دانستنیهای یدکی

icon_disk دانلود PDF كاتالوگ دانستني هاي يدكي با حجم ۶ MB onclickads2_468x60

شركت تهيه و توزيع قطعـات و لوازم يدكي ايـران خـودرو «ايسـاكو» تلاش دارد با اطلاع‌رساني از طريق انتشار مطالب آموزشي، ضمن ارتقا سطـح آگاهي مشتريان محترم ايران خودرو و عموم جامعه، اطلاعاتي را درخصوص نحوه استفاده و نگهـداري مطلوب خودرو و تشخيص قطعات اصلي از تقلبي موجود در بازار، ارایه و خاطري آسوده را براي مصرف‌كنندگان فراهم نمايد.

مراقب قطعات تقلبي باشيد

(درج نشان تجاري و كد رديابي)

 

امروزه محصولاتي بيشتر مورد استقبال مصرف‌كنندگان قرار میگيرند كه با نام‌هاي تجاري معتبر و با كيفيت بالا به بازار عرضه شوند. دليل اين امر، اطمينان از كيفيت مطلوب كالا در مقابل هزينه‌هاي پرداختي است. 3

متاسفانه، توليد و توزيع كالاهاي تقلبي با كيفيت پايين و بسته‌بندیهاي متفرقه در بازار رواج يافته است. از آنجايي كه همواره بررسي فني بر روي قطعات يدكي اصلي توسط مشتريان امكان‌پذير نيست، لذا استفاده از اين كالاها علاوه بر صرف هزينه‌هاي مالي زياد، امكان خطرات جاني را نيز به دنبال خواهد داشت. دركشورهاي پيشرفته علاوه بر سازمان‌هاي دولتي كه متولي كنترل كيفيت كالا و خدمات هستند، شركت‌هاي تامين‌كننده قطعات يدكي مورد تاييد شركت‌هاي خودروساز نيز، براي ايجاد اطمينان خاطر مصرف‌كنندگان، با همكاري شركت‌هاي معتبر و متخصص در امركنترل و بازرسي كيفيت، اقدام به درج مارك و كد رديابي برروي قطعات مینمايند.

مشخصات و ويژگیهای قطعات ايساكو

ارایه قطعات استاندارد و خدمات متمايز، كه نتيجه آن افزايش رضايت مشتري است، اولين و مهم‌ترين هدف شركت ايساكو است و دست‌اندركاران اين شركت فراهم‌كردن دسترسي آسان مشتريان به قطعات استاندارد در سراسر كشور و تامين نياز بازار قطعات يدكي، از جمله قطعات ايمني و مصرفي كه مستقيما با جان و مال مردم سروكار دارد را جزو مهمترين وظايف خود میدانند.

مشخصه و ويژگي قابل تاكيد و شناسايي قطعات ايساكو، بسته‌بندي خاص و هولوگرام آن است. برچسب امنيتي يا هولوگرام، محصولي اپتيكي است كه با الصاق به كالاهاي توليدي و اسناد و مدارك، امنيت و اعتبار آنها را تضمين میكند.

چاپ اين برچسب به صورت متداول صورت نمیگيرد. اين نوع برچسب ها قابل كپیبرداري نبوده و در ساخت آنها از تكنيك‌هاي خاصي استفاده میشود.

تمامي قطعات استاندارد با برچسب و هولوگرام عرضه میشوند. قطعاتي كه از طريق شبكه تامين شركت خودروساز با هولوگرام و نشان تجاري توزيع میشوند، اصل و استاندارد است.

قطعات اصـلي را در بسته‌بندیهاي ايـساكو با برچسب امنيتي (هولوگـرام) از فروشگاه‌ها و نمايندگیهاي مجاز سراسركشور تهيه نماييد.

 

تشخيص قطعات اصلي توسط مصرف كننده

استفاده از قطعات اصلي و مورد تاييد شركت خودروساز، ضامن سلامت خودرو و سرنشينان آن است، لذا دقت در موارد ذيل، انتخاب قطعات اصلي و با كيفيت را توسط مصرف‌كننده، آسان‌تر مینمايد:

كيفيت مناسب توليد – دقت در بسته‌بندي قطعه – نصب هولوگرام شركت توزيع‌كننده

استفاده از قطعات يدكي اصلي مزاياي زير را به دنبال خواهد داشت:

افزايش كارايي و طول عمر خودرو -افزايش ايمني خودرو و تضمين سلامت سرنشينان -جلوگيري از انجام تعميرات تكراري و كاهش هزينه‌هاي تعميراتي -كاهش مصرف سوخت با استفاده از قطعات مصرفي استاندارد نظير فيلتر روغن، فيلتر هوا، فيلتر بنزين و تعويض به موقع آن‌ها مطابق با توصيه‌هاي مندرج در كتابچه راهنماي خودرو 16_resize

روغن موتور

شايد به دفعات شنيده و يا خوانده باشيد كه روغن موتور را در ۵۰۰۰ يا ۱۰۰۰۰ كيلومتر و يا بيشتر، بايد تعويض نمود. دليل ذكر اين اعداد براي كاركرد روغن چيست و چرا براي روغن‌هاي مختلف متفاوت است. مجموعه مطالبي كه درخصوص روغن موتور ارايه خواهد شد، اطلاعات مناسبي را در خصوص موارد تاثيرگذار در تعويض روغن در اختيار شما خوانندگان محترم قرار خواهد داد.

چرا روغن موتور بايد تعويض شود؟

روغن از زمان شروع به كار موتور در معرض اكسيده‌شدن و تجزيه حرارتي قرارگرفته و از كيفيت آن كاسته میشود و همچنين مواد افزودني استاندارد آن نظير پاك‌كننده‌ها نيز، مصرف میشوند. در اين حالت خاصيت روانكاري، پاك‌كنندگي و جذب ذرات معلق و ناخالصیها، كاهش میيابد.
توصيه میشود جهت اطمينان از افزايش راندمان موتورخودرو، از روغن موتورهاي توصيه شده توسط شركت خودروساز استفاده نماييد.

آيا سياه‌شدن روغن موتـور نشان‌دهـنده زمان مناسب تعويض روغن است؟

اين تصور كه سياه‌شدن روغن نشانه خراب‌شدن وعدم كيـفيت آن است، تصـوري نادرست و رايج در بين مصـرف‌كنندگان است.

چنانچه مدتي پس از كاركرد موتور خودرو، رنگ روغن مصرفي تغيير نكند و اصطلاحا سياه نشود. اين موضوع میتواند نشان‌دهنده نامرغوب‌بودن روغن باشد، و میبايست از مصرف اين نوع روغن‌ها خودداري كرد زيرا باعث آسيب‌رساندن به قطعات موتور میگردد، سياه‌شدن روغن به علت خاصيت پاك‌كنندگي دوده‌هاي ناشي از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصي روغن موتور است. در غير اين صورت، ذرات ناخالصي و دوده بر روي قطعات متحرك موتور رسوب كرده و باعث جلوگيري از انتقال حرارت، ساييدگي زودرس قطعات، روغن‌سوزي، كاهش راندمان و توان موتور میشود.

جهت اطمينان ازافزايش راندمان موتور خودروي خود، از روغن موتورهاي معتبر و استاندارد توصيه شده شركت خودرو ساز (مندرج در دفترچه راهنماي خودرو) كه تست مراحل كيفي را گذرانده‌اند، استفاده نماييد.

از عواملي كه نقش بسيار موثري درتعويض به هنگام روغن موتور دارد، میتوان به موارد زير اشاره نمود:

۱- شرايط كاري موتور مانند: رانندگي با سرعت بالا، راننـدگي با بار بيش از حد استـاندارد در جاده‌هايي با شيب زياد، در جا كاركردن زياد موتور در ترافيك‌هاي سنگين، رانندگي با سرعت بالا در هواي سرد قبل از گرم شدن روغن موتور و رانندگي در جاده‌هاي خاكي و گرد و غبار به مدت طولاني

۲- كيفيت احتراق موتور (تنظيم به موقع موتور و رفع ايرادات برقي و سوخت‌رساني)

۳- كيفيت روغن موتور و سوخت مصرفي

۴- كيفيت فيلترهاي هوا، روغن و تعويض به موقع آن‌ها

توصيه كارشناسان استفاده از روغن موتورهاي مطمئن و استاندارد درجهت افزايش راندمان موتورخودروي شما است.

مدت زمان كاركرد روغن موتـور

با پيشرفت فن‌آوري و بهبود شرايط كاركرد موتـور از لحاظ افزايـش دور، افزايش نسبت تراكم بالا و دماي احتراق بيشتر، فشار به ياتاقان‌هاي ثابت و متحرك بيشتر شده است. اين تغييرات سازندگان روغن موتور را براين داشته است تا روغن‌هايي متناسب با فن‌آوري موتورها با زمان تعويض بيشتر، توليد نمايند. امروزه با توجه به استانداردهاي زيست محيطي، تبخير و كاهش سطح روغن موتور محدود شده و سرريز روغن به منظور تامين كسري روغن موتور كاهش يافته است. 20

از آنجا كه در بازار انواع روغن‌ها با درجات و كيفيت‌هاي مختلف موجود است، پيشنهاد میشود با مطالعه دفترچه راهنما، نسبت به استفاده از روغن موتور توصيه شده و تعويض به موقع آن اقدام نماييد.

نوع و كيفيت سوخت مصرفي چه تاثيري در تعويض روغن دارد؟

بنزين با اكتان پايين به دليل ايجاد احتراق ناقص، باعث اضافه‌شدن دوده به روغن موتور شده كه اين موضوع باعث كاهش خاصيت روانكاري روغن میشود. استفاده از بنزين‌هاي با عدد اكتان بالا (اصطلاحا بنزين سوپر) متناسب با تكنولوژي موتور، اين مشكل را تا حدودي برطرف میكند.

آيا نوع روغن در مدت زمان تعويض آن، موثر است؟

روغن موتور با هدف روانکاری قطعات موتور خودرو بایستی متناسب با نوع موتورخودروها استفاده شود. مثلا از روغن موتوری که برای خودرو X استفاده می‌شود نمی‌توان در موتور خودروي Y استفاده نمود زیرا نوع ساختار موتور و میزان فشار، گرما، شتاب و سرعت متفاوت است. حتی زمان رسیدن روغن موتور به قطعات موتور در خودروهای مختلف فرق می‌کند. لذا باید روغني را انتخاب نمود که بتواند همانند اكسيژن که با یک عمل دم به تمام نقاط بدن می‌رسد، در هر لحظه از فعالیت موتور به این کار ادامه دهد.

انتخاب روغن موتور مناسب، تضمين كننده عمر طولاني و راندمان بالاي موتور

براي انتخاب يك روغن موتور خوب، شاخصه‌هاي مختلفي بايد مدنظر قرار گيرد. يك روغن موتور مرغوب، داراي گرانروي مناسب و ضريب اصطكاك بسيار پايين بوده و توانايي روانكاري بخش‌هاي مختلف و قطعات متحرك موتور را دارا است.

روغن موتورها علاوه بر سازگاري با تركيبات پليمري موجود، بايد اثرات بازدارندگي خوبي در مقابل زنگ‌زدگي، خوردگي، اكسيداسيون و سايش دارا باشند.

وظايف روغن موتور به طور كلي شامل موارد ذيل است

 • كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور
 • كاهش سايش و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگي
 • خنك‌نمودن قطعات داخلي موتور
 • تميز نگه‌داشتن قطعات داخل موتور از دوده و تركيبات حاصل از تجزيه روغن و رسوبات بين قطعات
 • كاركرد بهينه قطعات متحرك موتور در دماهاي مختلف

پيشنهاد ميشود جهت افزايش راندمان موتور خودرو، از روغن موتـورهاي توصيه شده توسط شركت خودروساز استفاده نماييد.

پايه گرانروي روغن

ويسكوزيته يا گرانروي، مقاومت سيال در مقابل جاري شدن است.

از لحاظ گرانروي، روغن موتورها به دو بخش تقسيم مي شوند:

الف: روغن‌هاي تك درجه‌اي يا مونو گريد

Mono Grade

ب: روغن‌هاي چند درجه‌اي يا اصطلاحاً چهار فصل يا مولتي گريد

Multi Grade

امروزه استفاده از روغن‌هاي تك درجه‌اي مانند۳۰ يا ۴۰، در موتورها توصيه نمیشود و روغن‌هاي چند درجه‌اي، كاربرد بيشتري دارند. اين روغن‌ها مطابق طبقه‌بندي استانداردهاي مرجع مانند SAE (انجمن مهندسي خودرو) به صورت (۴۰۱۰w و ۲۵۰W20) تعريف میشوند. عدد قبل از W نشاندهنده گرانروي روغن موتور در دماي پايين بوده و هرچه اين عدد كمتر باشد، قابليت استفاده در دماي پايين‌تر را دارا است.

عدد بعد از W، نشاندهنده گرانروي در دماي بالا بوده و هرچه اين عدد بزرگ‌تر باشد، روغن در دماي بالاتر غليظ‌تر و سفت‌تر خواهد بود.

