غلتک تسمه سفت کن
غلتک تسمه سفت کن
غلتک تسمه سفت کن
غلتک تسمه سفت کن
غلتک تسمه سفت کن
غلتک تسمه سفت کن

غلتک تسمه سفت کن

برای انتقال نیروی محرکه موتور خودرو به سایر بخش ها ماننددینام، پمپ هیدرولیک فرمان، واتر پمپ، میل سوپاپ و ... از تسمه یا در برخی خودرو ها از زنجیر استفاده می‌شود. برای جلوگیری از لغزش تسمه یا خارج شدن آن از محل قرار گیری آن از قطعه‌ای به نام تسمه سفت کن استفاده می شود . وظیفه تسمه سفت کن‌ها تثبیت موقعیت تسمه‌ و جلوگیری از لغزش آن‌ها است. عملکرد درست تسمه سفت کن ارتباط مستقیمی با طول عمر و سلامت تسمه‌های خودرو دارد. تسمه سفت کن در بیرون تسمه پروانه با فشار دادن به یک نقطه از تسمه ایجاد کشش ایجاد می نماید . عموماً تسمه پروانه‌ها عامل انتقال انرژی به قطعاتی مانند دینام و فن خنک کن رادیاتور هستند.هر چه تسمه سفت کن کیفیت بالاتری و دقیق تر تنظیم شود تسمه ها نیز نرم تر و راحت تر کار می کند و فشار و کشش اضافه به تسمه های خودرو وارد نمی‌شود ودر صورتی که تسمه نرم کار کند ، میزان طول عمر بیشتر خواهد داشت .
نام‌های رایج : پایه آلترناتور, متحرک بالایی - ساعتی, غلتک شیاری

غلتک سفت کن تسمه تایم 


برای انتقال نیروی محرکه موتور خودرو به سایر بخش ها ماننددینام، پمپ هیدرولیک فرمان، واتر پمپ، میل سوپاپ و ... از تسمه یا در برخی خودرو ها از زنجیر استفاده می‌شود. برای جلوگیری از لغزش تسمه یا خارج شدن آن از محل قرار گیری آن از قطعه‌ای به نام تسمه سفت کن استفاده می شود . وظیفه تسمه سفت کن‌ها تثبیت موقعیت تسمه‌ و جلوگیری از لغزش آن‌ها است. عملکرد درست تسمه سفت کن ارتباط مستقیمی با طول عمر و سلامت تسمه‌های خودرو دارد.
تسمه سفت کن در بیرون تسمه پروانه با فشار دادن به یک نقطه از تسمه ایجاد کشش ایجاد می نماید . عموماً تسمه پروانه‌ها عامل انتقال انرژی به قطعاتی مانند دینام و فن خنک کن رادیاتور هستند.هر چه تسمه سفت کن کیفیت بالاتری و دقیق تر تنظیم شود تسمه ها نیز نرم تر و راحت تر کار می کند و فشار و کشش  اضافه به تسمه های خودرو وارد نمی‌شود ودر صورتی که تسمه نرم کار کند ، میزان طول عمر بیشتر خواهد داشت .
این قطعه شامل ، 2 سطح تعریف قطعه یدکی همراه با پایه و بدون پایه تامین و به فروش می باشد . 

 

غلتک تسمه سفت کن

 

تسمه سفت کن ، به دو صورت کشش لازم را بر روی تسمه پروانه ایجاد می نماید :
1-     مکانیزم فنری  
2-     سیستم لولایی قابل تنظیم

 

مشخصات عملکردی و استانداردی قطعه : 

