دانستنیهای یدکی

icon_disk دانلود PDF کاتالوگ دانستنی های یدکی با حجم ۶ MB onclickads2_468x60

شرکت تهیه و توزیع قطعـات و لوازم یدکی ایـران خـودرو «ایسـاکو» تلاش دارد با اطلاع‌رسانی از طریق انتشار مطالب آموزشی، ضمن ارتقا سطـح آگاهی مشتریان محترم ایران خودرو و عموم جامعه، اطلاعاتی را درخصوص نحوه استفاده و نگهـداری مطلوب خودرو و تشخیص قطعات اصلی از تقلبی موجود در بازار، ارایه و خاطری آسوده را برای مصرف‌کنندگان فراهم نماید.

مراقب قطعات تقلبی باشید

(درج نشان تجاری و کد ردیابی)

 

امروزه محصولاتی بیشتر مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار میگیرند که با نام‌های تجاری معتبر و با کیفیت بالا به بازار عرضه شوند. دلیل این امر، اطمینان از کیفیت مطلوب کالا در مقابل هزینه‌های پرداختی است. 3

متاسفانه، تولید و توزیع کالاهای تقلبی با کیفیت پایین و بسته‌بندیهای متفرقه در بازار رواج یافته است. از آنجایی که همواره بررسی فنی بر روی قطعات یدکی اصلی توسط مشتریان امکان‌پذیر نیست، لذا استفاده از این کالاها علاوه بر صرف هزینه‌های مالی زیاد، امکان خطرات جانی را نیز به دنبال خواهد داشت. درکشورهای پیشرفته علاوه بر سازمان‌های دولتی که متولی کنترل کیفیت کالا و خدمات هستند، شرکت‌های تامین‌کننده قطعات یدکی مورد تایید شرکت‌های خودروساز نیز، برای ایجاد اطمینان خاطر مصرف‌کنندگان، با همکاری شرکت‌های معتبر و متخصص در امرکنترل و بازرسی کیفیت، اقدام به درج مارک و کد ردیابی برروی قطعات مینمایند.

مشخصات و ویژگیهای قطعات ایساکو

ارایه قطعات استاندارد و خدمات متمایز، که نتیجه آن افزایش رضایت مشتری است، اولین و مهم‌ترین هدف شرکت ایساکو است و دست‌اندرکاران این شرکت فراهم‌کردن دسترسی آسان مشتریان به قطعات استاندارد در سراسر کشور و تامین نیاز بازار قطعات یدکی، از جمله قطعات ایمنی و مصرفی که مستقیما با جان و مال مردم سروکار دارد را جزو مهمترین وظایف خود میدانند.

مشخصه و ویژگی قابل تاکید و شناسایی قطعات ایساکو، بسته‌بندی خاص و هولوگرام آن است. برچسب امنیتی یا هولوگرام، محصولی اپتیکی است که با الصاق به کالاهای تولیدی و اسناد و مدارک، امنیت و اعتبار آنها را تضمین میکند.

چاپ این برچسب به صورت متداول صورت نمیگیرد. این نوع برچسب ها قابل کپیبرداری نبوده و در ساخت آنها از تکنیک‌های خاصی استفاده میشود.

تمامی قطعات استاندارد با برچسب و هولوگرام عرضه میشوند. قطعاتی که از طریق شبکه تامین شرکت خودروساز با هولوگرام و نشان تجاری توزیع میشوند، اصل و استاندارد است.

قطعات اصـلی را در بسته‌بندیهای ایـساکو با برچسب امنیتی (هولوگـرام) از فروشگاه‌ها و نمایندگیهای مجاز سراسرکشور تهیه نمایید.

 

تشخیص قطعات اصلی توسط مصرف کننده

استفاده از قطعات اصلی و مورد تایید شرکت خودروساز، ضامن سلامت خودرو و سرنشینان آن است، لذا دقت در موارد ذیل، انتخاب قطعات اصلی و با کیفیت را توسط مصرف‌کننده، آسان‌تر مینماید:

کیفیت مناسب تولید – دقت در بسته‌بندی قطعه – نصب هولوگرام شرکت توزیع‌کننده

استفاده از قطعات یدکی اصلی مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:

افزایش کارایی و طول عمر خودرو -افزایش ایمنی خودرو و تضمین سلامت سرنشینان -جلوگیری از انجام تعمیرات تکراری و کاهش هزینه‌های تعمیراتی -کاهش مصرف سوخت با استفاده از قطعات مصرفی استاندارد نظیر فیلتر روغن، فیلتر هوا، فیلتر بنزین و تعویض به موقع آن‌ها مطابق با توصیه‌های مندرج در کتابچه راهنمای خودرو 16_resize

روغن موتور

شاید به دفعات شنیده و یا خوانده باشید که روغن موتور را در ۵۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ کیلومتر و یا بیشتر، باید تعویض نمود. دلیل ذکر این اعداد برای کارکرد روغن چیست و چرا برای روغن‌های مختلف متفاوت است. مجموعه مطالبی که درخصوص روغن موتور ارایه خواهد شد، اطلاعات مناسبی را در خصوص موارد تاثیرگذار در تعویض روغن در اختیار شما خوانندگان محترم قرار خواهد داد.

چرا روغن موتور باید تعویض شود؟

روغن از زمان شروع به کار موتور در معرض اکسیده‌شدن و تجزیه حرارتی قرارگرفته و از کیفیت آن کاسته میشود و همچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک‌کننده‌ها نیز، مصرف میشوند. در این حالت خاصیت روانکاری، پاک‌کنندگی و جذب ذرات معلق و ناخالصیها، کاهش مییابد.
توصیه میشود جهت اطمینان از افزایش راندمان موتورخودرو، از روغن موتورهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمایید.

آیا سیاه‌شدن روغن موتـور نشان‌دهـنده زمان مناسب تعویض روغن است؟

این تصور که سیاه‌شدن روغن نشانه خراب‌شدن وعدم کیـفیت آن است، تصـوری نادرست و رایج در بین مصـرف‌کنندگان است.

چنانچه مدتی پس از کارکرد موتور خودرو، رنگ روغن مصرفی تغییر نکند و اصطلاحا سیاه نشود. این موضوع میتواند نشان‌دهنده نامرغوب‌بودن روغن باشد، و میبایست از مصرف این نوع روغن‌ها خودداری کرد زیرا باعث آسیب‌رساندن به قطعات موتور میگردد، سیاه‌شدن روغن به علت خاصیت پاک‌کنندگی دوده‌های ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور است. در غیر این صورت، ذرات ناخالصی و دوده بر روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و باعث جلوگیری از انتقال حرارت، ساییدگی زودرس قطعات، روغن‌سوزی، کاهش راندمان و توان موتور میشود.

جهت اطمینان ازافزایش راندمان موتور خودروی خود، از روغن موتورهای معتبر و استاندارد توصیه شده شرکت خودرو ساز (مندرج در دفترچه راهنمای خودرو) که تست مراحل کیفی را گذرانده‌اند، استفاده نمایید.

از عواملی که نقش بسیار موثری درتعویض به هنگام روغن موتور دارد، میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- شرایط کاری موتور مانند: رانندگی با سرعت بالا، راننـدگی با بار بیش از حد استـاندارد در جاده‌هایی با شیب زیاد، در جا کارکردن زیاد موتور در ترافیک‌های سنگین، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور و رانندگی در جاده‌های خاکی و گرد و غبار به مدت طولانی

۲- کیفیت احتراق موتور (تنظیم به موقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت‌رسانی)

۳- کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی

۴- کیفیت فیلترهای هوا، روغن و تعویض به موقع آن‌ها

توصیه کارشناسان استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد درجهت افزایش راندمان موتورخودروی شما است.

مدت زمان کارکرد روغن موتـور

با پیشرفت فن‌آوری و بهبود شرایط کارکرد موتـور از لحاظ افزایـش دور، افزایش نسبت تراکم بالا و دمای احتراق بیشتر، فشار به یاتاقان‌های ثابت و متحرک بیشتر شده است. این تغییرات سازندگان روغن موتور را براین داشته است تا روغن‌هایی متناسب با فن‌آوری موتورها با زمان تعویض بیشتر، تولید نمایند. امروزه با توجه به استانداردهای زیست محیطی، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده و سرریز روغن به منظور تامین کسری روغن موتور کاهش یافته است. 20

از آنجا که در بازار انواع روغن‌ها با درجات و کیفیت‌های مختلف موجود است، پیشنهاد میشود با مطالعه دفترچه راهنما، نسبت به استفاده از روغن موتور توصیه شده و تعویض به موقع آن اقدام نمایید.

نوع و کیفیت سوخت مصرفی چه تاثیری در تعویض روغن دارد؟

بنزین با اکتان پایین به دلیل ایجاد احتراق ناقص، باعث اضافه‌شدن دوده به روغن موتور شده که این موضوع باعث کاهش خاصیت روانکاری روغن میشود. استفاده از بنزین‌های با عدد اکتان بالا (اصطلاحا بنزین سوپر) متناسب با تکنولوژی موتور، این مشکل را تا حدودی برطرف میکند.

آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن، موثر است؟

روغن موتور با هدف روانکاری قطعات موتور خودرو بایستی متناسب با نوع موتورخودروها استفاده شود. مثلا از روغن موتوری که برای خودرو X استفاده می‌شود نمی‌توان در موتور خودروی Y استفاده نمود زیرا نوع ساختار موتور و میزان فشار، گرما، شتاب و سرعت متفاوت است. حتی زمان رسیدن روغن موتور به قطعات موتور در خودروهای مختلف فرق می‌کند. لذا باید روغنی را انتخاب نمود که بتواند همانند اکسیژن که با یک عمل دم به تمام نقاط بدن می‌رسد، در هر لحظه از فعالیت موتور به این کار ادامه دهد.

انتخاب روغن موتور مناسب، تضمین کننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور

برای انتخاب یک روغن موتور خوب، شاخصه‌های مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب، دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش‌های مختلف و قطعات متحرک موتور را دارا است.

روغن موتورها علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود، باید اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ‌زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش دارا باشند.

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد ذیل است

 • کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور
 • کاهش سایش و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
 • خنک‌نمودن قطعات داخلی موتور
 • تمیز نگه‌داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
 • کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف

پیشنهاد میشود جهت افزایش راندمان موتور خودرو، از روغن موتـورهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمایید.

پایه گرانروی روغن

ویسکوزیته یا گرانروی، مقاومت سیال در مقابل جاری شدن است.

از لحاظ گرانروی، روغن موتورها به دو بخش تقسیم می شوند:

الف: روغن‌های تک درجه‌ای یا مونو گرید

Mono Grade

ب: روغن‌های چند درجه‌ای یا اصطلاحاً چهار فصل یا مولتی گرید

Multi Grade

امروزه استفاده از روغن‌های تک درجه‌ای مانند۳۰ یا ۴۰، در موتورها توصیه نمیشود و روغن‌های چند درجه‌ای، کاربرد بیشتری دارند. این روغن‌ها مطابق طبقه‌بندی استانداردهای مرجع مانند SAE (انجمن مهندسی خودرو) به صورت (۴۰۱۰w و ۲۵۰W20) تعریف میشوند. عدد قبل از W نشاندهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین بوده و هرچه این عدد کمتر باشد، قابلیت استفاده در دمای پایین‌تر را دارا است.

عدد بعد از W، نشاندهنده گرانروی در دمای بالا بوده و هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، روغن در دمای بالاتر غلیظ‌تر و سفت‌تر خواهد بود.

مهم‌ترین و با اهمیت‌ترین خاصیت روغن موتور، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش‌شدن موتور به صورت بی وقفه است. به نحوی که با تمامی قطعات متحرک و ثابت در تماس است. لذا ویسکوزیته روغن بایستی به گونه‌ای انتخاب شود که بهترین حالت روانکاری را درکمترین زمان، ممکن سازد. ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خورده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانیتر شود.

مشخصـات  روغـن

انستیتو نفتی آمریکا (API) برای طبقه‌بندی روغن‌ها، برچسب کیفیت و فن‌آوری ساخت آنها کدبندی خاصی ابداع نموده است. حرف اول، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C برای خودروهای دیزلی و حرف S برای خودروهای بنزینی) و حرف دوم، نشاندهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود. به این مفهوم که حرف A پایین‌ترین سطح کارایی را نشان میدهد و با بالارفتن حروف سطح کارایی نیز افزایش خواهد یافت (مانند SG ,SJ ,SL ,SM…).