مهم‌ترين و با اهميت‌ترين خاصيت روغن موتور، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش‌شدن موتور به صورت بي وقفه است. به نحوي كه با تمامي قطعات متحرك و ثابت در تماس است. لذا ويسكوزيته روغن بايستي به گونه‌اي انتخاب شود كه بهترين حالت روانكاري را دركمترين زمان، ممكن سازد. ضمن اينكه خودرو در حالت سرد به راحتي استارت خورده و بدين ترتيب عمر باتري و استارت طولانیتر شود.

مشخصـات  روغـن

انستيتو نفتي آمريكا (API) براي طبقه‌بندي روغن‌ها، برچسب كيفيت و فن‌آوري ساخت آنها كدبندي خاصي ابداع نموده است. حرف اول، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C براي خودروهاي ديزلي و حرف S براي خودروهاي بنزيني) و حرف دوم، نشاندهنده سطح كيفيت روغن خواهد بود. به اين مفهوم كه حرف A پايين‌ترين سطح كارايي را نشان میدهد و با بالارفتن حروف سطح كارايي نيز افزايش خواهد يافت (مانند SG ,SJ ,SL ,SM…).

سطوح كارايي بالاتر، نشان از ميزان افزودنیهاي بيشتر در روغن بوده و در تست آزمايشگاهي و عملكردي، شرايط حادتري را تحمل میكنند. افزودنیهاي مختلف، مقاومت روغن را براي شرايط سخت حرارتي و فشار زياد موتور، بهينه میكنند.

روغن‌هاي توصيه شده توسط شركت‌هاي سازنده خودرو داراي ويژگیهاي لازم بوده و نبايد افزودنیهاي متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود، زيرا موجب اختلال در عملكرد و خواصي كه از ابتدا در روغن وجود دارد، میشوند. roghan

معرفي روغن موتور SG 20 W 50

آيا مي دانستيد كه سياه نشدن روغن در حين كاركرد، نشانه مرغوبيت آن نيست؟! بلكه به اين معناست كه روغن قابليت جذب ذرات اسيدي و ناخالصي را نداشته است. توجه داشته باشيد از تركيب چند روغن با يكديگر و مصرف هم زمان آن‌ها در موتور جداً خودداري نماييد. توصيه ما استفاده از روغن موتورهاي مطمئن و استاندارد در جهت افزايش راندمان موتور خودروي شما است.

روغن موتور SG 20W50 ويژه مصرف درخودروهاي پژو آردي، روآ، پيكان و تمامي خودروهاي توصيه شده در اين گروه خودرويي است.

علائم شناسايي:

۱- داراي عبارات API SG/CD ,SAE 20W50 ,SG 015 بر روي برچسب ظرف

۲- درج لوگوي فارسي ايساكو بر روي برچسب ظرف

۳- حك لوگوي فارسي ايساكو بر روي ظرف ۴ ليتري و لوگوي لاتين ايساكو بر روي درب ظرف

۴- بر چسب با رنگ پس زمينه آبي روشن به همراه درب آبي

۵- داراي سريال رديابي محصول

۶- داراي ظرف و درب پلمپ شده

روغن موتور SJ 20 W 50

آيا میدانستيد كه سياه نشدن روغن در حين كاركرد، نشانه مرغوبيت آن نيست؟! بلكه به اين معناست كه روغن قابليت جذب ذرات اسيدي و ناخالصي را نداشته است. توجه داشته باشيد از تركيب چند روغن با يكديگر و مصرف هم زمان آن‌ها درموتور جداً خودداري نماييد. توصيه ما استفاده از روغن موتورهاي مطمئن و استاندارد در جهت افزايش راندمان موتور خودروي شما است.

روغن موتور SJ 20 W 50 ويژه مصرف درخودروهاي پژو ۴۰۵، پارس و سمند و تمامي خودروهاي توصيه شده با اين سطح كيفي است.

علائم شناسايي:

۱- داراي عبارات API SJ/CF-4 , SAE 20 W 50 , SJ020 بر روي برچسب ظرف

۲- درج لوگوي فارسي ايساكو بر روي برچسب ظرف

۳- حك لوگوي فارسي ايساكو بر روي ظرف ۴ ليتري و لوگوي لاتين ايساكو بر روي درب ظرف

۴- بر چسب با رنگ پس زمينه آبي روشن به همراه درب خاكستري

۵- داراي سريال رديابي محصول

۶- داراي ظرف و درب پلمپ شده

۷- بسته‌بندي شده در ظرف‌هاي ۱ و ۴ ليتري

 

روغن هيدورليك فرمان

امروزه به‌منظور تامين راحتی، اكثر خودروهای سواری با فرمان مكانيكي- هيدروليکی، توليد می‌گردند. لازم به ذكر است برخلاف تصور عمومی، سيستم‌های هيدروليکی از ايمنی بالاتری نسبت به نوع مکانيکی برخوردارند.

روغن هيدورليك فرمان وظيفه انتقال قدرت از پمپ هيدروليك را به قسمت مكانيكي فرمان برعهده دارد. لذا دقت در شرايط كاركرد و بازديدهاي ادواري سيستم فرمان ضروري است. روغن هيدروليك فرمان بايد همواره به مقدار معيني درون مخزن پمپ هيدروليك موجود باشد تا عملكرد پمپ كامل و بینقص باشد.

به نكات مهمي در خصوص بازديد سطح روغن هيدورليك توجه نماييد:

 • بازديد سطح روغن بايد در شرايط سرد بودن روغن صورت پذيرد.
 • سطح روغن نبايد از حدود و علايم MAX و MIN مندرج بر روي مخزن، بيشتر و كمتر باشد.
 • در صورت مشاهده نشتي روغن از اتصالات لوله‌ها سريعا نسبت به رفع ايراد اقدام نماييد.
 • در صورت كاهش سطح روغن هيدروليك، عملكرد پمپ ضعيف شده و فرمان سفت میشود. در اين‌صورت فرمان‌پذيري خودرو با مشكل مواجه خواهد شد.
 • به‌منظور عملكرد بهتر سيستم هندلينگ خـودرو (فرمان‌پذيري) از روغن موتورهاي توصيه شده توسط شركت خودروساز استفاده نماييد.
3-3

روغن گیربکس

گيربکس (جعبه دنده) توان ايجاد شده تـوسط موتـور را به چرخ‌ها منتقل می‌کند.گيربكس‌هاي مورد استفاده در خودروها در دو نوع دستي و اتوماتيك هستند.

روغني كه برای اين سيستم مورد استفاده قرار میگيرد، بايد به‌گونه‌اي باشد كه به‌راحتی – حتی زمانيکه هوا سرد است- در بين قطعات متحرك گيربكس، گردش داشته باشد. روغن گيربكس با توجه به متفاوت بودن جنس قطعات مورد استفاده در گيربكس نظير فولاد، برنز و يا ديگر آلياژهای مس بايد مقاومت شيميايي بالايی نيز در برابر اکسيداسيون داشته باشد و هم‌چنين به منظور تسهيل در حركت چرخ دنده‌ها، لايه‌اي از روغن نيز بر روي قطعات ايجاد نمايد.

 

مزاياي استفاده از روغن دنده:

 • تسهيل در تعويض دنده‌ها به‌خصوص در دماي پايين
 • كم‌كردن اصطكاك، سايش و جلوگيري از فرسودگي زودرس
 • خنك‌نمودن قطعات در اثر اعمال فشار زياد در زمان حركت خودرو
 • انتقال قدرت موتور به گيربكس در گيربكس‌هاي اتوماتيك
 • قابليت ته‌نشين نمودن ذرات ناخالصي ناشي از ساييده‌شدن فلزات
 • كاهش صداي نامناسب (زوزه) ناشي از تماس دنده‌ها

كيفيت برتر را با روغن‌هاي توصيه‌شده توسط شركت خودروساز تجربه كنيد.

 

فيلترها

فيلتر روغن موتور

روغن درون موتور ماننـد خون در بدن انسان عمل میكند. همان‌طوركه لازم است، مواد مضر از خون جدا شوند براي كاركرد بهتر موتـور خـودرو نيز ضروري است روغـن موتـور تصفيه شده و ذرات ناخـالصي و معلق آن جدا شوند. اين كار برعـهده فيلتر روغن است.

فشار روغن درون موتور در دورهاي مختلف موتور متفاوت است. استفاده از فيلترهاي غيراستاندارد، علاوه بر ناتواني در تصفيه تمامي ذرات معلق و ناخالصیها و گردش اين ذرات در بين قطعات داخلي، موتور را با افت شديد فشار روغن مواجه و خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري بر قطعات متحرك داخل موتور از قبيل رينگ‌هاي پيستون، ياتاقان‌هاي ثابت و متحرك وارد خواهد ساخت.

32

با توجه و دقت به همين نكات ساده و استفاده از فيلتـرهاي استـاندارد كه در داخل بسته‌بندیهاي داراي هولوگرام ايساكو هستند، از آسيب‌هاي احتمالي به موتور خودروي خود جلوگيري نماييد.

فيلتر هوا

كاركرد صحيح موتور باعث كاهش گازهاي خروجي آلاينده اگزوز خودروها و متعاقب آن كاهش آلودگي هوا میشود. يكي از قطعات مهم و موثر دركاركرد صحيح موتور، فيلتر هوا است.

متاسفانه در حال حاضر به دليل تعدد شركت‌هاي سازنده متفرقه و توليد و توزيع  قطعات بیكيفيت و فاقد استاندارد، مشكلات زيادي براي دارندگان خودروها مخصوصا خودورهاي جديد انژكتوري، به وجود آمده است. كاغذ مخصوص مورد استفاده در اين فيلترها وظيفه جذب و جداسازي ذرات و ناخالصیهاي هواي ورودي به موتور خودرو را برعهده دارد. در صورت استفاده از فيلترهاي غيراستاندارد، علاوه بر افت توان موتور و ورود ذرات گرد و غبار به داخل موتور، مصرف سوخت نيز افزايش میيابد.

مطابق دفترچه راهنماي مشتري و سرويسهاي ادواري توصيه شده و با توجه و دقت به همين نكات ساده و استفاده از فيلتـرهاي استـاندارد كه در داخل بسته‌بندیهاي داراي هولوگرام ايساكو هستند، از آسيب‌هاي احتمالي به موتور خودروي خود جلوگيري نماييد.

سیستم ترمز

ترمز از سيستم‌هاي بنيادي و اساسي يك خودرو در مباحث ايمني به شمار میآيد. آگاهي شما از روش علمكرد سيستم ترمز، قطعات تشكيل دهنده آن و نيز دلايل ضرورت تعويض قطعات اين سيستم با قطعات اصلي توصيه شده توسط سازنده خودرو (با توجه به اينكه اين قطعات براي دريافت تاييديه، مراحل بسيار دشوار آزمون‌هاي كنترل كيفي را مطابق با استانداردهاي ملي و بين‌المللي پشت سرگذاشته‌اند)، شما را در مراقبت از خودرو و انتخاب قطعات يدكي مناسب ياري خواهد كرد. هنگامیكه پاي خود را بر روي پدال ترمز فشار میدهيد، سيلندر اصلي ترمز اين حركت را به فشار هيدروليكي تبديل میكند. اين فشار از طريق يك مايع تراكم ناپذير به چهار چرخ منتقل میشود. در چرخ‌هايي كه ترمز ديسكي دارند، فشار هيدروليك، پيستون‌هاي موجود در كاليپر را فعال نموده و لنت‌هاي تـرمز را به ديسك ترمز میفشارد. و در چرخ‌هایي كه ترمزهاي كاسه‌اي دارند فشار هيدروليك، پيستون‌هاي موجود دركاليپر را فعال نموده و لنت‌هاي تـرمز را به كاسه ترمز میفشارد با اصطكاك ايجاد شده بين لنت و ديسك، سرعت خودرو كاهش میيابد.

روغن ترمز

نظر به اهميت سيستم ترمز، تمامي اجزا و قطعاتي كه با اين سيستم مرتبط هستند، میبايست با حداكثر دقت، توليد و به دور از هرگونه ملاحظات اقتصادي مصرف شوند. با توجه به نقش حياتي روغن ترمز در سيستم ترمز هيدروليكي، اطلاع داشتن از نحوه عملكرد آن ضروري است. از آنجايي كه مايع ترمز به شدت جاذب رطوبت است، بايد از تماس آنها با آب و محيط‌هاي مرطوب جلوگيري نمود. رطوبت موجود در روغن ترمز درحين ترمزگيري و به هنگام داغ شدن چرخ‌ها و اجزا سيستم ترمز، به بخار تبديل شده و باعث میشود سيسـتم تـرمـز به خوبي عمل نكرده و پيسـتون‌هاي ترمز دچار زنگ‌زدگي شوند. roghanTormoz

از آن جايي كه تعميرگاه‌ها و نمايندگیهاي مجاز به منظور آگاهي از ميزان رطوبت موجود در مايع ترمز از ابزار خاص تست روغن ترمز استفاده میكنند، با مراجعه به نمايندگیهاي مجاز از ميزان رطوبت آگاه و در صورت خارج بودن از حد استاندارد نسبت به تعويض آن اقدام نماييد.

