فیلترروغن
فیلترروغن
فیلترروغن
فیلترروغن
فیلترروغن
فیلترروغن
فیلترروغن

فیلترروغن

روغن درون موتور ماننـد خون در بدن انسان عمل می‌کند. همان‌طورکه لازم است، مواد مضر از خون جدا شوند برای کارکرد بهتر موتـور خـودرو نیز ضروری است روغـن موتـور، تصفیه شده و ذرات ناخـالصی و معلق آن جدا شوند. این کار برعـهده فیلتر روغن است. یکی از مواردی که فیلتر های استاندارد دارند میتوان به میزان کاغذ صافی و نیز میزان مش کاغذ اشاره کرد . در صورت استفاده از کاغذ صافی با مش های بزرگتر باعث می گردد تا ذرات معلق در روغن جدا نگردد و به همراه روغن در مسیر روانکاری موتور گردش کند و باعث آسیب دیدن قطعات متحرک موتور نظیر یاتاقان‌ها، خوردگی در میل لنگ و میل سوپاپ و ایجاد خراش در جداره سیلندر و نیز باعث ایجاد روغن سوزی گردد.

فیلتر روغن

 
روغن درون موتور ماننـد خون در بدن انسان عمل می‌کند. همان‌طورکه لازم است، مواد مضر از خون جدا شوند برای کارکرد بهتر موتـور خـودرو نیز ضروری است روغـن موتـور، تصفیه شده و ذرات ناخـالصی و معلق آن جدا شوند. این کار برعـهده فیلتر روغن است. 
یکی از مواردی که فیلتر های استاندارد دارند میتوان به میزان کاغذ صافی و نیز میزان مش کاغذ اشاره کرد . در صورت استفاده از کاغذ صافی با مش های بزرگتر باعث می گردد تا ذرات معلق در روغن جدا نگردد و به همراه روغن در مسیر روانکاری موتور گردش کند و باعث آسیب دیدن قطعات متحرک موتور نظیر یاتاقان‌ها، خوردگی در میل لنگ و میل سوپاپ و ایجاد خراش در جداره سیلندر و نیز باعث ایجاد روغن سوزی گردد. در صورتیکه مش کاغذ فیلتر کمتر از حد استاندارد باشد باعث می‌گردد تا روغن نتواند از کاغذ صافی عیور کرده لذا فشار در داخل فیلتر روغن افرایش می‌یابد در این حالت سوپاپ داخل فیلتر عمل کرده و روغن بدون فیلتر شدن وارد مسیر روغنکاری موتور می‌گردد در این حالت به علت عدم فیلتر اسیون ، ذرات معلق ناخالصی و آلودگی به همراه روغن وارد مسیر های روغنکاری شده و باعث آسیب زدن به قطعات متحرک نظیر یاتاقان ها و سیلندر می‌شود هم چنین در صورت عدم وجود سوپاپ در فیلتر های غیر استاندارد می‌تواند در باعث ترکیدن فیلتر به علت افزایش فشار روغن در فیلتر گردد. .
از دیگر موارد مهم در این قطعه اورینگ فیلتر می‌باشد که وظیفه آب بندی بین بلوک سیلندر و فیلتر را دارد. در صورتیکه مواد مورد استفاده دارای کیفیت مناسب نباشد باعث می‌گردد تا در زمان بستن  حالت ارتجاعی خود را از دست داده و در زمان روشن بودن موتور ، نشتی روغن داشته و در مدتی باعث کاهش سطح روغن و آسیب دیدن موتور بخصوص قطعات متحرک موتور نظر یاتاقان ها ، میل لنگ و میل سوپاپ گردد که هزینه بالائی برای مالک خودرو در بر خواهد داشت.
فشار روغن درون موتور در دورهای مختلف موتور متفاوت است. استفاده از فیلترهای غیراستاندارد، علاوه بر ناتوانی در تصفیه تمامی ذرات معلق و ناخالصی‌ها و گردش این ذرات در بین قطعات داخلی، موتور را با افت شدید فشار روغن مواجه و خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر قطعات متحرک داخل موتور از قبیل رینگ‌های پیستون، یاتاقان‌های ثابت و متحرک وارد خواهد ساخت. با توجه و دقت به همین نکات ساده و استفاده از فیلتـرهای استـاندارد ، از آسیب‌های احتمالی به موتور خودروی خود جلوگیری نمائید.