سطوح کارایی بالاتر، نشان از میزان افزودنیهای بیشتر در روغن بوده و در تست آزمایشگاهی و عملکردی، شرایط حادتری را تحمل میکنند. افزودنیهای مختلف، مقاومت روغن را برای شرایط سخت حرارتی و فشار زیاد موتور، بهینه میکنند.

روغن‌های توصیه شده توسط شرکت‌های سازنده خودرو دارای ویژگیهای لازم بوده و نباید افزودنیهای متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود، زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواصی که از ابتدا در روغن وجود دارد، میشوند. roghan

معرفی روغن موتور SG 20 W 50

آیا می دانستید که سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست؟! بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است. توجه داشته باشید از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف هم زمان آن‌ها در موتور جداً خودداری نمایید. توصیه ما استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است.

روغن موتور SG 20W50 ویژه مصرف درخودروهای پژو آردی، روآ، پیکان و تمامی خودروهای توصیه شده در این گروه خودرویی است.

علائم شناسایی:

۱- دارای عبارات API SG/CD ,SAE 20W50 ,SG 015 بر روی برچسب ظرف

۲- درج لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف

۳- حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف ۴ لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی درب ظرف

۴- بر چسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه درب آبی

۵- دارای سریال ردیابی محصول

۶- دارای ظرف و درب پلمپ شده

روغن موتور SJ 20 W 50

آیا میدانستید که سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست؟! بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است. توجه داشته باشید از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف هم زمان آن‌ها درموتور جداً خودداری نمایید. توصیه ما استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است.

روغن موتور SJ 20 W 50 ویژه مصرف درخودروهای پژو ۴۰۵، پارس و سمند و تمامی خودروهای توصیه شده با این سطح کیفی است.

علائم شناسایی:

۱- دارای عبارات API SJ/CF-4 , SAE 20 W 50 , SJ020 بر روی برچسب ظرف

۲- درج لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف

۳- حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف ۴ لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی درب ظرف

۴- بر چسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه درب خاکستری

۵- دارای سریال ردیابی محصول

۶- دارای ظرف و درب پلمپ شده

۷- بسته‌بندی شده در ظرف‌های ۱ و ۴ لیتری

 

روغن هیدورلیک فرمان

امروزه به‌منظور تامین راحتی، اکثر خودروهای سواری با فرمان مکانیکی- هیدرولیکی، تولید می‌گردند. لازم به ذکر است برخلاف تصور عمومی، سیستم‌های هیدرولیکی از ایمنی بالاتری نسبت به نوع مکانیکی برخوردارند.

روغن هیدورلیک فرمان وظیفه انتقال قدرت از پمپ هیدرولیک را به قسمت مکانیکی فرمان برعهده دارد. لذا دقت در شرایط کارکرد و بازدیدهای ادواری سیستم فرمان ضروری است. روغن هیدرولیک فرمان باید همواره به مقدار معینی درون مخزن پمپ هیدرولیک موجود باشد تا عملکرد پمپ کامل و بینقص باشد.

به نکات مهمی در خصوص بازدید سطح روغن هیدورلیک توجه نمایید:

 • بازدید سطح روغن باید در شرایط سرد بودن روغن صورت پذیرد.
 • سطح روغن نباید از حدود و علایم MAX و MIN مندرج بر روی مخزن، بیشتر و کمتر باشد.
 • در صورت مشاهده نشتی روغن از اتصالات لوله‌ها سریعا نسبت به رفع ایراد اقدام نمایید.
 • در صورت کاهش سطح روغن هیدرولیک، عملکرد پمپ ضعیف شده و فرمان سفت میشود. در این‌صورت فرمان‌پذیری خودرو با مشکل مواجه خواهد شد.
 • به‌منظور عملکرد بهتر سیستم هندلینگ خـودرو (فرمان‌پذیری) از روغن موتورهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمایید.
3-3

روغن گیربکس

گیربکس (جعبه دنده) توان ایجاد شده تـوسط موتـور را به چرخ‌ها منتقل می‌کند.گیربکس‌های مورد استفاده در خودروها در دو نوع دستی و اتوماتیک هستند.

روغنی که برای این سیستم مورد استفاده قرار میگیرد، باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی – حتی زمانیکه هوا سرد است- در بین قطعات متحرک گیربکس، گردش داشته باشد. روغن گیربکس با توجه به متفاوت بودن جنس قطعات مورد استفاده در گیربکس نظیر فولاد، برنز و یا دیگر آلیاژهای مس باید مقاومت شیمیایی بالایی نیز در برابر اکسیداسیون داشته باشد و هم‌چنین به منظور تسهیل در حرکت چرخ دنده‌ها، لایه‌ای از روغن نیز بر روی قطعات ایجاد نماید.

 

مزایای استفاده از روغن دنده:

 • تسهیل در تعویض دنده‌ها به‌خصوص در دمای پایین
 • کم‌کردن اصطکاک، سایش و جلوگیری از فرسودگی زودرس
 • خنک‌نمودن قطعات در اثر اعمال فشار زیاد در زمان حرکت خودرو
 • انتقال قدرت موتور به گیربکس در گیربکس‌های اتوماتیک
 • قابلیت ته‌نشین نمودن ذرات ناخالصی ناشی از ساییده‌شدن فلزات
 • کاهش صدای نامناسب (زوزه) ناشی از تماس دنده‌ها

کیفیت برتر را با روغن‌های توصیه‌شده توسط شرکت خودروساز تجربه کنید.

 

فیلترها

فیلتر روغن موتور

روغن درون موتور ماننـد خون در بدن انسان عمل میکند. همان‌طورکه لازم است، مواد مضر از خون جدا شوند برای کارکرد بهتر موتـور خـودرو نیز ضروری است روغـن موتـور تصفیه شده و ذرات ناخـالصی و معلق آن جدا شوند. این کار برعـهده فیلتر روغن است.

فشار روغن درون موتور در دورهای مختلف موتور متفاوت است. استفاده از فیلترهای غیراستاندارد، علاوه بر ناتوانی در تصفیه تمامی ذرات معلق و ناخالصیها و گردش این ذرات در بین قطعات داخلی، موتور را با افت شدید فشار روغن مواجه و خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر قطعات متحرک داخل موتور از قبیل رینگ‌های پیستون، یاتاقان‌های ثابت و متحرک وارد خواهد ساخت.

32

با توجه و دقت به همین نکات ساده و استفاده از فیلتـرهای استـاندارد که در داخل بسته‌بندیهای دارای هولوگرام ایساکو هستند، از آسیب‌های احتمالی به موتور خودروی خود جلوگیری نمایید.

فیلتر هوا

کارکرد صحیح موتور باعث کاهش گازهای خروجی آلاینده اگزوز خودروها و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا میشود. یکی از قطعات مهم و موثر درکارکرد صحیح موتور، فیلتر هوا است.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل تعدد شرکت‌های سازنده متفرقه و تولید و توزیع  قطعات بیکیفیت و فاقد استاندارد، مشکلات زیادی برای دارندگان خودروها مخصوصا خودورهای جدید انژکتوری، به وجود آمده است. کاغذ مخصوص مورد استفاده در این فیلترها وظیفه جذب و جداسازی ذرات و ناخالصیهای هوای ورودی به موتور خودرو را برعهده دارد. در صورت استفاده از فیلترهای غیراستاندارد، علاوه بر افت توان موتور و ورود ذرات گرد و غبار به داخل موتور، مصرف سوخت نیز افزایش مییابد.

مطابق دفترچه راهنمای مشتری و سرویسهای ادواری توصیه شده و با توجه و دقت به همین نکات ساده و استفاده از فیلتـرهای استـاندارد که در داخل بسته‌بندیهای دارای هولوگرام ایساکو هستند، از آسیب‌های احتمالی به موتور خودروی خود جلوگیری نمایید.

سیستم ترمز

ترمز از سیستم‌های بنیادی و اساسی یک خودرو در مباحث ایمنی به شمار میآید. آگاهی شما از روش علمکرد سیستم ترمز، قطعات تشکیل دهنده آن و نیز دلایل ضرورت تعویض قطعات این سیستم با قطعات اصلی توصیه شده توسط سازنده خودرو (با توجه به اینکه این قطعات برای دریافت تاییدیه، مراحل بسیار دشوار آزمون‌های کنترل کیفی را مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی پشت سرگذاشته‌اند)، شما را در مراقبت از خودرو و انتخاب قطعات یدکی مناسب یاری خواهد کرد. هنگامیکه پای خود را بر روی پدال ترمز فشار میدهید، سیلندر اصلی ترمز این حرکت را به فشار هیدرولیکی تبدیل میکند. این فشار از طریق یک مایع تراکم ناپذیر به چهار چرخ منتقل میشود. در چرخ‌هایی که ترمز دیسکی دارند، فشار هیدرولیک، پیستون‌های موجود در کالیپر را فعال نموده و لنت‌های تـرمز را به دیسک ترمز میفشارد. و در چرخ‌هایی که ترمزهای کاسه‌ای دارند فشار هیدرولیک، پیستون‌های موجود درکالیپر را فعال نموده و لنت‌های تـرمز را به کاسه ترمز میفشارد با اصطکاک ایجاد شده بین لنت و دیسک، سرعت خودرو کاهش مییابد.

روغن ترمز

نظر به اهمیت سیستم ترمز، تمامی اجزا و قطعاتی که با این سیستم مرتبط هستند، میبایست با حداکثر دقت، تولید و به دور از هرگونه ملاحظات اقتصادی مصرف شوند. با توجه به نقش حیاتی روغن ترمز در سیستم ترمز هیدرولیکی، اطلاع داشتن از نحوه عملکرد آن ضروری است. از آنجایی که مایع ترمز به شدت جاذب رطوبت است، باید از تماس آنها با آب و محیط‌های مرطوب جلوگیری نمود. رطوبت موجود در روغن ترمز درحین ترمزگیری و به هنگام داغ شدن چرخ‌ها و اجزا سیستم ترمز، به بخار تبدیل شده و باعث میشود سیسـتم تـرمـز به خوبی عمل نکرده و پیسـتون‌های ترمز دچار زنگ‌زدگی شوند. roghanTormoz

از آن جایی که تعمیرگاه‌ها و نمایندگیهای مجاز به منظور آگاهی از میزان رطوبت موجود در مایع ترمز از ابزار خاص تست روغن ترمز استفاده میکنند، با مراجعه به نمایندگیهای مجاز از میزان رطوبت آگاه و در صورت خارج بودن از حد استاندارد نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

توصیه کارشناسان تعویض روغن ترمز حداقل هر دوسال یا ۶۰۰۰۰ کیلومتر و استفاده از روغن ترمزهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز است.

روغن ترمزهای مناسب و مرغوب دارای ویژگیهای زیر هستند

 • داشتن گرانروی مناسب در دمای پایین
 • مقاومت در دمای بالا
 • عدم ایجاد حباب
 • قابلیت روانکاری
 • سازگاری با فلزات (دارای مواد ضد اکسیداسیون و خوردگی) و قطعات لاستیکی مختلفی که با آنها در تماس است.

روغن ترمز براساس سطوح کارایی مورد نیاز و نوع خودرو از طرف شرکت سازنده خودرو در سطوح کارائی مختلف نظیر DOT3 ,DOT4 توصیه میشوند.

روغن ترمزهای DOT4 از دمای جوش بالاتری نسبت به نوع DOT3 برخوردار هستند.

 

پیشنهاد میشـود به جهت حفظ ایمنـی و اطمینـان از سلامت خودرو از روغن ترمزهای استاندارد و دارای هولوگرام توصیه شده توسط شرکت خودرساز استفاده  نمایید.

لنـت ترمـز

یکی دیگر از اجزای مهم مصرفی و حساس سیستم ترمز، لنت وکفشک‌ها هستند که میبایست در بازدیدهای ادواری نسبت به کنترل و بررسی آن دقت لازم را به‌عمل آورد.