توصيه كارشناسان تعويض روغن ترمز حداقل هر دوسال يا ۶۰۰۰۰ كيلومتر و استفاده از روغن ترمزهاي توصيه شده توسط شركت خودروساز است.

روغن ترمزهاي مناسب و مرغوب داراي ويژگیهاي زير هستند

 • داشتن گرانروي مناسب در دماي پايين
 • مقاومت در دماي بالا
 • عدم ايجاد حباب
 • قابليت روانكاري
 • سازگاري با فلزات (داراي مواد ضد اكسيداسيون و خوردگي) و قطعات لاستيكي مختلفي كه با آنها در تماس است.

روغن ترمز براساس سطوح كارايي مورد نياز و نوع خودرو از طرف شركت سازنده خودرو در سطوح كارائي مختلف نظير DOT3 ,DOT4 توصيه میشوند.

روغن ترمزهاي DOT4 از دماي جوش بالاتري نسبت به نوع DOT3 برخوردار هستند.

 

پيشنهاد میشـود به جهت حفظ ايمنـي و اطمينـان از سلامت خودرو از روغن ترمزهاي استاندارد و داراي هولوگرام توصيه شده توسط شركت خودرساز استفاده  نماييد.

لنـت ترمـز

يكي ديگر از اجزاي مهم مصرفي و حساس سيستم ترمز، لنت وكفشك‌ها هستند كه میبايست در بازديدهاي ادواري نسبت به كنترل و بررسي آن دقت لازم را به‌عمل آورد.

به محض روشن‌شدن چراغ اخطار اتمام لنت ترمز، بايد نسبت به تعويض آن، اقدام لازم را انجام داد. در شرايط باراني با توجه به خيس‌شدن سطح ديسك ترمز، كيفيت عملكرد سيستم ترمز كاهش میيابد. لذا قبل از ترمز گرفتن ناگهاني در چند مرحله پدال ترمز را فشار دهيد تا سطح ديسك ترمز خشك شود.

با توجه به وجود انواع لنت‌هاي متفرقه در بازار خصوصاً درمورد لنت‌هاي ساخت خارج و عدم وجود آرم استاندارد برروي آن‌ها، شناخت قطعه اصلي از نمونه‌هاي مشابه دشوار است. به همين جهت استفاده از لنت‌هاي ترمز ايساكو كه در بسته‌بندي شركتي با هولوگرام و درج لوگوي شركت برروي قطعه عرضه میشوند، توصيه میگردد.
لنت‌هاي اصلي را در بسته‌بندیهاي معتبر و با برچسب هولوگرام از فروشگاه‌هاي مجاز سراسر كشور تهيه نماييد.

سيستم ترمز  ABS يا ضد قفل

بیشتر خودروهای مدرن امروزی دارای سیستم ABS می‌باشند كه از آن به عنوان سيستم ترمز ضد قفل تعبير میشود، به‌طوری‌که حتی بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از خودروهای بدون این سیستم را ممنوع نموده‌اند.

 

بررسی فنی سیستم ترمز  ABS يا ضد قفل

سيستم ترمز ABS در هنگام ترمز شديد و يا ترمز بر روي جاده‌هاي لغزنده مانع از قفل‌شدگي چرخ‌ها و موجب فرمان‌پذيري بهتر میشود. عملكرد سيستم ترمز ABS به‌گونه اي است كه با استفاده از حسگرهاي خود ميزان لغزش مجاز لاستيك بر روي جاده‌هاي مختلف (خيس، يخي، آسفالت خشك و…) از قفل‌شدن چرخ‌ها جلوگيري میكند. سيستم ترمز ABS در بيان ساده دستگاهي الكترونيكي است كه در هنگام ترمزگيري با كنترل فشار (قطع و وصل كردن فشار ترمز) هيدروليك دركسري از ثانيه ارتباط لنت با ديسك و يا كاسه را برقرار و قطع میكند و تكرار سريع و مداوم اين عمل باعث از بين رفتن حالت بلوكه‌كردن یا قفل‌كردن ترمزها میشود. فعال شدن ترمز ABS توسط تكرار ارتعاشات در زمان ترمز در زير پدال ترمز قابل تشخيص خواهد بود.

فرمان‌پذيري خودرو در هنگام ترمزگيري بخصوص در هنگام ترمزگيري شديد و در سطح لغزنده مانند شرايط باراني و برفي از مزاياي استفاده از اين سيستم میباشد.

تامین سلامت رانندگان و سرنشینان یک خودرو به همراه تضمین سلامت وسیله نقلیه از مسیرهای گوناگونی قابل کنترل و پیگیری است . تصورکنید با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی هستید. این سرعت معادل بیش از ۳۳ متر بر ثانیه است؛  ناگهان عطسه می‌کنید. كه در اين حالت، چشم‌ها حداقل یک ثانیه بسته می‌ماند. خوب است بدانید که شما بیش از ۳۳ متر راه را با چشم بسته رانندگی کرده‌اید. این واقعيت بیانگر این است که اگر در همان زمان مانعی بر سر راه پیدا شود، راننده بدون هیچ عکس العملی بیش از ۳۳ متر به مانع نزدیک شده و این به معنی از دست‌دادن زمان طلایی عکس‌العمل است. سیستم ترمز ماشین یکی از سیستم‌های بسیار مهم و فوق ایمنی در تامین امنیت جانی سرنشینان خودرو است که علاوه بر اهمیت خود آن، نحوه ترمزگرفتن درهنگام رانندگی و جلوگیری از بروز تصادفات نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

در این سیستم قطعاتی همچون روغن ترمز، لنت ترمز، دیسک ترمز از اهمیت به‌سزایی برخوردار هستند.

شركت ايـساكو به دليل اهميت موضوع و در راستاي كسب حداكثر اطمينان مشتريان از مرغوبيت تمامي قطعات ارایه شده در بسته‌بندي اين شركت، مطابق با استانداردهاي خودروساز اقدام به تست و ارزيابي كيفي قطعات خود مینمايد و سازندگان اين دسته از قطعات فوق ايمني، از ميان معتبرترين برندهاي توليدكننده قطعات خودرويي در ايران و سطح جهان انتخاب شده‌اند. با انتخاب قطعات اصلي ايمني خود را تضمين كنيد.

سیستم ترمز یکی از اجزاي بسیار مهم و فوق ایمنی در تامین امنیت جانی سرنشینان خودرو است که علاوه بر اهمیت خود آن، نحوه ترمز گرفتن در هنگام رانندگی به‌منظور جلوگیری از بروز تصادفات نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

درجهت حصول اطمینان از عملکرد صحیح سیستم ترمز، می‌بایست این موارد را مدنظر قرار داد:

 • در زمان ترمز گرفتن، طول مسير ايستادن به اندازه مجذور سرعت افزايش میيابد. به این معنی که با دوبرابر شدن سرعت خودرو، مسافت لازم برای ترمز کردن چهاربرابر می‌شود، پس هر قدر مسافت لازم برای انجام عمل ترمز کمتر باشد به همان نسبت ترمز میبايست سریع‌تر عمل می‌کند. پس همیشه سعی کنید با سرعت مطمئنه و حفظ فاصله ايمني رانندگي نماييد.
 • بازدید سطح روغن ترمز موجود در مخزن و سرریز روغن در صورت کمبود با روغن سفارش شده و مورد تایید سازنده خودرو
 • با توجه به نفوذ بخار و تشکیل قطرات آب و کاهش عملکرد سیستم ترمز ضروری است، طبق توصیه کارخانه سازنده خودرو پس از ۲ سال و یا طی نمودن ۴۰ هزار کیلومتر نسبت به تعویض کامل روغن اقدام و هواگیری دقیق صورت پذيرد.
 • مایع ترمز برای آنکه بتواند به خوبی نقش خود را در سیستم ترمز ایفا کند باید دارای خواص ذيل باشد:

نقطه جوش بالا – نقطه انجماد پایین – خاصیت روغن کاری حتی در فشارهای زیاد – عدم تاثیر بر قطعات فلزی و لاستيكي سیستم ترمز – حداقل انبساط در هنگام گرم شدن

یکی دیگر از قطعات مهم در سیستم ترمز که باید در بازدیدهای دوره‌ای مورد توجه قرارگیرد، لنت‌های ترمز هستند. سرعت مصرف این قطعه بسته به نوع قطعه، نحوه رانندگی و شرایط استفاده از خودرو متفاوت است. از علايم نشان‌دهنده زمان مناسب تعویض لنت ترمز، روشن‌شدن چراغ اخطار اتمام لنت در جلو آمپر است.

در صورت عملکرد ضعیف سیستم ترمز یا همان پایین رفتن بیش از حد پدال ترمز، احتمال نشتی روغن در مدار سیستم وجود داردکه در این صورت میبايست حتما به نمایندگی‌های مجاز در سراسر کشور مراجعه شود.

خودروهای تولیدی جدید، مجهز به سیستم‌های پیشرفته ترمز ضد قفل (ABS) هستند که يكي از مزایای آن جلوگیری از قفل‌شدن چرخ‌ها در هنگام ترمزگیری شدید بر روی سطوح لغزنده‌اي همچون جاده‌های برفی و یخ‌زده است كه اين امر باعث کاهش احتمال تصادفات شدید و عملکرد صحیح سیستم فرمان شده و مانع انحراف خودرو می‌شود.

درصورت بروز ایراد درسیستم ترمز یک لامپ اخطار در جلو آمپر روشن می‌شود که در این صورت سیستم ترمز ضد قفل به شرایط ترمز معمولی میگردد. در صورت روشن ماندن لامپ اخطار به صورت دايم برای رفع ایراد به شبکه نمایندگی‌های مجاز در سراسر كشور مراجعه نمایید.

پيشنهاد میشود از لنت ترمزهاي استاندارد با بسته‌بندیهاي معتبر ايساكو استفاده نماييد.

سیستم ترمز خودرو به‌عنوان يكي از سيستم‌هاي ايمني فعال، وظیفه توقف و یا کم‌کردن سرعت خودرو را به عهده دارد و هر روز با ورود خودروهای جدید به بازار این سیستم ارتقا یافته و به راننده اطمینان خاطر بیشتری میدهد. 11-11

در سیستم ترمز خودروهای جدید علاوه بر استفاده از فشار روغن ترمز، سیستم‌های الکترونیکی نیز به‌كار گرفته شده‌اند كه باعث ارتقاي کیفیت ترمزگیری میشود (ترمز ضد قفل). این در حالی است که درگذشته سیستم ترمز خودرو تنها به لنت‌ها، کفشک‌ها و روغن ترمز خلاصه می‌شد.

نکته‌ای که در مورد کم‌شدن قدرت ترمزگیری وجود دارد این است که لنت‌ها فرسوده شده و با هر بار ترمزگیری از ضخامت آنها کاسته می‌شود، از این رو پس از مدتی کارکرد، قدرت ترمزگیری مناسب را ندارند و ممكن است به دلیل استفاده روزمره از خودرو، متوجه ضعيف‌شدن ترمزها نشويم. از این رو می‌توان به مخزن روغن ترمز نگاهی انداخت و از ميزان سطح روغن ترمز موجود در اين مخزن كمك گرفت. بر روی این مخزن حرف Max در بالا و حرف Min در پایین دیده می‌شود. اگر روغن از حد مجاز خود کمتر شود، ترمزگیری خودرو دچار اختلال شده در نتیجه عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

برخی از افراد در صورت مشاهده کم‌شدن روغن ترمز اقدام به اضافه‌کردن روغن می‌کنند تا سطح روغن به حد مجاز برسد. این کار صحيح نیست؛ چرا كه پايين آمدن سطح روغن ترمز، نشانگر زمان تعويض لنت ترمز بوده و در صورت تعویض آنها خواهید دید که سطح روغن دوباره بالا می‌آید. البته در برخی از مواقع نیز نشتی شلنگ‌ها یا سیستم ترمز سبب می‌شود که سطح روغن پایین بیایدكه میبايست سريعا به نمايندگیهاي مجاز جهت رفع نشتي سيستم ترمز مراجعه كرد.

امنيت خانواده و خودروي خود را با انتخاب لنت‌هاي اصلي تضمين كنيد.

ترکيبات  لنت ترمز

در گذشته بیشتر لنت ترمزها از ماده‌ای به نام آزبست ساخته می‌شدند. اما امروزه دیگر از آزبست به خاطر سرطان‌زا بودن، استفاده نمی‌شود. امروزه لنت ترمز خودروها از ترکیبات متنوعی ساخته می‌شوند. لنت‌ها از ماده‌اي با اصطکاک بالا ساخته شده که به صفحه‌ای فلزی در پشت آن متصل میشوند. این اتصال بسیار محکم و مقاوم است. همچنین جنس این صفحه آنقدر محکم است که در برابر فشارهاي وارد شده، مقاومت بالايي دارند. هنگامی‌که پدال ترمز خودرو را می‌فشارید، سطح لنت ترمز با دیسک ترمز تماس پیدا كرده و سرعت خودرو کم می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده لنت ترمزهای امروزی معمولا در یکی از این موارد قرار می‌گیرند: 18-18

لنت‌هاي توليد شده با مواد سازگار محيط

این لنت‌ها برای استفاده در شهر بسیار مناسب هستند، چرا كه میزان ساييده‌شدن آنها قابل قبول است، صدای مزاحم و ناهنجار توليد نمیكنند، دیسک ترمز را نمی‌سایند و ذرات معلق مضر برای سلامتی شما و اطرافیان در فضا پراکنده نمی‌کنند. این لنت‌ها مناسب خودروهای شخصی هستند چرا كه به هنگام سردشدن نيز، به خوبي ترمز می‌گیرند. البته این نوع لنتها به دليل كاهش قدرت ترمزگيري در زمان داغ‌شدن، مناسب مسابقات رانندگي نيستند.