ساختار و اجزاء هرزگرد و تسمه سفت کن
تسمه سفت کن  ظاهری ساده دارد و از بلبرینگ کاسه نمد و بخش های پلاستیکی و پایه ها تشکیل شده است . 
وظیفه ی هرزگرد پس از تنظیم در جای خود چرخش نرم و بدون فشار بلبرینگ آن است . کیفیت ساخت بلبرینگ مهم ترین فاکتور تعیین کنند در آن می باشد. هر چه آلیاژ به کار رفته برای بلبرینگ بهتر و با خلوص بالاتری باشد ، بلبرینگ مدت زمان و عمر طولانی بدون خوردگی و سایش کار خواهد داشت .
طول عمر بلبرینگ و در نهایت در عمر تسمه سفت کن بسیار موثر می باشند . زیرا باید بتوانند دما و فشار زیاد ناشی از چرخش مداوم را تحمل نمایند.
کاسه نمد ها نقش حفظ گریس درون بلبرینگ و جلوگیری از نفوظ هرچیزی مانند گرد و غبار به درون بلبرینگ را دارد و با خراب شدن آن ها حتی اگر موجب خارج شدن گریس نیز نشوند باعث ورود گرد و غبار به درون بلبرینگ می شوند. همین گردو غبار علاوه بر از بین بردن خاصیت روان کننده با قرار گرفتن میان قطعات بلبرینگ به مرور باعث خرابی آن می شوند.
قطعات پلاستیکی و پایه ها نیز چون در معرض همان دمای بالا و فشار کار قرار دارند اگر از مواد مناسبی استفاده نشود دچار سایش می گردد .
زمان تعویض هرزگرد و تسمه سفت کن
برای تعویض هرزگرد و تسمه سفت کن نمی توان زمان دقیق تعیین نمود توجه به عملکرد نرم و بدون صدای اضافه تسمه ها شاخص سلامت آن می باشد. شنیده شدن صدای اضافه در هنگام کار می تواند نشان از خرابی باشد توصیه می شود که به هنگام تعویض تسمه ها هرزگرد ها و تسمه سفت کن ها نیز تعویض گردند تا از بروز مشکلات دیگر جلوگیری شود. 
هر زمان که تسمه پروانه مورد بررسی یا تعویض می‌شود ، تسمه سفت کن نیز باید بررسی شود . در معاینات ادواری خودرو باید تسمه سفت کن نیز بررسی شود.
عوارض عدم تعویض به موقع تسمه سفت کن
عدم تعویض تسمه سفت کن باعث صدمه به تسمه های خودرو و عملکرد نا مناسب تسمه و باعث صدمه به سایر قطعات خودرو می شود. 

غلتک تسمه سفت کن


خرابی تسمه ها می تواند باعث صدمات بسیار زیادی به خودرو شود :

1-     صدمه و آسیب به تسمه تایم 
2-    آسیب به سیستم تایمینگ خودرو و خرابی و از کار افتادن موتور (رد کردن تسمه تایم) 
3-    ایجاد مشکل در سیستم انتقال قدرت موتور 

 

علائم تعویض تسمه سفت کن

زمانی که موتور را روشن می کنید، صدای غیرعادی شبیه جیر جیر و ساییدگی را خواهید شنید.
میزان اهمیت تعویض تسمه سفت کن معیوب
سیستم تهویه مطبوع و دینام قدرت خود را از طریق تسمه پروانه دریافت می کنند. با چرخش میل لنگ به علت احتراق در سیلندرها و حرکت شاتونها، پولی نیز حرکت می کند و تسمه پروانه را به حرکت در می آورد. به همین دلیل در صورتی که تسمه مذکور دچار مشکل شود ، انتقال قدرت با مشکل مواجه می شود و در نتیجه خودرو به خوبی عمل نمی کند.
مزیت قطعه ایساکویی نسبت به سایر اقلام موجود در بازار:
•    ضمانت قطعه بر اساس ضوابط وزارت صنعت، معدن و تجارت
•    منطبق با استاندارد ملی ایران و مشخصات اعلام شده از سوی شرکت مادر
•     بسته بندی ، شرایط نگهداری و حمل نقل قطعه مطابق با استانداردهای شرکت ایساکو

 


ایرادات احتمالی و قطعی استفاده از قطعات غیر ایساکویی و غیر استاندارد :

•    ایجاد صدای غیرعادی ( صدای جیر جیر و صدای ساییدگی) 
•    خرابی بلبرینگ هرزگرد تسمه سفت‌کن و گیرپاژ کردن آن
•    ایجاد عملکرد نامطلوب سیستم های تهویه مطبوع و دینام 
•    ایجاد مشکل در انتقال قدرت
•    احتمال رد کردن تایم و آسیب به سایر اجزاء موتور