به محض روشن‌شدن چراغ اخطار اتمام لنت ترمز، باید نسبت به تعویض آن، اقدام لازم را انجام داد. در شرایط بارانی با توجه به خیس‌شدن سطح دیسک ترمز، کیفیت عملکرد سیستم ترمز کاهش مییابد. لذا قبل از ترمز گرفتن ناگهانی در چند مرحله پدال ترمز را فشار دهید تا سطح دیسک ترمز خشک شود.

با توجه به وجود انواع لنت‌های متفرقه در بازار خصوصاً درمورد لنت‌های ساخت خارج و عدم وجود آرم استاندارد برروی آن‌ها، شناخت قطعه اصلی از نمونه‌های مشابه دشوار است. به همین جهت استفاده از لنت‌های ترمز ایساکو که در بسته‌بندی شرکتی با هولوگرام و درج لوگوی شرکت برروی قطعه عرضه میشوند، توصیه میگردد.
لنت‌های اصلی را در بسته‌بندیهای معتبر و با برچسب هولوگرام از فروشگاه‌های مجاز سراسر کشور تهیه نمایید.

سیستم ترمز  ABS یا ضد قفل

بیشتر خودروهای مدرن امروزی دارای سیستم ABS می‌باشند که از آن به عنوان سیستم ترمز ضد قفل تعبیر میشود، به‌طوری‌که حتی بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از خودروهای بدون این سیستم را ممنوع نموده‌اند.

 

بررسی فنی سیستم ترمز  ABS یا ضد قفل

سیستم ترمز ABS در هنگام ترمز شدید و یا ترمز بر روی جاده‌های لغزنده مانع از قفل‌شدگی چرخ‌ها و موجب فرمان‌پذیری بهتر میشود. عملکرد سیستم ترمز ABS به‌گونه ای است که با استفاده از حسگرهای خود میزان لغزش مجاز لاستیک بر روی جاده‌های مختلف (خیس، یخی، آسفالت خشک و…) از قفل‌شدن چرخ‌ها جلوگیری میکند. سیستم ترمز ABS در بیان ساده دستگاهی الکترونیکی است که در هنگام ترمزگیری با کنترل فشار (قطع و وصل کردن فشار ترمز) هیدرولیک درکسری از ثانیه ارتباط لنت با دیسک و یا کاسه را برقرار و قطع میکند و تکرار سریع و مداوم این عمل باعث از بین رفتن حالت بلوکه‌کردن یا قفل‌کردن ترمزها میشود. فعال شدن ترمز ABS توسط تکرار ارتعاشات در زمان ترمز در زیر پدال ترمز قابل تشخیص خواهد بود.

فرمان‌پذیری خودرو در هنگام ترمزگیری بخصوص در هنگام ترمزگیری شدید و در سطح لغزنده مانند شرایط بارانی و برفی از مزایای استفاده از این سیستم میباشد.

تامین سلامت رانندگان و سرنشینان یک خودرو به همراه تضمین سلامت وسیله نقلیه از مسیرهای گوناگونی قابل کنترل و پیگیری است . تصورکنید با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی هستید. این سرعت معادل بیش از ۳۳ متر بر ثانیه است؛  ناگهان عطسه می‌کنید. که در این حالت، چشم‌ها حداقل یک ثانیه بسته می‌ماند. خوب است بدانید که شما بیش از ۳۳ متر راه را با چشم بسته رانندگی کرده‌اید. این واقعیت بیانگر این است که اگر در همان زمان مانعی بر سر راه پیدا شود، راننده بدون هیچ عکس العملی بیش از ۳۳ متر به مانع نزدیک شده و این به معنی از دست‌دادن زمان طلایی عکس‌العمل است. سیستم ترمز ماشین یکی از سیستم‌های بسیار مهم و فوق ایمنی در تامین امنیت جانی سرنشینان خودرو است که علاوه بر اهمیت خود آن، نحوه ترمزگرفتن درهنگام رانندگی و جلوگیری از بروز تصادفات نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

در این سیستم قطعاتی همچون روغن ترمز، لنت ترمز، دیسک ترمز از اهمیت به‌سزایی برخوردار هستند.

شرکت ایـساکو به دلیل اهمیت موضوع و در راستای کسب حداکثر اطمینان مشتریان از مرغوبیت تمامی قطعات ارایه شده در بسته‌بندی این شرکت، مطابق با استانداردهای خودروساز اقدام به تست و ارزیابی کیفی قطعات خود مینماید و سازندگان این دسته از قطعات فوق ایمنی، از میان معتبرترین برندهای تولیدکننده قطعات خودرویی در ایران و سطح جهان انتخاب شده‌اند. با انتخاب قطعات اصلی ایمنی خود را تضمین کنید.

سیستم ترمز یکی از اجزای بسیار مهم و فوق ایمنی در تامین امنیت جانی سرنشینان خودرو است که علاوه بر اهمیت خود آن، نحوه ترمز گرفتن در هنگام رانندگی به‌منظور جلوگیری از بروز تصادفات نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

درجهت حصول اطمینان از عملکرد صحیح سیستم ترمز، می‌بایست این موارد را مدنظر قرار داد:

 • در زمان ترمز گرفتن، طول مسیر ایستادن به اندازه مجذور سرعت افزایش مییابد. به این معنی که با دوبرابر شدن سرعت خودرو، مسافت لازم برای ترمز کردن چهاربرابر می‌شود، پس هر قدر مسافت لازم برای انجام عمل ترمز کمتر باشد به همان نسبت ترمز میبایست سریع‌تر عمل می‌کند. پس همیشه سعی کنید با سرعت مطمئنه و حفظ فاصله ایمنی رانندگی نمایید.
 • بازدید سطح روغن ترمز موجود در مخزن و سرریز روغن در صورت کمبود با روغن سفارش شده و مورد تایید سازنده خودرو
 • با توجه به نفوذ بخار و تشکیل قطرات آب و کاهش عملکرد سیستم ترمز ضروری است، طبق توصیه کارخانه سازنده خودرو پس از ۲ سال و یا طی نمودن ۴۰ هزار کیلومتر نسبت به تعویض کامل روغن اقدام و هواگیری دقیق صورت پذیرد.
 • مایع ترمز برای آنکه بتواند به خوبی نقش خود را در سیستم ترمز ایفا کند باید دارای خواص ذیل باشد:

نقطه جوش بالا – نقطه انجماد پایین – خاصیت روغن کاری حتی در فشارهای زیاد – عدم تاثیر بر قطعات فلزی و لاستیکی سیستم ترمز – حداقل انبساط در هنگام گرم شدن

یکی دیگر از قطعات مهم در سیستم ترمز که باید در بازدیدهای دوره‌ای مورد توجه قرارگیرد، لنت‌های ترمز هستند. سرعت مصرف این قطعه بسته به نوع قطعه، نحوه رانندگی و شرایط استفاده از خودرو متفاوت است. از علایم نشان‌دهنده زمان مناسب تعویض لنت ترمز، روشن‌شدن چراغ اخطار اتمام لنت در جلو آمپر است.

در صورت عملکرد ضعیف سیستم ترمز یا همان پایین رفتن بیش از حد پدال ترمز، احتمال نشتی روغن در مدار سیستم وجود داردکه در این صورت میبایست حتما به نمایندگی‌های مجاز در سراسر کشور مراجعه شود.

خودروهای تولیدی جدید، مجهز به سیستم‌های پیشرفته ترمز ضد قفل (ABS) هستند که یکی از مزایای آن جلوگیری از قفل‌شدن چرخ‌ها در هنگام ترمزگیری شدید بر روی سطوح لغزنده‌ای همچون جاده‌های برفی و یخ‌زده است که این امر باعث کاهش احتمال تصادفات شدید و عملکرد صحیح سیستم فرمان شده و مانع انحراف خودرو می‌شود.

درصورت بروز ایراد درسیستم ترمز یک لامپ اخطار در جلو آمپر روشن می‌شود که در این صورت سیستم ترمز ضد قفل به شرایط ترمز معمولی میگردد. در صورت روشن ماندن لامپ اخطار به صورت دایم برای رفع ایراد به شبکه نمایندگی‌های مجاز در سراسر کشور مراجعه نمایید.

پیشنهاد میشود از لنت ترمزهای استاندارد با بسته‌بندیهای معتبر ایساکو استفاده نمایید.

سیستم ترمز خودرو به‌عنوان یکی از سیستم‌های ایمنی فعال، وظیفه توقف و یا کم‌کردن سرعت خودرو را به عهده دارد و هر روز با ورود خودروهای جدید به بازار این سیستم ارتقا یافته و به راننده اطمینان خاطر بیشتری میدهد. 11-11

در سیستم ترمز خودروهای جدید علاوه بر استفاده از فشار روغن ترمز، سیستم‌های الکترونیکی نیز به‌کار گرفته شده‌اند که باعث ارتقای کیفیت ترمزگیری میشود (ترمز ضد قفل). این در حالی است که درگذشته سیستم ترمز خودرو تنها به لنت‌ها، کفشک‌ها و روغن ترمز خلاصه می‌شد.

نکته‌ای که در مورد کم‌شدن قدرت ترمزگیری وجود دارد این است که لنت‌ها فرسوده شده و با هر بار ترمزگیری از ضخامت آنها کاسته می‌شود، از این رو پس از مدتی کارکرد، قدرت ترمزگیری مناسب را ندارند و ممکن است به دلیل استفاده روزمره از خودرو، متوجه ضعیف‌شدن ترمزها نشویم. از این رو می‌توان به مخزن روغن ترمز نگاهی انداخت و از میزان سطح روغن ترمز موجود در این مخزن کمک گرفت. بر روی این مخزن حرف Max در بالا و حرف Min در پایین دیده می‌شود. اگر روغن از حد مجاز خود کمتر شود، ترمزگیری خودرو دچار اختلال شده در نتیجه عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

برخی از افراد در صورت مشاهده کم‌شدن روغن ترمز اقدام به اضافه‌کردن روغن می‌کنند تا سطح روغن به حد مجاز برسد. این کار صحیح نیست؛ چرا که پایین آمدن سطح روغن ترمز، نشانگر زمان تعویض لنت ترمز بوده و در صورت تعویض آنها خواهید دید که سطح روغن دوباره بالا می‌آید. البته در برخی از مواقع نیز نشتی شلنگ‌ها یا سیستم ترمز سبب می‌شود که سطح روغن پایین بیایدکه میبایست سریعا به نمایندگیهای مجاز جهت رفع نشتی سیستم ترمز مراجعه کرد.

امنیت خانواده و خودروی خود را با انتخاب لنت‌های اصلی تضمین کنید.

ترکیبات  لنت ترمز

در گذشته بیشتر لنت ترمزها از ماده‌ای به نام آزبست ساخته می‌شدند. اما امروزه دیگر از آزبست به خاطر سرطان‌زا بودن، استفاده نمی‌شود. امروزه لنت ترمز خودروها از ترکیبات متنوعی ساخته می‌شوند. لنت‌ها از ماده‌ای با اصطکاک بالا ساخته شده که به صفحه‌ای فلزی در پشت آن متصل میشوند. این اتصال بسیار محکم و مقاوم است. همچنین جنس این صفحه آنقدر محکم است که در برابر فشارهای وارد شده، مقاومت بالایی دارند. هنگامی‌که پدال ترمز خودرو را می‌فشارید، سطح لنت ترمز با دیسک ترمز تماس پیدا کرده و سرعت خودرو کم می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده لنت ترمزهای امروزی معمولا در یکی از این موارد قرار می‌گیرند: 18-18

لنت‌های تولید شده با مواد سازگار محیط

این لنت‌ها برای استفاده در شهر بسیار مناسب هستند، چرا که میزان ساییده‌شدن آنها قابل قبول است، صدای مزاحم و ناهنجار تولید نمیکنند، دیسک ترمز را نمی‌سایند و ذرات معلق مضر برای سلامتی شما و اطرافیان در فضا پراکنده نمی‌کنند. این لنت‌ها مناسب خودروهای شخصی هستند چرا که به هنگام سردشدن نیز، به خوبی ترمز می‌گیرند. البته این نوع لنتها به دلیل کاهش قدرت ترمزگیری در زمان داغ‌شدن، مناسب مسابقات رانندگی نیستند.