با توجه و دقت به همين نكات ساده و استفاده از لنت‌هاي اصلي كه در داخل بسته‌بندیهاي داراي هولوگرام ايساكو هستند، از آسيب‌هاي جدي به موتور خودروي خود جلوگيري نماييد.

لنت‌هاي توليد شده نیمه فلز/نیمه سینتر

این نوع لنت‌ها مناسب رانندگي در جاده‌هاي برون شهري و پیست‌هاي مسابقه‌اي هستند. عملكرد این نوع لنت‌ها وقتی که سرد هستند به خوبی لنت‌های ارگانیک نیست. بنابراین در اولین ترمزها باید کمی احتیاط کنید تا لنت‌ها گرم شود. این نوع لنت‌ها هنگامی که داغ هستند، کارایی بسیار خوبی دارند.

لنت‌هاي توليد شده فلزی

این نوع لنت ترمزها مخصوص خودروهاي مسابقه‌اي هستند و در رانندگی در شرایط سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها به شدت ساييده شده و توليد دود، بوي نامطبوع و صوت می‌کنند. جنس آنها سخت بوده و به مرور از ضخامت دیسک ترمز می‌کاهند. این لنت‌ها وقتی که سرد هستند به خوبي عمل نمی‌کنند.

لنت‌هاي سرامیکي

در لنت ترمزهای سرامیکی، فیبرهای فلزی وجود دارند. اما در آنها به جای استفاده از فولاد از مس استفاده شده است. استفاده از مس باعث شده که ساييدگي لنت کمتر شده و گرما بهتر منتقل شود. اين نوع لنت‌ها راحت‌تر خنک می‌شوند، عمر بیشتر دارند و بسیار کم صدا هستند چون صدایی که تولید می‌کنند از دامنه فرکانس شنوایی انسان خارج است. اما سگ‌ها  از این صدا دیوانه می‌شوند. همچنین گرد و غبار آن تیره نیست و باعث سیاه‌شدن چرخ‌ها نمی‌شود.

مشکلات متداول در سیستم ترمز و نحوه رفع آن‌ها

توصيه كارشناسان جهت ايمني شما و افزايش كارايي خودرو، استفاده از قطعات اصلي ايساكو در داخل بسته‌بندیهاي داراي هولوگرام و مراجعه به نمايندگیهاي مجاز در سراسر كشور است. 25

وجود حالت اسفنجی و احساس نرمی بیش از حد در زمان فشردن پدال ترمز

این حالت زمانی به وجود می‌آید که هوا در سیستم ترمز وجود داشته باشد.علت وجود هوا در سیستم می‌تواند به علت پایین‌بودن سطح روغن ترمز یا حتی تخلیه آن به دلیل نشت،  وجود روزنه و سوراخ در هر بخشی از سیستم ترمز  باشد. همچنين متورم‌شدن بخشی از لوله لاستیکی انتقال روغن ترمز در حین ترمزگیری، و یا فشارکم سیستم هیدرولیک در ترمز نيز از جمله عوامل ديگري است كه موجب اين ايراد میگردد. برای برطرف‌کردن این مشکل باید نسبت به هواگیری سيستم ترمز و يا تعويض قطعات توسط افراد متخصص اقدام نمود كه البته چگونگي آن نیز در دفترچه تعمیرات و نگهداری هر خودرو ذکر شده است. البته توصیه می‌شود به دلیل جذب رطوبت توسط روغن ترمز و از دست‌دادن خاصیت آن، هر۲ سال يكبار، روغن ترمز را تعویض کرده و در نهایت، هواگیری سیستم انجام شود.

صدای ترمز

یکی از مسايل آزاردهنده در ترمزگیری صدای ناهنجاری است که در هنگام فشردن پدال ترمز به گوش می‌رسد. این صدا در برخی از اوقات به قدری بلند و گوش‌خراش است که نمی‌توان با آن کنار آمد، اما دلیل این صدا را می‌توان به پایین‌بودن کیفیت لنت‌ها مرتبط ساخت؛ این در حالی است که با نصب لنت‌های با کیفیت و ساخت شرکت‌های معتبر با این مشکل مواجه نمی‌شویم.

بوی بد لنت

شاید بارها بوی بد لنت ترمز به مشامتان رسیده باشد. بویی که در اثر ترمزگیری زیاد از لنت‌ها بلند شده و موجب می‌شود تا ترمزهای شما کمی ضعیف شوند. دلیل این ضعف و تولید این بوي نامطبوع، ترمزهای مکرر و شدیدي است. در اثر ترمزهای مکرر و شدید، لنت‌ها در اثر سايش  با دیسک، داغ شده و در نتیجه چسبندگی خود را از دست می‌دهند، از این رو عمل ترمزگیری به درستی انجام نمی‌شود؛ حتی ممکن است خودرو متوقف نشود. پس در مسیرهای سرازیری بهتر است با دنده سنگین حرکت کنید تا مجبور به استفاده از ترمزهاي مکرر نشوید.

سفت‌شدن پدال ترمز (اصطلاحا چوب شدن)

وجود چنین حالتی در زمان فشردن پدال ترمز می‌تواند ناشی از کم بودن مقدار خلاء موتور، خرابي بوستر ترمز و یا نشتی شيلنگ مكش باشد. معمولا خرابی در سوپاپ خلاء باعث نشتی در مكش ایجاد شده توسط موتور می‌شود و احساس سفت‌شدن پدال ترمز، که به آن اصطلاحا چوب‌شدن گفته می‌شود، رخ می‌دهد. برای بررسی عملکرد سوپاپ خلاء، باید موتور را روشن کرده و بگذاریم چند دقیقه‌ای کار کند و مكش درون بوستر به وجود آید. سپس موتور را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه پدال را فشار می‌دهیم تا ببینیم آیا هنوز خلاء درون بوستر باقی مانده یا خیر. اگر پدال از همان اولین فشار سفت باشد، یعنی باید نسبت به تعويض سوپاپ مكش اقدام نمود.

برای تست بوستر ترمز نیز باید وقتی موتور را خاموش کرده‌ایم، چند بار پدال ترمز را فشار داده تا خلاء بوستر از بین برود و پدال سفت شود، سپس درحالیکه ترمز را فشار داده‌ایم موتور را روشن کرده و اگر بوستر سالم باشد باید پدال ترمز نرم شده و پایین برود. ولی اگر پدال هم چنان سفت بود، در صورت سالم بودن مسیرهای ارتباطی به بوستر، باید بوستر تعویض شود.

کم‌بودن سطح روغن ترمز در مخزن

در مرحله اول این حالت می‌تواند به دلیل کم‌شدن ضخامت لنت ترمز باشدکه با کم شدن سطح روغن درون مخزن نيز پایین‌تر می‌آید. ابتدا بهتر است لنت‌ها بررسي شوند؛ در صورتی‌که لنت‌ها داري ضخامت کافی هستند، احتمال نشتی در سیستم ترمز وجود دارد و باید همه قسمت‌ها اعم از مجموعه نگه دارنده پیستون‌های ترمز روی دیسک، لوله‌ها و شيلنگ‌های ارتباطی و سیلندر اصلی ترمز چک شوند و قطعه معیوب تعویض شود. در صورت وجود نشتی در سیستم از حرکت وسیله نقلیه جلوگیری کنید. کم‌بودن سطح روغن ترمز معمولا توسط چراغی در پشت آمپر (عموما روشن‌شدن چراغ ترمز دستی) به راننده اطلاع داده می‌شود. این چراغ دستور خود را از سنسورکنترل کننده سطح روغن در مخزن می‌گیرد.

صدای سایش آهن به آهن و خراشیده‌شدن از ترمزها

شنیدن چنین صدایی در هنگام ترمزگیری، به معنای آن است که لنت‌های ترمز در حال تمام شدن هستند و دو صفحه فلزی به يكديگر برخورد می‌کنند. بهتر است هر چه سریعتر نسبت به تعویض لنت‌ها اقدام شود چون در صورت عدم تعویض فواصل ترمزگیری طولانی‌تر شده و همچنین قسمت آهنی لنتی که به اتمام رسیده، روی سطح دیسک خراش ایجاد می‌کندکه باعث صدمه دیدن دیسک شده و هزینه‌ای اضافی را برای صاحب خودرو به همراه دارد و دیسک معيوب بايد تعويض گردد.

پایین‌بودن پدال ترمز

درخودروهایی که دارای سیستم ترمز کاسه‌ای برای چرخ‌های عقب هستند،  اگرکفشک‌های ترمز زنگ‌زده و یا به صورت نامنظم سایش داشته باشند، باعث این ايراد میشوند و ترمز در نقطه‌ای پایین‌تر ازحالت معمول فـعال می‌شود. تنظیم کفشک‌ها به صورت موقتی می‌تواند این مشکل را حل کند ولی برای رفع کامل مشکل، بهتر است کفشک‌ها تمیز و یا تعویض شوند. دلیل دوم هم می‌تواند وجود نشتی در سیستم ترمز باشد که باید تمامی سیستم از نظر نشتی بازبینی و در صورت لزوم تعمیر شود.

سوت کشیدن ترمز در زمان ترمزگیری

صدای سوت در زمان ترمزگیری می‌تواند علل مختلفی داشته باشد مثلا می‌تواند ناشی از لرزش بین لنت‌های ترمز و گیره نگهدارنده پیستون‌ها و یا تماس بین لنت‌ها با خود دیسک باشد. لنت‌های ترمز آزبستی در مقایسه با غیر آزبستی‌ها و سرامیکی‌ها صدای بیشتری تولید می‌کنند. البته معمولا با تعویض لنت‌های قدیمی با جدید مشکل حل می‌شود. لنت‌های سرامیکی از کم صداترین لنت‌ها در ميان انواع لنت‌های ترمز هستند. در برخی مواقع نیز دیسک کمی لبه‌دار شده و باعث ایجاد صدا در زمان ترمزگیری می‌شود.

لرزش فرمان و اتاق به هنگام ترمزگیری

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که دیسک‌های ترمز تاب داشته و دیگر سطح آن‌ها صاف نباشد. از علل تاب برداشتن دیسک‌ها می‌توان به سرد و گرم شدن ناگهانی آن‌ها، ترمزهاي پياپي و همچنین غیر یکنواخت‌بودن سایش در سطح ديسك‌ها اشاره نمود. منظور از سرد و گرم شدن دیسک‌ها این است که به عنوان مثال به دلیل ترمزگیری، سطح دیسک گرم شده و در این هنگام به صورت ناگهانی آب به سطح آنها پاشیده و باعث تاب برداشتن سطح دیسک می‌شود كه در صورت نياز میبايد نسبت به تعويض اقدام نمود.

انحراف خودرو به یک سمت هنگام تـرمزگیری

اگر چنین حالتی در خودرو مشاهده شود، نشان‌دهنده این است که نیروی یکسانی از ترمز به چرخ‌ها منتقل نمی‌شود و این بدان معناست که ترمز یکی از چرخ‌ها عملکرد درستی ندارد. در این حالت خودرو به سمتی که ترمز قویتری دارد منحرف می‌شود. این مشکل می‌تواند ناشی از چرب‌بودن سطح لنت و دیسک ترمز به دلیل ریختن روغن ترمز، گریس و… بر روی آن، معیوب‌بودن پیستون ترمز و یا مشکل در انتقال روغن به یکی از کالیپرها باشد. ضمنا اگر از لنت‌هایی با انواع مختلف در هر چرخ استفاده شود به دلیل متفاوت‌بودن جنس لنت و توان ترمزگیری متفاوت هر کدام از لنت‌ها نیز این مشکل بروز می‌کند. پس باید لنت‌های استفاده شده در دو طرف یکسان باشد.

کورس حرکتی زیاد پدال ترمز

اگر درخودروهای با سیستم ترمز عقب کاسه‌ای، کفشک‌ها تنظیم نباشند، يا لنت‌ها فرسوده و یا در سیستم، حباب وجود داشته باشد این حالت رخ می‌دهد. وجود چنین حالتی در سیستم خطرناک است زیرا برای به کار بردن حداکثر نیروی ترمز، پدال باید کورس بیشتری طی کند. در نتیجه زمانی که ترمزگیری به میزان لازم برسد، توليد حباب‌ها افزایش يافته و می‌تواند منجر به بروز حادثه شود.