 

فیلتر روغن,فیلتر روغن 206,فیلتر روغن پژو,فیلتر روغن سمند,فیلتر روغن پارس

مشخصات عملکردی و استانداردی قطعه : 

این قطعه از قطعات مصرفی و مشمول استاندار اجباری است لذا برای قطعات ساخت داخل باید روی قطعه علامت استاندارد وجود داشته باشد .  
اصولا نقش اصلی فیلتر روغن تصفیه روغن موتور می‌باشد و پاکیزگی روغن فاکتور بسیار مهمی است که باعث عمر بیشتر موتور می‌گردد. کاغذ فیلتر نقش فیلتر کننده را دارد و مقدار استفاده شده کاغذ نقش اساسی در طول عمر و عملکرد فیلتر دارد. مقدار کاغذ استفاده شده در فیلترهای ایساکو از فیلترهای بازاری بیشتر است. آلودگی‌های ناشی از عملکرد زیاد موتور مانند براده های فلزات ناشی از سایش قطعات روی یکدیگر، دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها به تدریج می‌توانند مسیر حرکت روغن را مسدود نموده و آسیب به موتور وارد سازند. فیلتر روغن ناجی موتور بوده و این مسئله اهمیت به کارگیری فیلتر روغن را مشخص می‌کند. فیلترها فقط تا مدت معینی می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر روغن ؛ منافذ کاغذ فیلتر مسدود می‌شود که در این حالت به دلیل بالا رفتن فشار در محفظه فیلتر روغن سوپاپ اطمینان تعبیه شده در آن باز شده و جهت جلوگیری از آسیب دیدگی کلی قطعات موتور اجازه عبور روغن بدون پالایش را به سیکل روغن‌کاری می‌دهد که این موضوع موجب بروز مشکلات جدی در قطعات حساس موتور می‌شود.

 

آزمون های خاص خودروساز:
1)    آنالیز مواد بدنه، کاغذ و فطعات لاستیکی
2)    فشار باز شدن سوپاپ اطمینان برای فیلتر موتور XU7 برابر با 1.5±0.2 bar است در حالیکه بسیاری از قطعات بازار 1±0.2 bar که باعث آسیب به موتور می‌شود.
3)    اندازه ذرات قابل فیلتراسیون در استاندارد خودروساز  :13-16 میکرون
4)    ارتعاش، ضربه، نشتی، مقاومت پوسته و دوام و خوردگی

 

مهم‌ترین شاخصه‌های یک فیلتر استاندارد عبارتند از:

توانایی جداسازی ذرات -  کارکرد مناسب در تمامی فصول بدون توجه به شرایط جوی - قدرت پاک‌سازی بالا - آب‌بندی مناسب - تحمل در برابر فشارهای بالا  - وجود سوپاپ اطمینان

 

مزیت قطعه ایساکویی نسبت به سایر اقلام موجود در بازار:

•    ضمانت قطعه بر اساس ضوابط وزارت صنعت ، معدن و تجارت 
•    منطبق با استاندارد ملی ایران
•    دارای گواهینامه استاندارد ملی از سازمان استاندارد ایران
•    دارای تاییدیه از آزمایشگاههای معتبر خودروسازان
•    استفاده از مواد اولیه مرغوب  و استفاده از مقدار کافی کاغذ در تولید فیلتر هوا  که موجب افزایش راندمان فیلتر و متعاقبا افزایش کارآیی موتور می‌گردد.
•    آب بندی مناسب و  استفاده از واشرهای آب بندی مناسب مطابق استاندارد خودروساز
•    انجام آزمون‌های کنترل کیفی قبل از خرید و به صورت دوره‌ای در طول مدت قرارداد.
•    تحت کنترل داشتن فرایند ساخت
•    بازرسی محموله قبل از دریافت
•    طول عمر بیشتر موتور 
•    بسته بندی ، شرایط نگهداری و حمل نقل قطعه مطابق با استانداردهای شرکت ایساکو

 

فیلتر روغن,فیلتر روغن 206,فیلتر روغن پژو,فیلتر روغن سمند,فیلتر روغن پارس

 

ایرادات احتمالی و قطعی استفاده از قطعات غیر ایساکویی و غیر استاندارد:

•    در صورت بروز ایراد یا آسیب به سایر اجزا  تضمینی وجود ندارد.
•    کاهش طول عمر موتور و اجزاء مرتبط 
•    ایجاد هزینه های بسیار زیاد برای مشتری بدلیل تعمیر موتور خودرو
•    کاهش راندمان و عملکرد صحیح موتور