با توجه و دقت به همین نکات ساده و استفاده از لنت‌های اصلی که در داخل بسته‌بندیهای دارای هولوگرام ایساکو هستند، از آسیب‌های جدی به موتور خودروی خود جلوگیری نمایید.

لنت‌های تولید شده نیمه فلز/نیمه سینتر

این نوع لنت‌ها مناسب رانندگی در جاده‌های برون شهری و پیست‌های مسابقه‌ای هستند. عملکرد این نوع لنت‌ها وقتی که سرد هستند به خوبی لنت‌های ارگانیک نیست. بنابراین در اولین ترمزها باید کمی احتیاط کنید تا لنت‌ها گرم شود. این نوع لنت‌ها هنگامی که داغ هستند، کارایی بسیار خوبی دارند.

لنت‌های تولید شده فلزی

این نوع لنت ترمزها مخصوص خودروهای مسابقه‌ای هستند و در رانندگی در شرایط سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها به شدت ساییده شده و تولید دود، بوی نامطبوع و صوت می‌کنند. جنس آنها سخت بوده و به مرور از ضخامت دیسک ترمز می‌کاهند. این لنت‌ها وقتی که سرد هستند به خوبی عمل نمی‌کنند.

لنت‌های سرامیکی

در لنت ترمزهای سرامیکی، فیبرهای فلزی وجود دارند. اما در آنها به جای استفاده از فولاد از مس استفاده شده است. استفاده از مس باعث شده که ساییدگی لنت کمتر شده و گرما بهتر منتقل شود. این نوع لنت‌ها راحت‌تر خنک می‌شوند، عمر بیشتر دارند و بسیار کم صدا هستند چون صدایی که تولید می‌کنند از دامنه فرکانس شنوایی انسان خارج است. اما سگ‌ها  از این صدا دیوانه می‌شوند. همچنین گرد و غبار آن تیره نیست و باعث سیاه‌شدن چرخ‌ها نمی‌شود.

مشکلات متداول در سیستم ترمز و نحوه رفع آن‌ها

توصیه کارشناسان جهت ایمنی شما و افزایش کارایی خودرو، استفاده از قطعات اصلی ایساکو در داخل بسته‌بندیهای دارای هولوگرام و مراجعه به نمایندگیهای مجاز در سراسر کشور است. 25

وجود حالت اسفنجی و احساس نرمی بیش از حد در زمان فشردن پدال ترمز

این حالت زمانی به وجود می‌آید که هوا در سیستم ترمز وجود داشته باشد.علت وجود هوا در سیستم می‌تواند به علت پایین‌بودن سطح روغن ترمز یا حتی تخلیه آن به دلیل نشت،  وجود روزنه و سوراخ در هر بخشی از سیستم ترمز  باشد. همچنین متورم‌شدن بخشی از لوله لاستیکی انتقال روغن ترمز در حین ترمزگیری، و یا فشارکم سیستم هیدرولیک در ترمز نیز از جمله عوامل دیگری است که موجب این ایراد میگردد. برای برطرف‌کردن این مشکل باید نسبت به هواگیری سیستم ترمز و یا تعویض قطعات توسط افراد متخصص اقدام نمود که البته چگونگی آن نیز در دفترچه تعمیرات و نگهداری هر خودرو ذکر شده است. البته توصیه می‌شود به دلیل جذب رطوبت توسط روغن ترمز و از دست‌دادن خاصیت آن، هر۲ سال یکبار، روغن ترمز را تعویض کرده و در نهایت، هواگیری سیستم انجام شود.

صدای ترمز

یکی از مسایل آزاردهنده در ترمزگیری صدای ناهنجاری است که در هنگام فشردن پدال ترمز به گوش می‌رسد. این صدا در برخی از اوقات به قدری بلند و گوش‌خراش است که نمی‌توان با آن کنار آمد، اما دلیل این صدا را می‌توان به پایین‌بودن کیفیت لنت‌ها مرتبط ساخت؛ این در حالی است که با نصب لنت‌های با کیفیت و ساخت شرکت‌های معتبر با این مشکل مواجه نمی‌شویم.

بوی بد لنت

شاید بارها بوی بد لنت ترمز به مشامتان رسیده باشد. بویی که در اثر ترمزگیری زیاد از لنت‌ها بلند شده و موجب می‌شود تا ترمزهای شما کمی ضعیف شوند. دلیل این ضعف و تولید این بوی نامطبوع، ترمزهای مکرر و شدیدی است. در اثر ترمزهای مکرر و شدید، لنت‌ها در اثر سایش  با دیسک، داغ شده و در نتیجه چسبندگی خود را از دست می‌دهند، از این رو عمل ترمزگیری به درستی انجام نمی‌شود؛ حتی ممکن است خودرو متوقف نشود. پس در مسیرهای سرازیری بهتر است با دنده سنگین حرکت کنید تا مجبور به استفاده از ترمزهای مکرر نشوید.

سفت‌شدن پدال ترمز (اصطلاحا چوب شدن)

وجود چنین حالتی در زمان فشردن پدال ترمز می‌تواند ناشی از کم بودن مقدار خلاء موتور، خرابی بوستر ترمز و یا نشتی شیلنگ مکش باشد. معمولا خرابی در سوپاپ خلاء باعث نشتی در مکش ایجاد شده توسط موتور می‌شود و احساس سفت‌شدن پدال ترمز، که به آن اصطلاحا چوب‌شدن گفته می‌شود، رخ می‌دهد. برای بررسی عملکرد سوپاپ خلاء، باید موتور را روشن کرده و بگذاریم چند دقیقه‌ای کار کند و مکش درون بوستر به وجود آید. سپس موتور را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه پدال را فشار می‌دهیم تا ببینیم آیا هنوز خلاء درون بوستر باقی مانده یا خیر. اگر پدال از همان اولین فشار سفت باشد، یعنی باید نسبت به تعویض سوپاپ مکش اقدام نمود.

برای تست بوستر ترمز نیز باید وقتی موتور را خاموش کرده‌ایم، چند بار پدال ترمز را فشار داده تا خلاء بوستر از بین برود و پدال سفت شود، سپس درحالیکه ترمز را فشار داده‌ایم موتور را روشن کرده و اگر بوستر سالم باشد باید پدال ترمز نرم شده و پایین برود. ولی اگر پدال هم چنان سفت بود، در صورت سالم بودن مسیرهای ارتباطی به بوستر، باید بوستر تعویض شود.

کم‌بودن سطح روغن ترمز در مخزن

در مرحله اول این حالت می‌تواند به دلیل کم‌شدن ضخامت لنت ترمز باشدکه با کم شدن سطح روغن درون مخزن نیز پایین‌تر می‌آید. ابتدا بهتر است لنت‌ها بررسی شوند؛ در صورتی‌که لنت‌ها داری ضخامت کافی هستند، احتمال نشتی در سیستم ترمز وجود دارد و باید همه قسمت‌ها اعم از مجموعه نگه دارنده پیستون‌های ترمز روی دیسک، لوله‌ها و شیلنگ‌های ارتباطی و سیلندر اصلی ترمز چک شوند و قطعه معیوب تعویض شود. در صورت وجود نشتی در سیستم از حرکت وسیله نقلیه جلوگیری کنید. کم‌بودن سطح روغن ترمز معمولا توسط چراغی در پشت آمپر (عموما روشن‌شدن چراغ ترمز دستی) به راننده اطلاع داده می‌شود. این چراغ دستور خود را از سنسورکنترل کننده سطح روغن در مخزن می‌گیرد.

صدای سایش آهن به آهن و خراشیده‌شدن از ترمزها

شنیدن چنین صدایی در هنگام ترمزگیری، به معنای آن است که لنت‌های ترمز در حال تمام شدن هستند و دو صفحه فلزی به یکدیگر برخورد می‌کنند. بهتر است هر چه سریعتر نسبت به تعویض لنت‌ها اقدام شود چون در صورت عدم تعویض فواصل ترمزگیری طولانی‌تر شده و همچنین قسمت آهنی لنتی که به اتمام رسیده، روی سطح دیسک خراش ایجاد می‌کندکه باعث صدمه دیدن دیسک شده و هزینه‌ای اضافی را برای صاحب خودرو به همراه دارد و دیسک معیوب باید تعویض گردد.

پایین‌بودن پدال ترمز

درخودروهایی که دارای سیستم ترمز کاسه‌ای برای چرخ‌های عقب هستند،  اگرکفشک‌های ترمز زنگ‌زده و یا به صورت نامنظم سایش داشته باشند، باعث این ایراد میشوند و ترمز در نقطه‌ای پایین‌تر ازحالت معمول فـعال می‌شود. تنظیم کفشک‌ها به صورت موقتی می‌تواند این مشکل را حل کند ولی برای رفع کامل مشکل، بهتر است کفشک‌ها تمیز و یا تعویض شوند. دلیل دوم هم می‌تواند وجود نشتی در سیستم ترمز باشد که باید تمامی سیستم از نظر نشتی بازبینی و در صورت لزوم تعمیر شود.

سوت کشیدن ترمز در زمان ترمزگیری

صدای سوت در زمان ترمزگیری می‌تواند علل مختلفی داشته باشد مثلا می‌تواند ناشی از لرزش بین لنت‌های ترمز و گیره نگهدارنده پیستون‌ها و یا تماس بین لنت‌ها با خود دیسک باشد. لنت‌های ترمز آزبستی در مقایسه با غیر آزبستی‌ها و سرامیکی‌ها صدای بیشتری تولید می‌کنند. البته معمولا با تعویض لنت‌های قدیمی با جدید مشکل حل می‌شود. لنت‌های سرامیکی از کم صداترین لنت‌ها در میان انواع لنت‌های ترمز هستند. در برخی مواقع نیز دیسک کمی لبه‌دار شده و باعث ایجاد صدا در زمان ترمزگیری می‌شود.

لرزش فرمان و اتاق به هنگام ترمزگیری

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که دیسک‌های ترمز تاب داشته و دیگر سطح آن‌ها صاف نباشد. از علل تاب برداشتن دیسک‌ها می‌توان به سرد و گرم شدن ناگهانی آن‌ها، ترمزهای پیاپی و همچنین غیر یکنواخت‌بودن سایش در سطح دیسک‌ها اشاره نمود. منظور از سرد و گرم شدن دیسک‌ها این است که به عنوان مثال به دلیل ترمزگیری، سطح دیسک گرم شده و در این هنگام به صورت ناگهانی آب به سطح آنها پاشیده و باعث تاب برداشتن سطح دیسک می‌شود که در صورت نیاز میباید نسبت به تعویض اقدام نمود.

انحراف خودرو به یک سمت هنگام تـرمزگیری

اگر چنین حالتی در خودرو مشاهده شود، نشان‌دهنده این است که نیروی یکسانی از ترمز به چرخ‌ها منتقل نمی‌شود و این بدان معناست که ترمز یکی از چرخ‌ها عملکرد درستی ندارد. در این حالت خودرو به سمتی که ترمز قویتری دارد منحرف می‌شود. این مشکل می‌تواند ناشی از چرب‌بودن سطح لنت و دیسک ترمز به دلیل ریختن روغن ترمز، گریس و… بر روی آن، معیوب‌بودن پیستون ترمز و یا مشکل در انتقال روغن به یکی از کالیپرها باشد. ضمنا اگر از لنت‌هایی با انواع مختلف در هر چرخ استفاده شود به دلیل متفاوت‌بودن جنس لنت و توان ترمزگیری متفاوت هر کدام از لنت‌ها نیز این مشکل بروز می‌کند. پس باید لنت‌های استفاده شده در دو طرف یکسان باشد.

کورس حرکتی زیاد پدال ترمز

اگر درخودروهای با سیستم ترمز عقب کاسه‌ای، کفشک‌ها تنظیم نباشند، یا لنت‌ها فرسوده و یا در سیستم، حباب وجود داشته باشد این حالت رخ می‌دهد. وجود چنین حالتی در سیستم خطرناک است زیرا برای به کار بردن حداکثر نیروی ترمز، پدال باید کورس بیشتری طی کند. در نتیجه زمانی که ترمزگیری به میزان لازم برسد، تولید حباب‌ها افزایش یافته و می‌تواند منجر به بروز حادثه شود.