درگیر بودن دايمی لنت ترمز با سطح دیسک ترمز

اگر لنت‌ها به صورت دايمی مقداری با دیسک‌ها درگیر باشند باعث رفتار نامناسب فرمان، داغ‌شدن لنت‌ها، افزایش مصرف سوخت و فرسودگی بیش از حد لنت و دیسک‌ها و حتی از کار افتادن سیستم ترمز می‌شود. اگر لوازم پیستون‌هاي ترمز خراب و یا در نوع کاسه‌ای فنرکفشک‌ها شکسته شوند، لنت و یا کفشک بیش از حد به دیسک و كاسه چرخ نزدیک شده و با آن درگیر می‌شود.

شمع موتور

شمع‌ها از قطعات مصرفي مجموعه موتور هستند كه با ايجاد جرقه منجر به ايجاد احتراق در موتور  و عملكرد مناسب موتور میشوند. عدم عملكرد مناسب شمع باعث افزايش مصرف سوخت، كاهش توان موتور، افزايش دما، افزايش آلايندگي گازهاي خروجي اگزوز و لرزش موتور میشوند. زمان مناسب جهت تعويض شمع‌ها براساس اطلاعات موجود در دفترچه راهنماي خودرو اعلام شده است.

شمـع موتـور

شمع‌ها از قطعات مصرفي مجموعه موتور هستند كه با ايجاد جرقه منجر به ايجاد احتراق در موتور  و عملكرد مناسب موتور میشوند. عدم عملكرد مناسب شمع باعث افزايش مصرف سوخت، كاهش توان موتور، افزايش دما، افزايش آلايندگي گازهاي خروجي اگزوز و لرزش موتور میشوند. زمان مناسب جهت تعويض شمع‌ها براساس اطلاعات موجود در دفترچه راهنماي خودرو اعلام شده است.

وجود مشخصه‌هاي رديابي و لوگو معتبر توزيع‌كننده قطعات اصلي شركت خودروساز، ويژگي ديگري است كه مانع از سوءاستفاده احتمالي میشود.

شركت ايساكو در راستاي كسب حداكثر اطمينان از مرغوبيت تمامي قطعات ارایه شده در بسته‌بندي اين شركت و از جمله شمع موتور، مطابق با استانداردهاي خودروساز اقدام به تست و ارزيابي كيفي قطعات خود مینمايد و سازندگان شمع موتور ارایه شده در بسته‌بندي ايساكو، از ميان معتبرترين برندهاي توليدكننده اين قطعه در ايـران و سطح جهــان انتخاب شده‌اند. به منظور اطميـنان از مرغوبيت قطعات خودروي خود، شمـع‌هاي اسـتاندارد و با بسته‌بندیهاي داراي برچسب هولوگرام را از فروشگاه‌هاي مجاز تهيه نماييد.

واير شمـع

درخودروهاي مجهز به موتور بنزيني، براي احتراق سوخت درون موتور، نياز به ايجاد جرقه است. اين جرقه توسط شمع با انتقال برق ولتاژ بالا توسط واير شمع از كويل، صورت میپذيرد. ويژگي و کيفيت واير شمع به صورتي بايد باشد که نوسانات قوي الکتريکي و پارازيت (امواج مزاحم) ايجاد نکند. ساختار واير شمع شامل بخش رسانای جريان الکتريکی و بدنه عايق آن است.

استفاده از واير شمع‌هاي غيراستاندارد و متفرقه موجود در بازار ايرادات زير را  ايجاد خواهد كرد:

 • احتراق ناقص سوخت و لرزش موتور
 • افت توان و كشش موتور
 • افزايش مصرف سوخت و آلايندگي گازهاي خروجي اگزوز
 • بالارفتن دماي موتور ناشي از اعمال فشار بيش از حد به موتور
 • كربن گرفتگي سطح داخلي محفظه احتراق درون سرسيلندر و تاج پيستون و كاهش انتقال حرارت بين اين قطعات

امنيت خانواده و خـودروي خود را با انتخاب قطعـات اصلـي تضمين كنيد.

 

تسمه تایم

يكي از قطعات مهم كه در صورت پايين‌بودن كيفيت و عدم عملكرد صحيح آن، آسيب جدي به قطعات موتور خودرو وارد میكند، «تسمه تايم» است. تعويض تسمه تايم بايستي مطابق با زمان و كيلومتر مندرج در دفترچه راهنماي خودرو انجام شود. نكاتي كه ضروري است مصرف‌كنندگان به هنگام خريد اين قطعه به آن توجه كنند، عبارتند از:

 • عدم وجود هرگونه تغيير شكل غيرعادي، بريدگي، نخ‌زدگي، حفره، ترك و اثر تاشدگي بر روي قطعه
 • درج نام و مشخصات سازنده بر روي قطعه و اطمينان از صحت آن

برخي افراد سودجو با استفاده از اعتبار و نام شركت‌هاي معتبر توليدكننده تسمه‌هاي خودرويي، اقدام به واردكردن تسمه تايم‌هاي تقلبي با قيمت كم و توزيع آن در بازار نموده‌اند.

لذا توصيه میشود اين قطعه را  از نمايندگیها و فروشگاه‌هاي مجاز ايران خودرو و در بسته‌بندي شركتي كه داراي بر چسب و هـولوگرام است، خريداري نماييد.

زمانبندی ويا اصطلاحاً تايم موتورها (time) درگذشته توسط زنجیر موتور انجام میشد که با سر و صداي زياد همراه بود. به همین دلیل و به جهت كاهش صدا و عدم نیاز به روغنکاری،كارايي بهتر و همچنين پيشرفت فن‌آوريهاي به كارگرفته در موتور خودرو به تدریج زنجیر جای خود را به تسمه‌هاي مخصوص داد.

عمـلکرد: در موتورهاي امروزي، تسمه تایم، میل لنگ را به میل بادامک(ها) متصل كرده تا ترتيب بسته و بازشدن سوپاپ‌ها را کنترل و تنظيم نمايد. این تسمه دارای دندانه‌هایی است تا بوسیله آن، میل بادامک(ها) را همزمان با میل لنگ بچرخاند. همچنین در بعضی از طراحی‌های موتور، تسمه تایم می‌تواند برای به حرکت درآوردن دیگر اجزاي موتور از قبیل پمپ آب و پمپ روغن نیز استفاده شود.

درباره تسمه تايمينگ پژو ۴۰۵ – پارس و سمند، بيشتر بدانيم !

خودروهای جديد، برای افزايش قدرت و كاهش مصرف سوخت، دارای موتورهای با نسبت تراكم بالا هستند و معمولا تاج پیستون (سر پيستون) صاف است.

درصورت خرابی دندانه‌ها و يا بريدن تسمه مذكور، ميل بادامك اصطلاحا از تايم خارج شده و سوپاپ‌هايی كه نابه‌هنگام باز شده و پايين آمده‌اند با سطح بالای پیستون برخورد می‌نمایند و عاملی برای خرابی پیستون و کج شدن سوپاپ‌ها و يا خرابی سیلندر، سرسیلندر و شاتون‌ها خواهد شد. در اين وضعيت به منظور جلوگيری از آسيب بيشتر، تا رفع مشكل باید از استارت‌زدن بيهوده موتور پرهيز نمود.

لذا توصيه میشود اين قطعه را  از نمايندگیها و فروشگاه‌هاي مجاز ايران خودرو و در بسته‌بندي شركتي كه داراي بر چسب و هـولوگرام است، خريداري نماييد.

عواملی که باعث كوتاه‌شدن عمر و يا پارگی تـسمه و یا کنده‌شدن دندانه‌های آن و نهايتا باعث خارج از تايـم شدن موتور قبل از موعد مشخص شده می‌گردند عبارتند از:

 • به‌كارگيري بيش از حد موتور در دورهای بالا به‌خصوص دردورهای بیش از ۴۰۰۰ دور دردقیقه و انجام شتاب‌گيری ناگهانی مثبت (TAKE OFF) و يا كاهش شتاب ناگهانی منفی با استفاده از موتور (دنده معكوس).
 • عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو، اصطلاحا (دنده مرده) در سربالايی‌ها و یا هنگام عبور از موانع
 • خرابی بلبرينگ هرزگرد تسمه سفت‌کن و گیرپاژ آن (معمولا كاركرد زياد و يا سفت‌بودن زياد تسمه عامل خرابی هرزگرد است)
 • نصب تسمه تايم نامرغوب و تقلبی
 • روغن‌ريزی سر ميل لنگ و چرب‌شدن تسمه تايم و عدم استفاده از خودرو و روشن نشدن موتور به‌مدت طولانی

زمان تعويض تسمه تايم

زمان تعويض تـسمه تايم به‌طور معمول با توجه به شرايط محيطي۶۰۰۰۰ هزار كيلومتر و يا ۲سال توسط شركت‌هاي سازنده خودرو پيشنهاد میگردد.

استفاده از تسمه تايم غير استاندارد و يا تعويض توسط تعميرگاه‌هاي متفرقه و افراد غير ماهر باعث اشكالات زيرخواهد شد:

 • پاره‌شدن تسمه تايم باعث كج‌شدن سوپاپ‌ها و صدمه به موتور خودرو شده و هزينه بالايي براي تعميرات در برخواهد داشت.
 • عدم تنظيم و هماهنگي بين ميل سوپاپ و ميل لنگ (رد كردن تايم) باعث عدم شتابگيري مناسب، ريپ زدن، افزايش مصرف سوخت و… میگردد.

نـكته: سطح بيرونی و داخلی تسمه نو، بر اثر تا كردن نبايستی ترك و شكستگی داشته يا اليافي از آن در حال جدا شدن و يا حتی يكی از دندانه‌های آن مشكل داشته باشد.

باتری خودرو

باتري يكي از اجزاي ضروري خودروي شما است كه بدون آن، امكان روشن‌شدن خودرو وجود ندارد. باتري الكتريسيته را ذخيره كرده و با روشن‌شدن موتور، توسط آلترناتور(دينام) شارژ میشود. سپس در زمان مورد نياز الكتريسته ذخيره شده را در دسترس قرار میدهد. 34

وظايف باتـري

 • فراهم‌نمودن انرژي لازم براي استارت‌زدن خودرو
 • تامين انرژي مورد نياز مجموعه‌هاي مختلف خودرو كه نيازمند برق هستند
 • مناسب‌بودن ظرفيت و توان باتري با سيستم برقي خودرو، باعث كاركرد مطلوب سيستم‌هاي خودرو خواهد شد.

هنگامیكه ظرفيت باتري پايين باشد، براي راه‌اندازي خودرو، مدت زمان استارت افزايش میيابد و گاهي اين استارت‌هاي طولاني بايد چندين بار متناوب و متوالي انجام شود تا موتور خودرو شروع به كاركند. استارت‌زدن‌هاي طولاني مدت و متوالي، باعث گرم‌شدن بيش از حد استارت و باتري شده و منجر به خرابي آنها میگردد.

به منظور عدم آسيب به تجهيزات الكترونيكي خودرو و عمر مفيد و طولاني باتریهاي خودرو، قطعات استاندارد را  از فروشگاه‌ها و نمايندگیهاي مجاز تهيه نماييد.

ظرفيت باتري

ظرفيت باتري به مقدار الكتريسيته مورد نياز براي تغذيه تجهيزات برقي خودرو بستگي دارد. در صورت نصب تجهيزات الكتريكي اضافه مطابق با  استاندارد شركت خودروساز، ممكن است باتري با ظرفيت بيشتر از ظرفيت باتري اصلي مورد نياز باشد. اين موضوع در صورتي مجاز است كه در دفترچه راهنماي مشتري خودرو، درج شده باشد.

توان باتـري

حاصل ضرب شدت جريان در ولتاژ توان ناميده میشود. هرچه راندمان (توان) باتري بيشتر باشد، عمل استارت موتور بهتر انجام میشود. راندمان دو باتري با  اندازه و ظرفيت يكسان، ممكن است متفاوت باشد.

شركت ايساكو در راستاي كسب حداكثر اطمينان از  مرغوبيت تمامي قطعات ارایه شده توسط اين شركت و از جمله باتري خودرو، مطابق با استانداردهاي خودروساز اقدام به تست و ارزيابي كيفي قطعات خود مینمايد و سازندگان باتریهاي ارائه شده، از ميان معتبرترين برندهاي توليد كننده اين قطعه در ايران و سطح جهان انتخاب شده‌اند.

بازديد و نگهداري باتري

 • بررسي سطح الكتروليت باتري: سطح مايع الكتروليت باتري بايد حداقل دو بار در سال (فقط در موارد باتریهايي كه امكان بررسي سطح الكتروليت آنها وجود دارد) در ابتداي زمستان و تابستان كنترل شود. بهترين و مناسب‌ترين سطح الكتروليت، توسط يك شاخص بر روي جداره خارجي باتري مشخص شده است كه حدوداً، ۱۵ ميليمتر بالاتر از سطح صفحات باتري است. درصورت نياز فقط آب مقطر اضافه نماييد.

هيچ‌گاه نبايد الكتروليت باتري شارژ شده را تخليه نمود زيرا در اين صورت صفحات منفي آن در مدت زمان كوتاهي با اكسيژن هوا تركيب شده و اكسيد میشوند، در اين حالت صفحات مثبت نيز بلافاصله سولفاته شده و در نهايت باتري غيرقابل استفاده خواهد شد.

