ( گپ شمع و ...) مطابق با  الزامات خودرو ساز
•    انجام آزمون‌های کنترل کیفی قبل از خرید و به صورت دوره‌ای در طول مدت قرارداد.
•    تحت کنترل داشتن فرایند ساخت
•    بازرسی محموله قبل از دریافت
•    بسته بندی ، شرایط نگهداری و حمل نقل قطعه مطابق با استانداردهای شرکت ایساکو

شمع موتور,شمع موتور کوتاه,شمع موتور 206,شمع موتور سمند,شمع موتور پژو
ایرادات احتمالی و قطعی استفاده از قطعات غیر ایساکویی و غیر استاندارد:

1-    عدم وجود تضمین و گارانتی  قطعه 
2-    ترک و شکستگی سرامیک شمع
3-    ذوب شدن الکترودها
4-    تغییر رنگ سرامیک عایق
5-    مصرف بالا و غیرعادی سوخت 
6-    بد کار کردن ، لرزش موتور و عدم شتاب مناسب خودرو 
7-    کاهش قدرت موتور 
8-    زنگ زدگی (اکسید شدن) سریع الکترودها