درگیر بودن دایمی لنت ترمز با سطح دیسک ترمز

اگر لنت‌ها به صورت دایمی مقداری با دیسک‌ها درگیر باشند باعث رفتار نامناسب فرمان، داغ‌شدن لنت‌ها، افزایش مصرف سوخت و فرسودگی بیش از حد لنت و دیسک‌ها و حتی از کار افتادن سیستم ترمز می‌شود. اگر لوازم پیستون‌های ترمز خراب و یا در نوع کاسه‌ای فنرکفشک‌ها شکسته شوند، لنت و یا کفشک بیش از حد به دیسک و کاسه چرخ نزدیک شده و با آن درگیر می‌شود.

شمع موتور

شمع‌ها از قطعات مصرفی مجموعه موتور هستند که با ایجاد جرقه منجر به ایجاد احتراق در موتور  و عملکرد مناسب موتور میشوند. عدم عملکرد مناسب شمع باعث افزایش مصرف سوخت، کاهش توان موتور، افزایش دما، افزایش آلایندگی گازهای خروجی اگزوز و لرزش موتور میشوند. زمان مناسب جهت تعویض شمع‌ها براساس اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودرو اعلام شده است.

شمـع موتـور

شمع‌ها از قطعات مصرفی مجموعه موتور هستند که با ایجاد جرقه منجر به ایجاد احتراق در موتور  و عملکرد مناسب موتور میشوند. عدم عملکرد مناسب شمع باعث افزایش مصرف سوخت، کاهش توان موتور، افزایش دما، افزایش آلایندگی گازهای خروجی اگزوز و لرزش موتور میشوند. زمان مناسب جهت تعویض شمع‌ها براساس اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودرو اعلام شده است.

وجود مشخصه‌های ردیابی و لوگو معتبر توزیع‌کننده قطعات اصلی شرکت خودروساز، ویژگی دیگری است که مانع از سوءاستفاده احتمالی میشود.

شرکت ایساکو در راستای کسب حداکثر اطمینان از مرغوبیت تمامی قطعات ارایه شده در بسته‌بندی این شرکت و از جمله شمع موتور، مطابق با استانداردهای خودروساز اقدام به تست و ارزیابی کیفی قطعات خود مینماید و سازندگان شمع موتور ارایه شده در بسته‌بندی ایساکو، از میان معتبرترین برندهای تولیدکننده این قطعه در ایـران و سطح جهــان انتخاب شده‌اند. به منظور اطمیـنان از مرغوبیت قطعات خودروی خود، شمـع‌های اسـتاندارد و با بسته‌بندیهای دارای برچسب هولوگرام را از فروشگاه‌های مجاز تهیه نمایید.

وایر شمـع

درخودروهای مجهز به موتور بنزینی، برای احتراق سوخت درون موتور، نیاز به ایجاد جرقه است. این جرقه توسط شمع با انتقال برق ولتاژ بالا توسط وایر شمع از کویل، صورت میپذیرد. ویژگی و کیفیت وایر شمع به صورتی باید باشد که نوسانات قوی الکتریکی و پارازیت (امواج مزاحم) ایجاد نکند. ساختار وایر شمع شامل بخش رسانای جریان الکتریکی و بدنه عایق آن است.

استفاده از وایر شمع‌های غیراستاندارد و متفرقه موجود در بازار ایرادات زیر را  ایجاد خواهد کرد:

 • احتراق ناقص سوخت و لرزش موتور
 • افت توان و کشش موتور
 • افزایش مصرف سوخت و آلایندگی گازهای خروجی اگزوز
 • بالارفتن دمای موتور ناشی از اعمال فشار بیش از حد به موتور
 • کربن گرفتگی سطح داخلی محفظه احتراق درون سرسیلندر و تاج پیستون و کاهش انتقال حرارت بین این قطعات

امنیت خانواده و خـودروی خود را با انتخاب قطعـات اصلـی تضمین کنید.

 

تسمه تایم

یکی از قطعات مهم که در صورت پایین‌بودن کیفیت و عدم عملکرد صحیح آن، آسیب جدی به قطعات موتور خودرو وارد میکند، «تسمه تایم» است. تعویض تسمه تایم بایستی مطابق با زمان و کیلومتر مندرج در دفترچه راهنمای خودرو انجام شود. نکاتی که ضروری است مصرف‌کنندگان به هنگام خرید این قطعه به آن توجه کنند، عبارتند از:

 • عدم وجود هرگونه تغییر شکل غیرعادی، بریدگی، نخ‌زدگی، حفره، ترک و اثر تاشدگی بر روی قطعه
 • درج نام و مشخصات سازنده بر روی قطعه و اطمینان از صحت آن

برخی افراد سودجو با استفاده از اعتبار و نام شرکت‌های معتبر تولیدکننده تسمه‌های خودرویی، اقدام به واردکردن تسمه تایم‌های تقلبی با قیمت کم و توزیع آن در بازار نموده‌اند.

لذا توصیه میشود این قطعه را  از نمایندگیها و فروشگاه‌های مجاز ایران خودرو و در بسته‌بندی شرکتی که دارای بر چسب و هـولوگرام است، خریداری نمایید.

زمانبندی ویا اصطلاحاً تایم موتورها (time) درگذشته توسط زنجیر موتور انجام میشد که با سر و صدای زیاد همراه بود. به همین دلیل و به جهت کاهش صدا و عدم نیاز به روغنکاری،کارایی بهتر و همچنین پیشرفت فن‌آوریهای به کارگرفته در موتور خودرو به تدریج زنجیر جای خود را به تسمه‌های مخصوص داد.

عمـلکرد: در موتورهای امروزی، تسمه تایم، میل لنگ را به میل بادامک(ها) متصل کرده تا ترتیب بسته و بازشدن سوپاپ‌ها را کنترل و تنظیم نماید. این تسمه دارای دندانه‌هایی است تا بوسیله آن، میل بادامک(ها) را همزمان با میل لنگ بچرخاند. همچنین در بعضی از طراحی‌های موتور، تسمه تایم می‌تواند برای به حرکت درآوردن دیگر اجزای موتور از قبیل پمپ آب و پمپ روغن نیز استفاده شود.

درباره تسمه تایمینگ پژو ۴۰۵ – پارس و سمند، بیشتر بدانیم !

خودروهای جدید، برای افزایش قدرت و کاهش مصرف سوخت، دارای موتورهای با نسبت تراکم بالا هستند و معمولا تاج پیستون (سر پیستون) صاف است.

درصورت خرابی دندانه‌ها و یا بریدن تسمه مذکور، میل بادامک اصطلاحا از تایم خارج شده و سوپاپ‌هایی که نابه‌هنگام باز شده و پایین آمده‌اند با سطح بالای پیستون برخورد می‌نمایند و عاملی برای خرابی پیستون و کج شدن سوپاپ‌ها و یا خرابی سیلندر، سرسیلندر و شاتون‌ها خواهد شد. در این وضعیت به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر، تا رفع مشکل باید از استارت‌زدن بیهوده موتور پرهیز نمود.

لذا توصیه میشود این قطعه را  از نمایندگیها و فروشگاه‌های مجاز ایران خودرو و در بسته‌بندی شرکتی که دارای بر چسب و هـولوگرام است، خریداری نمایید.

عواملی که باعث کوتاه‌شدن عمر و یا پارگی تـسمه و یا کنده‌شدن دندانه‌های آن و نهایتا باعث خارج از تایـم شدن موتور قبل از موعد مشخص شده می‌گردند عبارتند از:

 • به‌کارگیری بیش از حد موتور در دورهای بالا به‌خصوص دردورهای بیش از ۴۰۰۰ دور دردقیقه و انجام شتاب‌گیری ناگهانی مثبت (TAKE OFF) و یا کاهش شتاب ناگهانی منفی با استفاده از موتور (دنده معکوس).
 • عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو، اصطلاحا (دنده مرده) در سربالایی‌ها و یا هنگام عبور از موانع
 • خرابی بلبرینگ هرزگرد تسمه سفت‌کن و گیرپاژ آن (معمولا کارکرد زیاد و یا سفت‌بودن زیاد تسمه عامل خرابی هرزگرد است)
 • نصب تسمه تایم نامرغوب و تقلبی
 • روغن‌ریزی سر میل لنگ و چرب‌شدن تسمه تایم و عدم استفاده از خودرو و روشن نشدن موتور به‌مدت طولانی

زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تـسمه تایم به‌طور معمول با توجه به شرایط محیطی۶۰۰۰۰ هزار کیلومتر و یا ۲سال توسط شرکت‌های سازنده خودرو پیشنهاد میگردد.

استفاده از تسمه تایم غیر استاندارد و یا تعویض توسط تعمیرگاه‌های متفرقه و افراد غیر ماهر باعث اشکالات زیرخواهد شد:

 • پاره‌شدن تسمه تایم باعث کج‌شدن سوپاپ‌ها و صدمه به موتور خودرو شده و هزینه بالایی برای تعمیرات در برخواهد داشت.
 • عدم تنظیم و هماهنگی بین میل سوپاپ و میل لنگ (رد کردن تایم) باعث عدم شتابگیری مناسب، ریپ زدن، افزایش مصرف سوخت و… میگردد.

نـکته: سطح بیرونی و داخلی تسمه نو، بر اثر تا کردن نبایستی ترک و شکستگی داشته یا الیافی از آن در حال جدا شدن و یا حتی یکی از دندانه‌های آن مشکل داشته باشد.

باتری خودرو

باتری یکی از اجزای ضروری خودروی شما است که بدون آن، امکان روشن‌شدن خودرو وجود ندارد. باتری الکتریسیته را ذخیره کرده و با روشن‌شدن موتور، توسط آلترناتور(دینام) شارژ میشود. سپس در زمان مورد نیاز الکتریسته ذخیره شده را در دسترس قرار میدهد. 34

وظایف باتـری

 • فراهم‌نمودن انرژی لازم برای استارت‌زدن خودرو
 • تامین انرژی مورد نیاز مجموعه‌های مختلف خودرو که نیازمند برق هستند
 • مناسب‌بودن ظرفیت و توان باتری با سیستم برقی خودرو، باعث کارکرد مطلوب سیستم‌های خودرو خواهد شد.

هنگامیکه ظرفیت باتری پایین باشد، برای راه‌اندازی خودرو، مدت زمان استارت افزایش مییابد و گاهی این استارت‌های طولانی باید چندین بار متناوب و متوالی انجام شود تا موتور خودرو شروع به کارکند. استارت‌زدن‌های طولانی مدت و متوالی، باعث گرم‌شدن بیش از حد استارت و باتری شده و منجر به خرابی آنها میگردد.

به منظور عدم آسیب به تجهیزات الکترونیکی خودرو و عمر مفید و طولانی باتریهای خودرو، قطعات استاندارد را  از فروشگاه‌ها و نمایندگیهای مجاز تهیه نمایید.

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری به مقدار الکتریسیته مورد نیاز برای تغذیه تجهیزات برقی خودرو بستگی دارد. در صورت نصب تجهیزات الکتریکی اضافه مطابق با  استاندارد شرکت خودروساز، ممکن است باتری با ظرفیت بیشتر از ظرفیت باتری اصلی مورد نیاز باشد. این موضوع در صورتی مجاز است که در دفترچه راهنمای مشتری خودرو، درج شده باشد.

توان باتـری

حاصل ضرب شدت جریان در ولتاژ توان نامیده میشود. هرچه راندمان (توان) باتری بیشتر باشد، عمل استارت موتور بهتر انجام میشود. راندمان دو باتری با  اندازه و ظرفیت یکسان، ممکن است متفاوت باشد.

شرکت ایساکو در راستای کسب حداکثر اطمینان از  مرغوبیت تمامی قطعات ارایه شده توسط این شرکت و از جمله باتری خودرو، مطابق با استانداردهای خودروساز اقدام به تست و ارزیابی کیفی قطعات خود مینماید و سازندگان باتریهای ارائه شده، از میان معتبرترین برندهای تولید کننده این قطعه در ایران و سطح جهان انتخاب شده‌اند.