توجه: در صورتيكه سطح الكتروليت باتري پي درپي كاهش يافته و نيازمند افزايش میباشد، نشان‌دهنده ايراد در مدارات و اجزاي الكتريكي است كه باعث شارژ بيش از حد باتري میشود. در اين حالت ضروري است كه آلترناتور (دينام) و رگولاتور آن مورد بررسي قرار گيرد.

 • باتري در محل نصب بايستي به‌گونه‌اي محكم شود تا تكان‌هاي شديدي كه به آن وارد میشود باعث ريزش صفحات آن نگردد.
 • قطب‌هاي مثبت و منفي باتري هميشه تميز نگاه داشته شوند و براي جلوگيري از سولفاته‌شدن، به گريس مشخص شده در دفترچه راهنما آغشته شوند.
 • درهنگام تخليه باتري و كاهش الكتروليت، هيچگاه استارت نزنيد، زيرا باعث ريزش صفحات باتري خواهد شد.
 • از استارت‌زدن‌هاي بیمورد كه باعث تخليه سريع باتري میشود، به‌طور جدي خودداري نماييد، چرا كه اين عمل باعث كاهش عمر باتري خواهد شد.
 • كابل‌هاي معيوب را بايد تعويض نمود. بست‌هاي نگهدارنده باتري را بدون اينكه فشار زيادي به بدنه باتري وارد كرده باشند، بازديد نماييد تا مطمئن شويد كه باتري را محكم در جاي خود نگهداشته‌اند.
 • استفاده از تجهيزات الكتريكي پرمصرف نظير چراغ‌هاي جلو، راديو و… در هنگام خاموش‌بودن موتور، باعث كاهش توان باتري و در نهايت، فرسودگي تدريجي باتري میشود.
 • عدم عملكرد صحيح شارژ باتري توسط آلترناتور (دينام)، سبب فرسودگي زودرس باتري میشود.

برق خـودرو

خودروهاي جديد،  مجهز به سيستم‌هاي مختلفي جهت كنترل سيستم‌هاي سوخت‌رساني موتور،گيربكس اتومانيك، سيستم ترمز ABS و سيستم‌هاي ايمني نظير كمربند ايمني، كيسه هوا و سيستم‌هاي آسايش نظيركولر اتوماتيك هستند. به منظور تامين انرژي برق مورد نياز اين سيستم‌ها میبايست از باتریهايي كه داراي ظرفيت الكتريكي مناسب هستند، استفاده شود. از موارد مهم حفظ و نگهداري باطري اطمينان از محكم بسته‌شدن اتصالات و عاري بودن از هرگونه سولفاته است.

از آنجايیكه خودروهاي جديد داراي سيستم‌هاي الكترونيكي پيشرفته هستند، در موارد ضروري براي تعويض باطري ابتدا اتصال منفي جدا شده و سپس اتصال مثبت و براي نصب نيز میبايد بر عكس عمل شود.

تـوجه كنيد در هنگام روشن‌بودن موتور نبايد اتصالات باطري را جدا نمود چون اين امر سبب آسيب‌ديدن سيستم الكترونيكي موتور میگردد.

با توجه به بالابودن دماي هوا در ماه‌هاي گرم سال و افزايش سرعت تبخير مايع الكترونيك درون باطري، بايستي سطح مايع الكترونيك به صورت ماهيانه و يا زودتر كنترل گردد.

ترمـوستات

به منظور عملكرد صحيح و افزايش راندمان موتور و نيز ايجاد گرماي مناسب توسط بخاري در فصول سرد، دماي آب موتور بايد در حد معيني باشد.

با توجه به شرايط مختلف رانندگي (رانندگي در شرايطي كه موتور تحت بار میباشد مانند سربالایي و يا حركت در سرپائيني) كه باعث میگردد دماي آب موتور تغيير زياد داشته باشد كه اين امر باعث ايجاد صدمه به موتور میگردد. اين وسيله به طور خودکار گرماي موتور را در حد معيني حدود ۸۵ الي۹۰ درجه سانتیگراد نگاه میدارد. 6-6

نـكات مهم:

از باز نمودن ترموستات در تابستان جدا خودداري نماييد. در صورت عدم وجود ترموستات در مسير سيستم خنك‌كننده موتور، در زمان تردد در جاده‌هاي كوهستاني و شيبدار، دماي موتور افزايش میيابد و در صورت ادامه حركت در مسير سرپاييني و جاده‌هاي مسطح، دماي موتور به سرعت كاهش میبايد. اين شرايط براي قطعات حساس موتور نظير سرسيلندر و واشر سرسيلندر بسيار خطرناك و مضر است. در صورت تداوم رانندگي در اين شرايط، بروز خسارت در اين قطعات اجتناب‌ناپذير خواهد بود.

در خودروهاي جديد كه مجهز به سيستم‌هاي سوخت‌رساني پيشرفته انژكتوري هستند، ثابت‌بودن دماي موتور در حد معين، به منظور ايجاد احتراق صحيح سوخت درون موتور، جلوگيري از كاهش توان موتور،كنترل ميزان مصرف سوخت و جلوگيري از افزايش آلايندگي گازهاي خروجي اگزوز، ضروري است. لذا  استفاده از قطعات اصلي و استـاندارد و مورد تاييد شركت خودرو ساز جهت اجتناب از تعميرات احتمالي و عواقب آن، توصيه میشود.

استپر موتـور

استپر موتور يكي از قطعات مهم در خودروهاي مجهز به سيستم‌هاي سوخت رساني انژكتوري میباشد. اين قطعه بر روي محفظه دريچه گاز نصب شده و به صورت الكترونيكي توسط ECU (واحد كنترل الكترونيكي) كنترل میشود. 7-7

به منظور عملكرد صحيح موتور در شرايط مختلف كاركرد، سالم و تميز بودن اين قطعه بسيار مهم است.

وظايف استپر موتور عبارتند از:

 • ايجاد حالت ساسات در هنگام سرد بودن موتور
 • متعادل نمودن دور آرام موتور با كنترل مقدار هواي ورودي
 • در صورت استفاده از كولر كه باعث كاهش دور آرام موتور میشود، افت دور موتور را تامين میكند

 

استـپر موتور (موتور پله‌اي)

در ماشین‌های جدید ECU از سنسورهايي كه در جاهاي مختلف نصب شده (مانند سنسور دور موتور و سنسور اكسيژن) اطلاعاتي راجع به شرايط كاري خودرو میگيرد و پس از تحليل اين داده‌ها و ميزان باز و بسته بودن دريچه گاز به استپر موتور دستور میدهد. به همین دلیل استپر موتـور که يك قطعه الکتریکی مکانیکی میباشد به عنوان يكي از عملگرهاي ECU میباشد.

در صورت استفاده از برندهاي نامعتبر، استپر معمولا يا دستورات ECU را به‌درستي انجام نمیدهد و يا زودتر از موعد خراب شده و از كار میافتد، كه باعث ايجاد نوسان دور موتور، خاموش‌شدن موتور در دور آرام هنگام استفاده از كولر يا فرمان هيدروليك میگردد.

در صورت مشاهده مواردي نظير: نوسان دور موتور در حالت دور آرام، روشن نماندن موتور در زمان استارت سرد (خاموش شدن موتور به محض رها نمودن پدال گاز) و خاموش‌شدن موتور در زمان فعال نمودن كولر در حالت دور آرام، امكان خرابي يا كثيفي استپر موتور وجود دارد.

با توجه به حساس بودن و اهميت اين قطعه در عملكرد موتورخودرو، استفاده از قطـعه استاندارد داراي هولوگرام و مراجعه به نمايندگیهاي مجاز در سراسر كشور توصيه میشود.

 

سیبک فرمان

سيستم فرمان خودرو و قطعات تشكيل‌دهنده آن، جزو مهم‌ترين سيستم‌هاي ايمني خودرو هستند. وظيفه سيبك در سيستم فرمان، ايجاد امكان گردش چرخ‌ها است. در صورت عملكرد ناقص و خرابي اين قطعه، فرمان‌پذيري خودرو، سايش غيرمعقول تايرها، انحراف خودرو از مسير مستقيم و… بروز خواهد كرد. sibak

اين قطعه مانند ساير اتصالات مکانيکي میبايست گريس‌كاري مناسبي داشته و به منظور جلوگيري از  اتلاف روانکارهاي داخل قطعه، از گردگير مناسب استفاده شود.

درصورت مشاهده يا بروز ايرادات زير در اسرع وقت نسبت به تعويض سيبك‌هاي فرمان و تنظيم مجدد زواياي فرمان اقدام نماييد:

 • لهيدگي يا ترك‌خوردگي پوسته سيبك فرمان ناشي از ضربات شديد در تصادفات يا عبور از مسيرهاي ناهموار و پردست‌انداز
 • زنگ‌زدگي يا خوردگي شديد سيبك
 • پارگي گردگير و نفوذ گردوغبار به داخل سيبك
 • لقي و سايش بيش از حد قطعات داخلي سيبك در اثر مرور زمان و كاركرد بالا
 • هرزشدن مهره و يا خرابي رزوه پيچ سيبك

علائـم خرابي سيبك فرمان

 • افزايش فرسودگي ساير قطعات سيستم فرمان
 • سايش بيش از حد تايرهاي جلو
 • افت كيفيت فرمان‌پذيري خودرو (اصطلاحاً سفت‌شدن فرمان و يا لقي بيش از حد فرمان و انحراف خودرو)
 • عدم بازگشت اتوماتيك فرمان خودرو به وضعيت مستقيم پس از عبور از پيچ

توجـه:

 • همواره هر دو سيبك‌هاي فرمان چپ و راست را با هم تعويض نماييد
 • مهره سيبك فرمان يك بار مصرف بوده و استفاده مجدد از آنها مجاز نيست
 • سفت‌كردن بيش از حد مهره سيبك، باعث خرابي آن خواهد شد

 

جهت تعويض سيبك، تعمير جلوبندي و تنظيم مجدد سيستم فرمان خودرو با بهره مندي از خدمات استاندارد به شبكه گسترده نمايندگي هاي مجاز مراجعه نماييد.

دیسک ترمز

عملكرد صحيح سيستم ترمز در تمام شرايط رانندگي، در حفظ جان سرنشينان خودرو بسيار مهم و موثر است. سيستم ترمز از قطعات متعددي تشكيل شده كه ديسك ترمز يكي از مهمترين اين قطعات است. در صورت خرابي يا ايجاد هرگونه ايراد در اين قطعه، عملكرد سيستم ترمز دچار اخلال شده و ممكن است منجر به بروز حوادث ناگواري شود 27

علايم خرابي ديسك ترمز و علل آن

 • لرزش زياد پدال ترمز و فرمان خودرو در زمان ترمزگيري در اثر تاب‌داشتن ديسك.
 • ايجاد صداي ناهنجاركه نشان‌دهنده خرابي سطح ديسك يا اتمام لنت ترمز است.
 • كاهش قدرت ترمزگيري و داغ‌شدن ديسك در اثر استفاده از لنت غيراستاندارد و نازك‌شدن ضخامت ديسك.
 • ترك‌خوردگي سطح تماس ديسك با لنت در اثر ساييدگي بيش از حد و كاهش ضخامت آن به دليل استفاده از لنت‌هاي ترمز غيراستاندارد و با جنس سخت.

شركت ايـساكو به دليل اهميت موضوع و در راستاي كسب حداكثر اطمينان مشتريان از مرغوبيت تمامي قطعات ارایه شده در بسته‌بندي اين شركت، مطابق با استانداردهاي خودروساز اقدام به تست و ارزيابي كيفي قطعات خود مینمايد و سازندگان اين دسته از قطعات، از ميان معتبرترين برندهاي توليدكننده اين قطعه در ايران و سطح جهان انتخاب شده‌اند.

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد زمانیكه ترمز میگيريد، خودروي شما دچار لرزش‌هاي شديد شود. این حالت که ممكن است همراه با صدای زوزه است عمدتاً به دلیل خرابی دیسک ترمز و تاب داشتن ديسك چرخ بوده كه بيشتر براي چرخ‌هاي جلوي خودرو اتفاق میافتد. اين ايراد مواقعی رخ میدهد كه راننده به طور مرتب از ترمز استفاده می‌کند و این گرم‌شدن تا حد سرخ‌شدن دیسک ادامه می‌یابد. در این حالت درصورت سردشدن سریع دیسک ترمز این قطعه تاب برداشته و ترمزکارايی خود را از دست میدهد و علاوه بر سر و صدای زیاد، لرزش شدیدی در حین ترمز گرفتن به وجود می‌آید.

به اين نـكات توجه كنيد:

 • از ترمزگيریهاي شديد به مدت طولاني خودداري و در صورت امكان با استفاده از دنده معكوس و كاهش دور موتور، از نيروي ترمزي موتور براي كاهش سرعت خودرو استفاده نماييد.
 • در صورت داغ‌بودن سطح ديسك ترمز از شستشوي خودرو، خودداري نماييد.
 • به هنگام رانندگي در شرايط باراني و آب گرفتگي معابر، از رانندگي با سرعت زياد اجتناب كنيد. زيرا در صورت خيس‌شدن بيش از حد ديسك و لنت ترمز، ترمزگيري با مشكل مواجه خواهد شد.
 • در صورت ساييده‌شدن بيش از حد ديسك و كاهش ضخامت آن، در اسرع وقت نسبت به تعويض آن، اقدام نماييد.