بازدید و نگهداری باتری

 • بررسی سطح الکترولیت باتری: سطح مایع الکترولیت باتری باید حداقل دو بار در سال (فقط در موارد باتریهایی که امکان بررسی سطح الکترولیت آنها وجود دارد) در ابتدای زمستان و تابستان کنترل شود. بهترین و مناسب‌ترین سطح الکترولیت، توسط یک شاخص بر روی جداره خارجی باتری مشخص شده است که حدوداً، ۱۵ میلیمتر بالاتر از سطح صفحات باتری است. درصورت نیاز فقط آب مقطر اضافه نمایید.

هیچ‌گاه نباید الکترولیت باتری شارژ شده را تخلیه نمود زیرا در این صورت صفحات منفی آن در مدت زمان کوتاهی با اکسیژن هوا ترکیب شده و اکسید میشوند، در این حالت صفحات مثبت نیز بلافاصله سولفاته شده و در نهایت باتری غیرقابل استفاده خواهد شد.

توجه: در صورتیکه سطح الکترولیت باتری پی درپی کاهش یافته و نیازمند افزایش میباشد، نشان‌دهنده ایراد در مدارات و اجزای الکتریکی است که باعث شارژ بیش از حد باتری میشود. در این حالت ضروری است که آلترناتور (دینام) و رگولاتور آن مورد بررسی قرار گیرد.

 • باتری در محل نصب بایستی به‌گونه‌ای محکم شود تا تکان‌های شدیدی که به آن وارد میشود باعث ریزش صفحات آن نگردد.
 • قطب‌های مثبت و منفی باتری همیشه تمیز نگاه داشته شوند و برای جلوگیری از سولفاته‌شدن، به گریس مشخص شده در دفترچه راهنما آغشته شوند.
 • درهنگام تخلیه باتری و کاهش الکترولیت، هیچگاه استارت نزنید، زیرا باعث ریزش صفحات باتری خواهد شد.
 • از استارت‌زدن‌های بیمورد که باعث تخلیه سریع باتری میشود، به‌طور جدی خودداری نمایید، چرا که این عمل باعث کاهش عمر باتری خواهد شد.
 • کابل‌های معیوب را باید تعویض نمود. بست‌های نگهدارنده باتری را بدون اینکه فشار زیادی به بدنه باتری وارد کرده باشند، بازدید نمایید تا مطمئن شوید که باتری را محکم در جای خود نگهداشته‌اند.
 • استفاده از تجهیزات الکتریکی پرمصرف نظیر چراغ‌های جلو، رادیو و… در هنگام خاموش‌بودن موتور، باعث کاهش توان باتری و در نهایت، فرسودگی تدریجی باتری میشود.
 • عدم عملکرد صحیح شارژ باتری توسط آلترناتور (دینام)، سبب فرسودگی زودرس باتری میشود.

برق خـودرو

خودروهای جدید،  مجهز به سیستم‌های مختلفی جهت کنترل سیستم‌های سوخت‌رسانی موتور،گیربکس اتومانیک، سیستم ترمز ABS و سیستم‌های ایمنی نظیر کمربند ایمنی، کیسه هوا و سیستم‌های آسایش نظیرکولر اتوماتیک هستند. به منظور تامین انرژی برق مورد نیاز این سیستم‌ها میبایست از باتریهایی که دارای ظرفیت الکتریکی مناسب هستند، استفاده شود. از موارد مهم حفظ و نگهداری باطری اطمینان از محکم بسته‌شدن اتصالات و عاری بودن از هرگونه سولفاته است.

از آنجاییکه خودروهای جدید دارای سیستم‌های الکترونیکی پیشرفته هستند، در موارد ضروری برای تعویض باطری ابتدا اتصال منفی جدا شده و سپس اتصال مثبت و برای نصب نیز میباید بر عکس عمل شود.

تـوجه کنید در هنگام روشن‌بودن موتور نباید اتصالات باطری را جدا نمود چون این امر سبب آسیب‌دیدن سیستم الکترونیکی موتور میگردد.

با توجه به بالابودن دمای هوا در ماه‌های گرم سال و افزایش سرعت تبخیر مایع الکترونیک درون باطری، بایستی سطح مایع الکترونیک به صورت ماهیانه و یا زودتر کنترل گردد.

ترمـوستات

به منظور عملکرد صحیح و افزایش راندمان موتور و نیز ایجاد گرمای مناسب توسط بخاری در فصول سرد، دمای آب موتور باید در حد معینی باشد.

با توجه به شرایط مختلف رانندگی (رانندگی در شرایطی که موتور تحت بار میباشد مانند سربالایی و یا حرکت در سرپائینی) که باعث میگردد دمای آب موتور تغییر زیاد داشته باشد که این امر باعث ایجاد صدمه به موتور میگردد. این وسیله به طور خودکار گرمای موتور را در حد معینی حدود ۸۵ الی۹۰ درجه سانتیگراد نگاه میدارد. 6-6

نـکات مهم:

از باز نمودن ترموستات در تابستان جدا خودداری نمایید. در صورت عدم وجود ترموستات در مسیر سیستم خنک‌کننده موتور، در زمان تردد در جاده‌های کوهستانی و شیبدار، دمای موتور افزایش مییابد و در صورت ادامه حرکت در مسیر سرپایینی و جاده‌های مسطح، دمای موتور به سرعت کاهش میباید. این شرایط برای قطعات حساس موتور نظیر سرسیلندر و واشر سرسیلندر بسیار خطرناک و مضر است. در صورت تداوم رانندگی در این شرایط، بروز خسارت در این قطعات اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

در خودروهای جدید که مجهز به سیستم‌های سوخت‌رسانی پیشرفته انژکتوری هستند، ثابت‌بودن دمای موتور در حد معین، به منظور ایجاد احتراق صحیح سوخت درون موتور، جلوگیری از کاهش توان موتور،کنترل میزان مصرف سوخت و جلوگیری از افزایش آلایندگی گازهای خروجی اگزوز، ضروری است. لذا  استفاده از قطعات اصلی و استـاندارد و مورد تایید شرکت خودرو ساز جهت اجتناب از تعمیرات احتمالی و عواقب آن، توصیه میشود.

استپر موتـور

استپر موتور یکی از قطعات مهم در خودروهای مجهز به سیستم‌های سوخت رسانی انژکتوری میباشد. این قطعه بر روی محفظه دریچه گاز نصب شده و به صورت الکترونیکی توسط ECU (واحد کنترل الکترونیکی) کنترل میشود. 7-7

به منظور عملکرد صحیح موتور در شرایط مختلف کارکرد، سالم و تمیز بودن این قطعه بسیار مهم است.

وظایف استپر موتور عبارتند از:

 • ایجاد حالت ساسات در هنگام سرد بودن موتور
 • متعادل نمودن دور آرام موتور با کنترل مقدار هوای ورودی
 • در صورت استفاده از کولر که باعث کاهش دور آرام موتور میشود، افت دور موتور را تامین میکند

 

استـپر موتور (موتور پله‌ای)

در ماشین‌های جدید ECU از سنسورهایی که در جاهای مختلف نصب شده (مانند سنسور دور موتور و سنسور اکسیژن) اطلاعاتی راجع به شرایط کاری خودرو میگیرد و پس از تحلیل این داده‌ها و میزان باز و بسته بودن دریچه گاز به استپر موتور دستور میدهد. به همین دلیل استپر موتـور که یک قطعه الکتریکی مکانیکی میباشد به عنوان یکی از عملگرهای ECU میباشد.

در صورت استفاده از برندهای نامعتبر، استپر معمولا یا دستورات ECU را به‌درستی انجام نمیدهد و یا زودتر از موعد خراب شده و از کار میافتد، که باعث ایجاد نوسان دور موتور، خاموش‌شدن موتور در دور آرام هنگام استفاده از کولر یا فرمان هیدرولیک میگردد.

در صورت مشاهده مواردی نظیر: نوسان دور موتور در حالت دور آرام، روشن نماندن موتور در زمان استارت سرد (خاموش شدن موتور به محض رها نمودن پدال گاز) و خاموش‌شدن موتور در زمان فعال نمودن کولر در حالت دور آرام، امکان خرابی یا کثیفی استپر موتور وجود دارد.

با توجه به حساس بودن و اهمیت این قطعه در عملکرد موتورخودرو، استفاده از قطـعه استاندارد دارای هولوگرام و مراجعه به نمایندگیهای مجاز در سراسر کشور توصیه میشود.

 

سیبک فرمان

سیستم فرمان خودرو و قطعات تشکیل‌دهنده آن، جزو مهم‌ترین سیستم‌های ایمنی خودرو هستند. وظیفه سیبک در سیستم فرمان، ایجاد امکان گردش چرخ‌ها است. در صورت عملکرد ناقص و خرابی این قطعه، فرمان‌پذیری خودرو، سایش غیرمعقول تایرها، انحراف خودرو از مسیر مستقیم و… بروز خواهد کرد. sibak

این قطعه مانند سایر اتصالات مکانیکی میبایست گریس‌کاری مناسبی داشته و به منظور جلوگیری از  اتلاف روانکارهای داخل قطعه، از گردگیر مناسب استفاده شود.

درصورت مشاهده یا بروز ایرادات زیر در اسرع وقت نسبت به تعویض سیبک‌های فرمان و تنظیم مجدد زوایای فرمان اقدام نمایید:

 • لهیدگی یا ترک‌خوردگی پوسته سیبک فرمان ناشی از ضربات شدید در تصادفات یا عبور از مسیرهای ناهموار و پردست‌انداز
 • زنگ‌زدگی یا خوردگی شدید سیبک
 • پارگی گردگیر و نفوذ گردوغبار به داخل سیبک
 • لقی و سایش بیش از حد قطعات داخلی سیبک در اثر مرور زمان و کارکرد بالا
 • هرزشدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک

علائـم خرابی سیبک فرمان

 • افزایش فرسودگی سایر قطعات سیستم فرمان
 • سایش بیش از حد تایرهای جلو
 • افت کیفیت فرمان‌پذیری خودرو (اصطلاحاً سفت‌شدن فرمان و یا لقی بیش از حد فرمان و انحراف خودرو)
 • عدم بازگشت اتوماتیک فرمان خودرو به وضعیت مستقیم پس از عبور از پیچ

توجـه:

 • همواره هر دو سیبک‌های فرمان چپ و راست را با هم تعویض نمایید
 • مهره سیبک فرمان یک بار مصرف بوده و استفاده مجدد از آنها مجاز نیست
 • سفت‌کردن بیش از حد مهره سیبک، باعث خرابی آن خواهد شد

 

جهت تعویض سیبک، تعمیر جلوبندی و تنظیم مجدد سیستم فرمان خودرو با بهره مندی از خدمات استاندارد به شبکه گسترده نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید.

دیسک ترمز

عملکرد صحیح سیستم ترمز در تمام شرایط رانندگی، در حفظ جان سرنشینان خودرو بسیار مهم و موثر است. سیستم ترمز از قطعات متعددی تشکیل شده که دیسک ترمز یکی از مهمترین این قطعات است. در صورت خرابی یا ایجاد هرگونه ایراد در این قطعه، عملکرد سیستم ترمز دچار اخلال شده و ممکن است منجر به بروز حوادث ناگواری شود 27

علایم خرابی دیسک ترمز و علل آن

 • لرزش زیاد پدال ترمز و فرمان خودرو در زمان ترمزگیری در اثر تاب‌داشتن دیسک.
 • ایجاد صدای ناهنجارکه نشان‌دهنده خرابی سطح دیسک یا اتمام لنت ترمز است.
 • کاهش قدرت ترمزگیری و داغ‌شدن دیسک در اثر استفاده از لنت غیراستاندارد و نازک‌شدن ضخامت دیسک.
 • ترک‌خوردگی سطح تماس دیسک با لنت در اثر ساییدگی بیش از حد و کاهش ضخامت آن به دلیل استفاده از لنت‌های ترمز غیراستاندارد و با جنس سخت.

شرکت ایـساکو به دلیل اهمیت موضوع و در راستای کسب حداکثر اطمینان مشتریان از مرغوبیت تمامی قطعات ارایه شده در بسته‌بندی این شرکت، مطابق با استانداردهای خودروساز اقدام به تست و ارزیابی کیفی قطعات خود مینماید و سازندگان این دسته از قطعات، از میان معتبرترین برندهای تولیدکننده این قطعه در ایران و سطح جهان انتخاب شده‌اند.

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد زمانیکه ترمز میگیرید، خودروی شما دچار لرزش‌های شدید شود. این حالت که ممکن است همراه با صدای زوزه است عمدتاً به دلیل خرابی دیسک ترمز و تاب داشتن دیسک چرخ بوده که بیشتر برای چرخ‌های جلوی خودرو اتفاق میافتد. این ایراد مواقعی رخ میدهد که راننده به طور مرتب از ترمز استفاده می‌کند و این گرم‌شدن تا حد سرخ‌شدن دیسک ادامه می‌یابد. در این حالت درصورت سردشدن سریع دیسک ترمز این قطعه تاب برداشته و ترمزکارایی خود را از دست میدهد و علاوه بر سر و صدای زیاد، لرزش شدیدی در حین ترمز گرفتن به وجود می‌آید.

به این نـکات توجه کنید:

 • از ترمزگیریهای شدید به مدت طولانی خودداری و در صورت امکان با استفاده از دنده معکوس و کاهش دور موتور، از نیروی ترمزی موتور برای کاهش سرعت خودرو استفاده نمایید.
 • در صورت داغ‌بودن سطح دیسک ترمز از شستشوی خودرو، خودداری نمایید.
 • به هنگام رانندگی در شرایط بارانی و آب گرفتگی معابر، از رانندگی با سرعت زیاد اجتناب کنید. زیرا در صورت خیس‌شدن بیش از حد دیسک و لنت ترمز، ترمزگیری با مشکل مواجه خواهد شد.
 • در صورت ساییده‌شدن بیش از حد دیسک و کاهش ضخامت آن، در اسرع وقت نسبت به تعویض آن، اقدام نمایید.

ضدیخ ، ضدجوش ، ضدزنگ

اکثر سیستم‌های خنک‌کننده خودروها دارای یک سیال هستند که با گردش در اطراف موتور، بخش اعظم گرمای ایجاد شده را جذب و به بیرون منتقل میسازند. این سیال، مخلوطی از آب و ماده ضدیخ با فرمول شیمیایی خاص است که علاوه بر پایین‌آوردن دمای انجماد سیال، موجب افزایش نقطه جوش و نیز جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی میشود. لذا برخی از سازندگان، محصول خود را «ضدیخ، ضدجوش، ضدزنگ» مینامند. 9

خواص مایع سیستم خنک‌کننده موتور

 • این مایع باید قادر به پایین‌آوردن نقطه انجماد آب تا حداقل دمای ممکن در فصل زمستان باشد.
 • از نظر شیمیایی و کارکرد در دمای پایین، پایداری کامل داشته باشد (تجزیه و ته‌نشین نشود).
 • از نقطه جوش بالایی برخوردار بوده و در دماهای بالا، تجزیه نشود.
 • برروی قطعات موتور، لوله‌های ارتباطی، شیلنگ‌های رادیاتور و سایر قطعات اثر نامطلوب نداشته باشد.
 • از خاصیت انتقال حرارت مناسب برخوردار و دارای کمترین اثرات سمی باشد.
 • آتش‌زا نبوده و ضریب انبساط پایین داشته باشد.
 • بیشترین حفاظت را از خوردگی فلزات سیستم خنک‌کننده داشته و بر روی رنگ بدنه خودرو اثر نامطلوب نداشته باشد.

نکاتیکه درهنگام استفاده از مایع خنک‌کننده موتور باید به آن توجه داشت

 • عمر مفید مایع خنک‌کننده بستگی به نوع ضد یخ دارد. زمان مناسب تعویض مطابق اطلاعات مندرج در دفترچه راهنمای مشتری خودرو، توصیه میشود.
 • رنگ ضدیخ با کیفیت آن مرتبط نیست و سازندگان برای مشخص‌کردن محصـولات خود از رنگ‌های گوناگونی استفاده مینمایند.
 • هم‌رنگ‌بودن ضدیخ‌ها دلیلی بر کیفیت یکسان آنها نیست، بنابراین از مخلوط‌کردن آنها باید اجتناب کرد.
 • در مورد نسبت صحیح رقیق‌سازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه کرد.

اگر غلظت ضدیخ بیش از مقدار توصیه شده باشد، امکان خرابی واترپمپ و افزایش خوردگی وجود دارد. همچنین اگر غلظت ضدیخ کمتر از حد توصیه شده باشد، موجب افزایش نقطه انجماد و یخ‌زدن آن در مجاری سیستم رادیاتور میشود.

 • کیفیت آب استفاده شده در رقیق‌سازی ضدیخ، مهم است و حتیالمقدور باید از آب با املاح کم استفاده کرد.
 • ضدیخ‌ها معمولا کف تولید نمیکنند. مشاهده کف میتواند به‌علت واردشدن هوا به سیستم خنک‌کننده موتور باشد. در این صورت باید رادیاتور را کاملاً تخلیه کرده و تمامی لوله‌های رابط، واشرها، بست‌ها و ترموستات را بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.
 • پیش از افزودن ضدیخ در سیستم خنک‌کننده باید از سلامت و کارایی قسمت‌های مختلف سیستم خنک‌کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ‌ها و درب رادیاتور مطمئن شد. با بازکردن بست اتصال خروجی از ترموستات و شیلنگ لاستیکی باید تمام مسیر گردش ضدیخ، با آب یا محلول‌های ویژه تمیز شود و بدنه بیرونی رادیاتور نیز به وسیله برس پلاستیکی نرم و با محلول آب و صابون شست‌وشو داده تا عبور هوا از میان پره‌های رادیاتور بهتر انجام شود.
 • با توجه به اینکه این محلول‌ها درجه جوش مایع خنک‌کننده موتور را نیز بالا میبرند، لذا از تخلیه و جایگزینی با آب معمولی در فصول گرم سال، جداً خودداری نمایید.

با توجه به آسیب‌پذیربودن موتورخودرو نسبت به سرما، پیشنهاد میگردد از مایع خنک‌کننده با کیفیت که در فروشگاه‌های مجاز ایـساکو عرضه میشود، استفاده نمایید.

کمک فنر

هر خودرویی باید در مقابل تغییر مسیر حرکت در پیچ‌های جاده، انعطاف‌پذیر بوده و توانایی مواجه با آنها را داشته باشد.

کمک فنرها علاوه بر دفع ضربات و جلوگیری از انحراف خودرو، تواناییهای دیگری نظیر، تنظیم زوایای چرخ‌ها در حالت صحیح، ثابت نگه‌داشتن ارتفاع خودرو در حد معین و استاندارد، حفظ سطح تماس تایرها با سطح جاده را نیز دارا هستند. دفع ضربات این کار با تبدیل انرژی جنبشی حاصل از نوسانات فنر و سیستم تعلیق و تبدیل آن به انرژی گرمایی (حرارتی) در کمک فنر انجام می‌گردد.

زمانی که باور کردید کمک فنرها در ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر پیمایش خودرو حداقل یک میلیون بار حرکت عمودی دارند متوجه اهمیت عملکرد صحیح کمک فنرهای خودرو میشوید. این عملکرد ایمنی، راحتی و اطمینان در رانندگی را برای شما به ارمغان میآورد.

رانندگان خودرو به طور کلی اطلاعات کمی درباره کمک فنر و نقش مهم آن در ایمنی خودرو دارند. آنچه که باید بدانیم نقش کمک فنر به عنوان جزیی از سیستم تعلیق میباشد که به صورت اتصال قابل ارتجاع (الاستیک) بین چرخ و اتاق خودرو قرار دارد. کمک فنر از بدنه خودرو در برابر تکان‌ها و شوک‌های حاصل از حرکت خودرو در سطوح ناهموار جاده‌ها محافظت میکند.

وظیفه کمک فنر

عملکرد سیستم تعلیق و کمک فنرها اغلب با هم اشتباه میشوند. کمک فنرها حرکت بالا و پایین رفتن سیستم تعلیق و بدنه را برای ایجاد یک حرکت یکنواخت تنظیم میکنند. وظیفه اصلی کمک فنر کنترل حرکات فنر و سیستم تعلیق است به طوری که در کمک فنر پیستونی که به انتهای میله پیستون نصب شده است  با بالا و پایین رفتن چرخ در سیلندر حرکت کرده و با عبور دادن روغن از یک طرف پیستون به طرف دیگر آن از طریق مسیرهای تعبیه شده، سرعت حرکت فنر و سیستم تعلیق را کند کرده و نیروی مقاومی در مقابل این حرکت ایجاد می‌کند. مقدار این نیرو به سرعت حرکت پیستون، اندازه و تعداد سوراخ‌های آن بستگی دارد.

اهداف عمده به‌کارگیری کمک فنر در خودرو

کمک فنرها براساس یک روش و قاعده مشخص برای مستهلک‌نمودن ارتعاشات طراحی شده‌اند که این طراحی همزمان با طراحی خودرو انجام میپذیرد. به‌طورکلی دو دلیل اصلی جهت به‌کارگیری کمک فنرها در وسایل نقلیه موتوری مطرح است؛ اول ایمنی حرکت که در این حالت تماس چرخ با سطح جاده تامین میشود و دوم راحتی حرکت که در این حالت ارتعاشات بدنه خودرو به حداقل کاهش مییابد.

کمک فنرها مصرف‌کننده انرژی بوده و انرژی جنبشی را تبدیل به انرژی حرارتی می‌کنند. انرژی اضافی تولید شده در اثر حرکت تایر و فنرها بر روی سطح زمین توسط کمک فنر جذب و باعث محدودشدن ارتعاش چرخ‌ها میشود. هم‌چنین از انتقال ارتعاشات مخرب به بدنه خودرو جلوگیری کرده و راحتی سرنشینان را تأمین میکنند.

کمک فنرها در ۳ وضعیت زیر مؤثرند

ترمزگیری: در صورتی که کمک فنرها ضعیف باشند فاصله توقف خودرو در اثر ترمزگیری بیشتر میشود. این فاصله حتی زمانی که ترمزگیری در جاده‌های ناهموار باشد افزایش مییابد.

پیچ‌های جاده: در صورتی که کمک فنرها در شرایط نامطلوبی قرار داشته باشند در هنگام حرکت در پیچ‌ها، خودرو بیش از حد به زمین نزدیک شده در این حالت سیستم تعلیق کاملا تحت فشار قرار میگیرد. هم چنین قدرت فرمان‌پذیری خودرو کاهش مییابد.

سایش تایرها: در صورتی که کمک فنرها در شرایط استاندارد قرار نداشته باشند تایرها تحت فشار بیش از حد قرار میگیرند. در این حالت آج تایرها به مرور از بین رفته و سایش آنها بیشتر میشود. به عبارت دیگر کمک فنرها میتوانند با تنظیم سطح تماس بین تایر و سطح جاده شرایط رانندگی بهتری را فراهم نمایند.

تاثیر عملکرد کمک فنرها بر سایش تایرها و کنترل خودرو

یکی از بخش‌هایی که رانندگی با خودرو را لذت‌بخش مینماید عملکرد صحیح کمک‌فنرهاست.

سایش غیرعادی تایرها و خرابی کمک فنرها بر رفتار و عملکرد خودرو هنگام رانندگی تأثیر به‌سزایی دارد.

خرابی کمک فنرها باعث بروز مشکلات زیر میشود:

 • عدم کنترل مناسب خودرو در پیچ‌های تند جاده که منجر به انحراف خودرو از مسیر میشود.
 • لرزش جلوبندی در جاده‌هایی که سطوح ناهموار دارند. این لرزش در غربیلک فرمان نیز احساس شده و در هنگام عبور از ناهمواریها، صداهای بلند و غیرعادی نیز شنیده میشود.
 • شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد.
 • جهش چرخ‌ها از روی ناهمواریها باعث لغزش و سرخوردن مستمر خودرو میشود.

نتیجه اینکه:

تشخیص مستهلک‌شدن کمک فنرها برای بسیاری از تعمیرکاران غیر قابل لمس و مشکل است. پس بهتر است دقت کنید عمر مفید کمک فنرهای خودرو به اتمام نرسیده باشد. وجود مشکل در حفظ تعادل خودرو و انحراف در پیچ‌ها می‌تواند بر اثر خرابی کمک فنرها باشد.