ضدیخ ، ضدجوش ، ضدزنگ

اكثر سيستم‌هاي خنك‌كننده خودروها داراي يك سيال هستند كه با گردش در اطراف موتور، بخش اعظم گرماي ايجاد شده را جذب و به بيرون منتقل میسازند. اين سيال، مخلوطي از آب و ماده ضديخ با فرمول شيميايي خاص است كه علاوه بر پايين‌آوردن دماي انجماد سيال، موجب افزايش نقطه جوش و نيز جلوگيري از خوردگي و زنگ‌زدگي میشود. لذا برخي از سازندگان، محصول خود را «ضديخ، ضدجوش، ضدزنگ» مینامند. 9

خواص مايع سيستم خنك‌كننده موتور

 • اين مايع بايد قادر به پايين‌آوردن نقطه انجماد آب تا حداقل دماي ممكن در فصل زمستان باشد.
 • از نظر شيميايي و كاركرد در دماي پايين، پايداري كامل داشته باشد (تجزيه و ته‌نشين نشود).
 • از نقطه جوش بالايي برخوردار بوده و در دماهاي بالا، تجزيه نشود.
 • برروي قطعات موتور، لوله‌هاي ارتباطي، شيلنگ‌هاي رادياتور و ساير قطعات اثر نامطلوب نداشته باشد.
 • از خاصيت انتقال حرارت مناسب برخوردار و داراي كمترين اثرات سمي باشد.
 • آتش‌زا نبوده و ضريب انبساط پايين داشته باشد.
 • بيشترين حفاظت را از خوردگي فلزات سيستم خنك‌كننده داشته و بر روي رنگ بدنه خودرو اثر نامطلوب نداشته باشد.

نكاتیكه درهنگام استفاده از مايع خنك‌كننده موتور بايد به آن توجه داشت

 • عمر مفيد مايع خنك‌كننده بستگي به نوع ضد يخ دارد. زمان مناسب تعويض مطابق اطلاعات مندرج در دفترچه راهنماي مشتري خودرو، توصيه میشود.
 • رنگ ضديخ با كيفيت آن مرتبط نيست و سازندگان براي مشخص‌كردن محصـولات خود از رنگ‌هاي گوناگوني استفاده مینمايند.
 • هم‌رنگ‌بودن ضديخ‌ها دليلي بر كيفيت يكسان آنها نيست، بنابراين از مخلوط‌كردن آنها بايد اجتناب كرد.
 • در مورد نسبت صحيح رقيق‌سازي نيز بايد به دستورالعمل سازندگان توجه كرد.

اگر غلظت ضديخ بيش از مقدار توصيه شده باشد، امكان خرابي واترپمپ و افزايش خوردگي وجود دارد. همچنين اگر غلظت ضديخ كمتر از حد توصيه شده باشد، موجب افزايش نقطه انجماد و يخ‌زدن آن در مجاري سيستم رادياتور میشود.

 • كيفيت آب استفاده شده در رقيق‌سازي ضديخ، مهم است و حتیالمقدور بايد از آب با املاح كم استفاده كرد.
 • ضديخ‌ها معمولا كف توليد نمیكنند. مشاهده كف میتواند به‌علت واردشدن هوا به سيستم خنك‌كننده موتور باشد. در اين صورت بايد رادياتور را كاملاً تخليه كرده و تمامي لوله‌هاي رابط، واشرها، بست‌ها و ترموستات را بررسي و نسبت به تعمير قطعات معيوب اقدام كرد.
 • پيش از افزودن ضديخ در سيستم خنك‌كننده بايد از سلامت و كارايي قسمت‌هاي مختلف سيستم خنك‌كاري مانند ترموستات، پمپ آب، شيلنگ‌ها و درب رادياتور مطمئن شد. با بازكردن بست اتصال خروجي از ترموستات و شيلنگ لاستيكي بايد تمام مسير گردش ضديخ، با آب يا محلول‌هاي ويژه تميز شود و بدنه بيروني رادياتور نيز به وسيله برس پلاستيكي نرم و با محلول آب و صابون شست‌وشو داده تا عبور هوا از ميان پره‌هاي رادياتور بهتر انجام شود.
 • با توجه به اينكه اين محلول‌ها درجه جوش مايع خنك‌كننده موتور را نيز بالا میبرند، لذا از تخليه و جايگزيني با آب معمولي در فصول گرم سال، جداً خودداري نماييد.

با توجه به آسيب‌پذيربودن موتورخودرو نسبت به سرما، پيشنهاد میگردد از مايع خنك‌كننده با كيفيت كه در فروشگاه‌هاي مجاز ايـساكو عرضه میشود، استفاده نماييد.

کمک فنر

هر خودرويي بايد در مقابل تغيير مسير حركت در پيچ‌هاي جاده، انعطاف‌پذير بوده و توانايی مواجه با آنها را داشته باشد.

كمك فنرها علاوه بر دفع ضربات و جلوگيری از انحراف خودرو، توانايیهای ديگری نظير، تنظيم زواياي چرخ‌ها در حالت صحيح، ثابت نگه‌داشتن ارتفاع خودرو در حد معين و استاندارد، حفظ سطح تماس تايرها با سطح جاده را نيز دارا هستند. دفع ضربات اين کار با تبديل انرژی جنبشی حاصل از نوسانات فنر و سيستم تعليق و تبديل آن به انرژی گرمايی (حرارتی) در کمک فنر انجام می‌گردد.

زماني كه باور كرديد كمك فنرها در ۲۰٫۰۰۰ كيلومتر پيمايش خودرو حداقل يك ميليون بار حركت عمودي دارند متوجه اهميت عملكرد صحيح كمك فنرهاي خودرو میشويد. اين عملكرد ايمني، راحتي و اطمينان در رانندگي را براي شما به ارمغان میآورد.

رانندگان خودرو به طور كلي اطلاعات كمي درباره كمك فنر و نقش مهم آن در ايمني خودرو دارند. آنچه كه بايد بدانيم نقش كمك فنر به عنوان جزيي از سيستم تعليق میباشد كه به صورت اتصال قابل ارتجاع (الاستيك) بين چرخ و اتاق خودرو قرار دارد. كمك فنر از بدنه خودرو در برابر تكان‌ها و شوك‌هاي حاصل از حركت خودرو در سطوح ناهموار جاده‌ها محافظت میكند.

وظيفه کمک فنر

عملكرد سيستم تعليق و كمك فنرها اغلب با هم اشتباه میشوند. كمك فنرها حركت بالا و پايين رفتن سيستم تعليق و بدنه را براي ايجاد يك حركت يكنواخت تنظيم میكنند. وظيفه اصلی کمک فنر کنترل حرکات فنر و سيستم تعليق است به طوري كه در کمک فنر پيستوني که به انتهای ميله پيستون نصب شده است  با بالا و پايين رفتن چرخ در سيلندر حرکت كرده و با عبور دادن روغن از يک طرف پيستون به طرف ديگر آن از طريق مسيرهای تعبيه شده، سرعت حرکت فنر و سيستم تعليق را کند کرده و نيروی مقاومی در مقابل اين حرکت ايجاد می‌کند. مقدار اين نيرو به سرعت حرکت پيستون، اندازه و تعداد سوراخ‌های آن بستگی دارد.

اهداف عمده به‌كارگيري کمک فنر در خودرو

كمك فنرها براساس يك روش و قاعده مشخص براي مستهلك‌نمودن ارتعاشات طراحي شده‌اند كه اين طراحي همزمان با طراحي خودرو انجام میپذيرد. به‌طوركلي دو دليل اصلي جهت به‌كارگيري كمك فنرها در وسايل نقليه موتوري مطرح است؛ اول ایمنی حرکت که در این حالت تماس چرخ با سطح جاده تامین میشود و دوم راحتی حرکت که در این حالت ارتعاشات بدنه خودرو به حداقل كاهش میيابد.

كمك فنرها مصرف‌کننده انرژی بوده و انرژی جنبشی را تبدیل به انرژي حرارتي می‌کنند. انرژي اضافي توليد شده در اثر حركت تاير و فنرها بر روي سطح زمين توسط كمك فنر جذب و باعث محدودشدن ارتعاش چرخ‌ها میشود. هم‌چنين از انتقال ارتعاشات مخرب به بدنه خودرو جلوگيري كرده و راحتي سرنشينان را تأمين میكنند.

كمك فنرها در ۳ وضعيت زير مؤثرند

ترمزگيري: در صورتي كه كمك فنرها ضعيف باشند فاصله توقف خودرو در اثر ترمزگيري بيشتر میشود. اين فاصله حتي زماني كه ترمزگيري در جاده‌هاي ناهموار باشد افزايش میيابد.

پيچ‌هاي جاده: در صورتي كه كمك فنرها در شرايط نامطلوبي قرار داشته باشند در هنگام حركت در پيچ‌ها، خودرو بيش از حد به زمين نزديك شده در اين حالت سيستم تعليق كاملا تحت فشار قرار میگيرد. هم چنين قدرت فرمان‌پذيري خودرو كاهش میيابد.

سايش تايرها: در صورتي كه كمك فنرها در شرايط استاندارد قرار نداشته باشند تايرها تحت فشار بيش از حد قرار میگيرند. در اين حالت آج تايرها به مرور از بين رفته و سايش آنها بيشتر میشود. به عبارت ديگر كمك فنرها میتوانند با تنظيم سطح تماس بين تاير و سطح جاده شرايط رانندگي بهتري را فراهم نمايند.

تاثير عملكرد كمك فنرها بر سايش تايرها و كنترل خودرو

يكي از بخش‌هايي كه رانندگي با خودرو را لذت‌بخش مینمايد عملكرد صحيح كمك‌فنرهاست.

سايش غيرعادي تايرها و خرابي كمك فنرها بر رفتار و عملكرد خودرو هنگام رانندگي تأثير به‌سزايي دارد.

خرابي كمك فنرها باعث بروز مشكلات زير میشود:

 • عدم كنترل مناسب خودرو در پيچ‌هاي تند جاده كه منجر به انحراف خودرو از مسير میشود.
 • لرزش جلوبندي در جاده‌هايي كه سطوح ناهموار دارند. اين لرزش در غربيلك فرمان نيز احساس شده و در هنگام عبور از ناهمواریها، صداهاي بلند و غيرعادي نيز شنيده میشود.
 • شيرجه رفتن خودرو در حين ترمزهاي شديد ممكن است به دليل خرابي كمك فنرها باشد.
 • جهش چرخ‌ها از روي ناهمواریها باعث لغزش و سرخوردن مستمر خودرو میشود.

نتيجه اينكه:

تشخيص مستهلك‌شدن كمك فنرها براي بسياري از تعميركاران غير قابل لمس و مشكل است. پس بهتر است دقت كنيد عمر مفيد كمك فنرهاي خودرو به اتمام نرسيده باشد. وجود مشکل در حفظ تعادل خودرو و انحراف در پيچ‌ها می‌تواند بر اثر خرابی کمک فنرها باشد.

هميشه کمک فنرها را به صورت جفت تعويض نموده و از تعويض تکی آنها خودداری نماييد. در صورتي كه از كمك فنر، روغن نشت كند، بلافاصله بايد نسبت به تعويض آنها اقدام كرد.

چرا كه اگر كمك فنرها بيش از حد فرسوده شوند:

 • در هنگام ترمزگيري مسافت توقف افزايش میيابد.
 • در هنگام پيچيدن سرعت كاهش میيابد.
 • عمر تايرها نيز كاهش خواهد يافت.

عيب‌يابي كمك فنر

بيشتر رانندگان به كمك فنرها – كه يكي از اساسیترين قسمت ايمني خودرو است-  اهميت چنداني نمیدهند. لذا به منظور ايمنی بيشتر اطلاعات ذيل میتواند درخصوص شناخت وتشخيص خرابی‌های کمک فنر، مفيد باشد.

اگر كمك فنر نشتي دارد حتماً بايد نسبت به تعويض آن اقدام نمود.

 • بالا و پايين رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و يا اصطلاحاً شيرجه رفتن خودرو در حين ترمزهاي شديد، ممكن است به دليل خرابي كمك فنرها باشد.
 • اگر در سر پيچ، خودرو بيش از حد بپيچد به نحوي كه راننده براي كنترل آن دچار مشكل شود، اين شرايط ممكن از ناشي از خرابي كمك فنر باشد.
 • اگر در حين حركت خودرو، چرخ‌ها روي جاده با شدت زيادي بالا و پايين بروند، ممكن است از فرسودگي فنرها و كمك‌ها باشد.
 • اگر خودرو بر روي جاده حالت بیثباتي پيدا كند و منحرف شود، ممكن است از فرسودگي كمك فنرها باشد. اين امر ايمني اتومبيل را به شدت تهديد میكند.
 • اگر قطعات و لوازم مربوط به نصب كمك فنر ترك‌خوردگي و يا تغيير شكل داشته باشند، در زمان شتاب‌گرفتن، ترمزكردن و يا عبور از ناهمواریهاي سطح جاده، باعث ايجاد صداي غيرعادي میشوند. بنابراين هرچه زودتر بايد نسبت به تعويض بوش‌ها اقدام شود. در غير اين صورت ايمني خودرو به شدت كاهش پيدا میكند.
 • حمل بار اضافي و بيش از حد استاندارد، عامل مهمي در ضعيف‌شدن كمك فنرها است؛ به خصوص زماني كه خودرو در ناهمواریهاي جاده قرار میگيرد.
 • تايرهايي كه از يك سمت (لبه‌هاي داخل يا خارج) اصطلاحاً ساييده شده باشند، نشانگر عيب در سيستم تعليق به خصوص دركمك فنرها است كه پس از انجام آزمايشات لازم و حصول اطمينان از خرابي كمك فنرها، نسبت به تعويض آنها اقدام نماييد.

شركت ايساكو  به‌دليل اهميت موضوع و در راستاي كسب حداكثر اطمينان مشتريان از مرغوبيت تمامي قطعات ارايه شده در بسته‌بندي اين شركت، مطابق با   استانداردهاي خودروساز اقدام به تست و ارزيابي كيفي قطعات خود مینمايد و سازندگان اين دسته از قطعات، از ميان معتبرترين برندهاي توليدكننده اين قطعه در ايران و سطح جهان انتخاب شده‌اند.

سیستم کلاچ

سیستم كلاچ به‌عنوان یكی از مهم‌ترين مجموعه‌ها درخودرو مطرح است و عملكرد صحیح آن، تاثیر مستقیم در كاركرد خودرو دارد. در صورت بروز اشكال در این سیستم ـ حتی به شكل جزیی ـ راندمان خودرو با مشكل مواجه خواهد شد. 35

كلاچ بخشي از سيستم انتقال نيرو بوده كه عملكرد آن قطع و وصل نيروي انتقالي از موتور به جعبه دنده است. با كلاچ‌كردن می‌توان ارتباط بین موتور و جعبه دنده را برای مدت كوتاهی قطع و پس از رها كردن كلاچ، دوباره آن را برقرار نمود.

درخودروهای مدرن امروزی، دستگاه كلاچ بايد داراي ویژگی‌های زیر باشد:

امكان انتقال قدرت مطمئن را فراهم آورد
حركت بدون لرزش وسیله نقلیه را امكان‌پذیر نمايد.
در مقابل تغییرات دور موتور، دوام كافی داشته باشد.
حتیالامكان سبك بوده و به راحتی به كار بیفتد.
در وسایل نقلیه سنگین، قادر به انتقال گشتاورهای زیاد بوده و دوام و استحكام كافی داشته باشد.

وضعیت كلاچ در حالت نیم كلاچ

درحالت نیم كلاچ كردن، صفحه كلاچ در وضعیت نیمه آزاد، مابین فلایویل و صفحه فشاری دیسك قرار می‌گیرد تا بتواند بدون وارد آوردن فشار زیاد به موتور، گشتاور پیچشی زیادی را منتقل كند. در صورتی كه چرخ‌ها به گشتاور بالایی برای حركت نیاز داشته باشند و موتور جوابگوی آن نباشد، باز هم بكس و باد كردن لنت‌ها سبب قطع ارتباط ناقص شده و از خاموش‌شدن موتور جلوگیری می‌نمايد. این وضعیت را هنگام شروع به حركت‌كردن خودرو نیز می‌توان مشاهده كرد.

توصيه كارشناسان جهت حركتي پر قدرت و بدون لرزش، استفاده از كيت كلاچ استاندارد ايـساكو در داخل بسته‌بندیهاي داراي هولوگرام است.

طراحی و ساخت قطعات سیستم كلاچ برای حصول اطمینان از وجود مقدار لازم نیروی گیرش و جدایش موردنیاز عملكرد سیستم و نیز پایایی آن انجام می‌گیرد، به همین دلیل توجه ویژه به پارامترهای ابعادی و عملكردی قطعات كلیدی سیستم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا بتواند ارتباط مناسبی بین موتور و جعبه دنده پدید آورد.

در ادامه به شرح مختصري از علل خرابي و موارد قابل حل توسط كارشناسان اشاره میشود:

 • عدم كشش خودرو

علايم: چرب و روغنی بودن سطح صفحه ديسك  و صفحه کلاچ.

علت: نشتي روغن و يا گريسكاري نامناسب.

روش رفع ايراد: تعویض كيت كامل كلاچ  و رفع منشاء روغن ريزي و يا گريس.

 • اتمام لنت كلاچ

كنترل پله فلايويل (براي خودرو پژو ۴۰۵بين ۴ و ۶ ميليمتر است).

روش رفع ايراد: تعويض فلايويل و در صورت وجود آثار درگيري غيريكنواخت (پله‌اي) بر روي ديسك و صفحه، تعويض كيت كامل انجام پذيرد.

 • لرزش کلاچ در شروع حركت

علايم: تخت‌شدن فنرهاي بالشتكي مابين دو لنت صفحه كلاچ (كنترل چشمي)

نحوه رفع ايراد: تعويض صفحه كلاچ

 • پايين بودن نيروي فشاري ديسك

نحوه رفع ايراد: تعويض ديسك كلاچ

 • تابيدگي صفحه (براي صفحات غير پري دمپر) با اثر درگيري غيريكنواخت برروي ديسك و صفحه

نحوه رفع ايراد: تعويض قطعات معيوب

 

 • لرزش و یا سرخوردن (بکس‌وباد) کلاچ در شروع حركت

علايم: مشاهدۀ گریس ذوب شده و چرب بودن در سطح تماس صفحه کلاچ با دیسک

علت: استفاده گريس بيش ازحد و يا نامناسب بر روي قيفي، هزارخاري و يا كائوچويي و بلبرينگ و روغن‌ريزي از كاسه نمدهاي ته ميل لنگ و يا گيربكس

روش رفع ايراد: تميزكاري سطوح گريسكاري و گريسكاري مجدد و يا تعويض كاسه نمد منشاء روغن‌ريزي/ تعویض كيت كامل كلاچ

 • صداي غير عادي

علايم(۱): صداي درجا (لق لق) كه بعلت خلاصیها صفحه بوده

روش رفع ايراد: تعويض صفحه

علايم(۲): صداي اضافي كه با فشردن كلاچ افزايش میيابد.

روش رفع ايراد: تعويض بلبرينگ كلاچ

 • حركت پله‌اي پدال كلاچ

علايم(۱): عدم سايش و وجود گرد و غبار بر روي اجزاء داخلي كلاچ و مكانيزم تعويض دنده

روش رفع ايراد: نقاط مورد نياز گريس‌كاري شود.

علايم(۲): درگيري يك‌طرفه بلبرينگ با قيفي و دوپهن شدن

روش رفع ايراد: بلبرينگ بايد تعويض گردد.

علايم(۳): ساييدگي قيفي اين قطعه

روش رفع ايراد: تعويض قطعه و كنترل نهايي محل قرارگيري بلبرينگ پس از تعويض قطعات.

 • لرزش پدال كلاچ دركاركرد درجا

علايم(۱): هم‌راستا نبودن شاخك‌هاي خورشيدي.

روش رفع ايراد: تعويض ديسك و در صورت لزوم بلبرينگ.

علايم(۲): كنترل لقي اهرم دو شاخه كلاچ

علايم(۳): خوردگي شاخك‌هاي خورشيدي در صورت عدم مشاهده آثار سوختگي در سطح ديسك و صفحه.

علايم(۴): خوردگي شاخك‌هاي خورشيدي با  اثر سوختگي.

روش رفع ايراد: تعويض كيت كلاچ كامل.

 • سفتي پدال كلاچ

علايم(۱): اتمام لنت

روش رفع ايراد: در صورت عدم وجود آثار سوختگي صفحه كلاچ تعويض شود.

علايم(۲): درگيري يكطرفه بلبرينگ با قيفي درصورت دو پهن شدن و خوردگي دندانه‌هاي داخلي و شكستگي قطر داخلي

روش رفع ايراد: بلبرينگ تعويض بلبرينگ انجام شود و در صورت خراشيدگي قيفي اين قطعه نيز تعويض شود.

نيروي ماكزيمم و RELEASE LOAD ديسك كلاچ بالاتر از حد مجاز باشد اين پارامتر در انبار داغي اندازه‌گيري میشود.

مسير كابل كلاچ بر روي خودرو كنترل شود (به‌ويژه خودروي روآ)

نحوه رفع ايراد: تعويض قطعات معيوب. كنترل اهرم‌بندي كلاچ – كابل گلاچ و گريس‌كاري محل‌هاي مربوط انجام شود.

رینگ پیستون

از آنجايي كه نمیتوان پـيستون را به‌گونه‌اي ساخت که خود به خود سیلندر را درزبنـدی کند، بنابراین درناحیه فوقانی پیستون محلي جهت قرارگيري رينگ تعبیه شده است.

اين رینگ سه وظیفه اصلي دارد:

 • درزبندی محفظه احتراق و جلوگیری از نشت گاز از اطراف پیستون.
 • پاک‌کردن روغن از جداره سیلندر و جلوگیری از ورود آن به محفظه احتراق.
 • انتقال گرما از پیستون به جداره سیلندر که دمای پایينتری دارد.

دو رینگ بالا رینگ‌های تراکمیاند كه سبب می‌شوند فشار ناشی از تراکم و احتراق در محفظه احتراق بماند و مانع کمپرس رد کردن شود.

رینگ پایینی رینگ روغنی است كه روغن اضافی را از جداره سیلندر پاک و آن را به کارتر برمی‌گرداند. با توجه به مطالب ارائه شده، استفاده از رينگ‌هاي استاندارد در عمر خودرو بسيار تاثيرگذار است. به‌كارگيري رينگ‌هاي غيراستاندارد و خارج از شبكه خدمات آسيب‌هاي جدي از جمله خوردگي بيش از حد سيلندر و شكسته شدن رينگ در داخل سيلندر  به‌وجود خواهد آورد.

از ديگر عواقب استفاده از رينگ‌هاي غيراستاندارد میتوان به روغن‌سوزي و عدم انتقال حرارت پيستون و ذوب‌شدن آن اشاره نمود.

عوامل موثر بر كاهش مصرف سوخت

امروزه استفاده از سيستم سوخت‌رساني انژكتوري در خودروها به جهت كاهش آلودگي محيط زيست و مصرف سوخت متـداول شده است. شركت‌هاي خودروساز نيز با درنظرگرفتن صرفه اقتصادي اين سيستم، انجام سرويس‌هاي دوره‌اي خودرو مطابق با اطـلاعات موجود در دفترچه راهنماي خودرو در شبكه نمايندگیها را پيشنهاد میكنند.

استفاده از قطعات اصلي و استاندارد مورد تاييد شركت خودروساز (همچون فيلتر هوا، شمع، فيلتر بنزين، فيلتر روغن) تنظيم به موقع موتور خودرو، تنظيم باد لاستيك‌ها متناسب با دماي محيط از عوامل موثر بركاهش و مصرف سوخت هستند.

از ديگر عواملي كه موجب افزايش مصرف سوخت میشوند، استفاده از بار بيش از حد استاندارد، سرعت بيش از اندازه (بيش از ۱۲۰ كيلومتر) و استفاده از لاستيك و رينگ‌هاي با سايزهاي (غيرتوصيه شده شركت خودروساز) هستند.

با استفاده از قطعات اصلي ايساكو در داخل بسته‌بندیهاي داراي هولوگرام با كاهش مصرف سوخت خودرو از هزينه‌هاي سربار جلوگيري نماييد.

درخودروهاي جديد كه مجهز به سيستم‌هاي پيشرفته تزريق سوخت انژكتوري میباشند، بازكردن ترموستات باعث افزايش مصرف سوخت میشود. بنابراين حتماً توجه داشته باشيد كه هيچ وقت ترموستات را  از روي موتور باز نكرده و در صورت نياز به تعويض حتماً  از ترموستات‌هاي استاندارد داخل بسته‌بندیهاي ايساكو استفاده كنيد.

همان‌طور كه شما مالكين محترم خودروها مطلع هستيد سيستم‌هاي سوخت‌رساني مجهز به قطعات الكترونيكي هستندكه براي رفع نقص فني احتمالي آنها میبايست به نمايندگیهاي مجاز كه مجهز به دستگاه‌هاي عيب‌ياب استانداردهستند، مراجعه كنيد.

در صورت بروز عيب در سيستم سوخت‌رساني، لامپ اخطار عيب موتور كه به رنگ زرد در صفحه آمپر میباشد به صورت دايم روشن باقي میماند كه با مشاهده اين مشكل میتوان با مراجعه به نمايندگیهاي مجاز نسبت به رفع ايراد اقدام نماييد.

قطعات اصلي را در بسته‌بندیهاي ايساكو با برچسب امنيتي (هولوگرام) از فروشگاه‌ها و نمايندگیهاي مجاز سراسر كشور تهيه نماييد.