همیشه کمک فنرها را به صورت جفت تعویض نموده و از تعویض تکی آنها خودداری نمایید. در صورتی که از کمک فنر، روغن نشت کند، بلافاصله باید نسبت به تعویض آنها اقدام کرد.

چرا که اگر کمک فنرها بیش از حد فرسوده شوند:

 • در هنگام ترمزگیری مسافت توقف افزایش مییابد.
 • در هنگام پیچیدن سرعت کاهش مییابد.
 • عمر تایرها نیز کاهش خواهد یافت.

عیب‌یابی کمک فنر

بیشتر رانندگان به کمک فنرها – که یکی از اساسیترین قسمت ایمنی خودرو است-  اهمیت چندانی نمیدهند. لذا به منظور ایمنی بیشتر اطلاعات ذیل میتواند درخصوص شناخت وتشخیص خرابی‌های کمک فنر، مفید باشد.

اگر کمک فنر نشتی دارد حتماً باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

 • بالا و پایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و یا اصطلاحاً شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید، ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد.
 • اگر در سر پیچ، خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده برای کنترل آن دچار مشکل شود، این شرایط ممکن از ناشی از خرابی کمک فنر باشد.
 • اگر در حین حرکت خودرو، چرخ‌ها روی جاده با شدت زیادی بالا و پایین بروند، ممکن است از فرسودگی فنرها و کمک‌ها باشد.
 • اگر خودرو بر روی جاده حالت بیثباتی پیدا کند و منحرف شود، ممکن است از فرسودگی کمک فنرها باشد. این امر ایمنی اتومبیل را به شدت تهدید میکند.
 • اگر قطعات و لوازم مربوط به نصب کمک فنر ترک‌خوردگی و یا تغییر شکل داشته باشند، در زمان شتاب‌گرفتن، ترمزکردن و یا عبور از ناهمواریهای سطح جاده، باعث ایجاد صدای غیرعادی میشوند. بنابراین هرچه زودتر باید نسبت به تعویض بوش‌ها اقدام شود. در غیر این صورت ایمنی خودرو به شدت کاهش پیدا میکند.
 • حمل بار اضافی و بیش از حد استاندارد، عامل مهمی در ضعیف‌شدن کمک فنرها است؛ به خصوص زمانی که خودرو در ناهمواریهای جاده قرار میگیرد.
 • تایرهایی که از یک سمت (لبه‌های داخل یا خارج) اصطلاحاً ساییده شده باشند، نشانگر عیب در سیستم تعلیق به خصوص درکمک فنرها است که پس از انجام آزمایشات لازم و حصول اطمینان از خرابی کمک فنرها، نسبت به تعویض آنها اقدام نمایید.

شرکت ایساکو  به‌دلیل اهمیت موضوع و در راستای کسب حداکثر اطمینان مشتریان از مرغوبیت تمامی قطعات ارایه شده در بسته‌بندی این شرکت، مطابق با   استانداردهای خودروساز اقدام به تست و ارزیابی کیفی قطعات خود مینماید و سازندگان این دسته از قطعات، از میان معتبرترین برندهای تولیدکننده این قطعه در ایران و سطح جهان انتخاب شده‌اند.

سیستم کلاچ

سیستم کلاچ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مجموعه‌ها درخودرو مطرح است و عملکرد صحیح آن، تاثیر مستقیم در کارکرد خودرو دارد. در صورت بروز اشکال در این سیستم ـ حتی به شکل جزیی ـ راندمان خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. 35

کلاچ بخشی از سیستم انتقال نیرو بوده که عملکرد آن قطع و وصل نیروی انتقالی از موتور به جعبه دنده است. با کلاچ‌کردن می‌توان ارتباط بین موتور و جعبه دنده را برای مدت کوتاهی قطع و پس از رها کردن کلاچ، دوباره آن را برقرار نمود.

درخودروهای مدرن امروزی، دستگاه کلاچ باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

امکان انتقال قدرت مطمئن را فراهم آورد
حرکت بدون لرزش وسیله نقلیه را امکان‌پذیر نماید.
در مقابل تغییرات دور موتور، دوام کافی داشته باشد.
حتیالامکان سبک بوده و به راحتی به کار بیفتد.
در وسایل نقلیه سنگین، قادر به انتقال گشتاورهای زیاد بوده و دوام و استحکام کافی داشته باشد.

وضعیت کلاچ در حالت نیم کلاچ

درحالت نیم کلاچ کردن، صفحه کلاچ در وضعیت نیمه آزاد، مابین فلایویل و صفحه فشاری دیسک قرار می‌گیرد تا بتواند بدون وارد آوردن فشار زیاد به موتور، گشتاور پیچشی زیادی را منتقل کند. در صورتی که چرخ‌ها به گشتاور بالایی برای حرکت نیاز داشته باشند و موتور جوابگوی آن نباشد، باز هم بکس و باد کردن لنت‌ها سبب قطع ارتباط ناقص شده و از خاموش‌شدن موتور جلوگیری می‌نماید. این وضعیت را هنگام شروع به حرکت‌کردن خودرو نیز می‌توان مشاهده کرد.

توصیه کارشناسان جهت حرکتی پر قدرت و بدون لرزش، استفاده از کیت کلاچ استاندارد ایـساکو در داخل بسته‌بندیهای دارای هولوگرام است.

طراحی و ساخت قطعات سیستم کلاچ برای حصول اطمینان از وجود مقدار لازم نیروی گیرش و جدایش موردنیاز عملکرد سیستم و نیز پایایی آن انجام می‌گیرد، به همین دلیل توجه ویژه به پارامترهای ابعادی و عملکردی قطعات کلیدی سیستم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا بتواند ارتباط مناسبی بین موتور و جعبه دنده پدید آورد.

در ادامه به شرح مختصری از علل خرابی و موارد قابل حل توسط کارشناسان اشاره میشود:

 • عدم کشش خودرو

علایم: چرب و روغنی بودن سطح صفحه دیسک  و صفحه کلاچ.

علت: نشتی روغن و یا گریسکاری نامناسب.

روش رفع ایراد: تعویض کیت کامل کلاچ  و رفع منشاء روغن ریزی و یا گریس.

 • اتمام لنت کلاچ

کنترل پله فلایویل (برای خودرو پژو ۴۰۵بین ۴ و ۶ میلیمتر است).

روش رفع ایراد: تعویض فلایویل و در صورت وجود آثار درگیری غیریکنواخت (پله‌ای) بر روی دیسک و صفحه، تعویض کیت کامل انجام پذیرد.

 • لرزش کلاچ در شروع حرکت

علایم: تخت‌شدن فنرهای بالشتکی مابین دو لنت صفحه کلاچ (کنترل چشمی)

نحوه رفع ایراد: تعویض صفحه کلاچ

 • پایین بودن نیروی فشاری دیسک

نحوه رفع ایراد: تعویض دیسک کلاچ

 • تابیدگی صفحه (برای صفحات غیر پری دمپر) با اثر درگیری غیریکنواخت برروی دیسک و صفحه

نحوه رفع ایراد: تعویض قطعات معیوب

 

 • لرزش و یا سرخوردن (بکس‌وباد) کلاچ در شروع حرکت

علایم: مشاهدۀ گریس ذوب شده و چرب بودن در سطح تماس صفحه کلاچ با دیسک

علت: استفاده گریس بیش ازحد و یا نامناسب بر روی قیفی، هزارخاری و یا کائوچویی و بلبرینگ و روغن‌ریزی از کاسه نمدهای ته میل لنگ و یا گیربکس

روش رفع ایراد: تمیزکاری سطوح گریسکاری و گریسکاری مجدد و یا تعویض کاسه نمد منشاء روغن‌ریزی/ تعویض کیت کامل کلاچ

 • صدای غیر عادی

علایم(۱): صدای درجا (لق لق) که بعلت خلاصیها صفحه بوده

روش رفع ایراد: تعویض صفحه

علایم(۲): صدای اضافی که با فشردن کلاچ افزایش مییابد.

روش رفع ایراد: تعویض بلبرینگ کلاچ

 • حرکت پله‌ای پدال کلاچ

علایم(۱): عدم سایش و وجود گرد و غبار بر روی اجزاء داخلی کلاچ و مکانیزم تعویض دنده

روش رفع ایراد: نقاط مورد نیاز گریس‌کاری شود.

علایم(۲): درگیری یک‌طرفه بلبرینگ با قیفی و دوپهن شدن

روش رفع ایراد: بلبرینگ باید تعویض گردد.

علایم(۳): ساییدگی قیفی این قطعه

روش رفع ایراد: تعویض قطعه و کنترل نهایی محل قرارگیری بلبرینگ پس از تعویض قطعات.

 • لرزش پدال کلاچ درکارکرد درجا

علایم(۱): هم‌راستا نبودن شاخک‌های خورشیدی.

روش رفع ایراد: تعویض دیسک و در صورت لزوم بلبرینگ.

علایم(۲): کنترل لقی اهرم دو شاخه کلاچ

علایم(۳): خوردگی شاخک‌های خورشیدی در صورت عدم مشاهده آثار سوختگی در سطح دیسک و صفحه.

علایم(۴): خوردگی شاخک‌های خورشیدی با  اثر سوختگی.

روش رفع ایراد: تعویض کیت کلاچ کامل.

 • سفتی پدال کلاچ

علایم(۱): اتمام لنت

روش رفع ایراد: در صورت عدم وجود آثار سوختگی صفحه کلاچ تعویض شود.

علایم(۲): درگیری یکطرفه بلبرینگ با قیفی درصورت دو پهن شدن و خوردگی دندانه‌های داخلی و شکستگی قطر داخلی

روش رفع ایراد: بلبرینگ تعویض بلبرینگ انجام شود و در صورت خراشیدگی قیفی این قطعه نیز تعویض شود.

نیروی ماکزیمم و RELEASE LOAD دیسک کلاچ بالاتر از حد مجاز باشد این پارامتر در انبار داغی اندازه‌گیری میشود.

مسیر کابل کلاچ بر روی خودرو کنترل شود (به‌ویژه خودروی روآ)

نحوه رفع ایراد: تعویض قطعات معیوب. کنترل اهرم‌بندی کلاچ – کابل گلاچ و گریس‌کاری محل‌های مربوط انجام شود.

رینگ پیستون

از آنجایی که نمیتوان پـیستون را به‌گونه‌ای ساخت که خود به خود سیلندر را درزبنـدی کند، بنابراین درناحیه فوقانی پیستون محلی جهت قرارگیری رینگ تعبیه شده است.

این رینگ سه وظیفه اصلی دارد:

 • درزبندی محفظه احتراق و جلوگیری از نشت گاز از اطراف پیستون.
 • پاک‌کردن روغن از جداره سیلندر و جلوگیری از ورود آن به محفظه احتراق.
 • انتقال گرما از پیستون به جداره سیلندر که دمای پایینتری دارد.

دو رینگ بالا رینگ‌های تراکمیاند که سبب می‌شوند فشار ناشی از تراکم و احتراق در محفظه احتراق بماند و مانع کمپرس رد کردن شود.

رینگ پایینی رینگ روغنی است که روغن اضافی را از جداره سیلندر پاک و آن را به کارتر برمی‌گرداند. با توجه به مطالب ارائه شده، استفاده از رینگ‌های استاندارد در عمر خودرو بسیار تاثیرگذار است. به‌کارگیری رینگ‌های غیراستاندارد و خارج از شبکه خدمات آسیب‌های جدی از جمله خوردگی بیش از حد سیلندر و شکسته شدن رینگ در داخل سیلندر  به‌وجود خواهد آورد.

از دیگر عواقب استفاده از رینگ‌های غیراستاندارد میتوان به روغن‌سوزی و عدم انتقال حرارت پیستون و ذوب‌شدن آن اشاره نمود.

عوامل موثر بر کاهش مصرف سوخت

امروزه استفاده از سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری در خودروها به جهت کاهش آلودگی محیط زیست و مصرف سوخت متـداول شده است. شرکت‌های خودروساز نیز با درنظرگرفتن صرفه اقتصادی این سیستم، انجام سرویس‌های دوره‌ای خودرو مطابق با اطـلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودرو در شبکه نمایندگیها را پیشنهاد میکنند.

استفاده از قطعات اصلی و استاندارد مورد تایید شرکت خودروساز (همچون فیلتر هوا، شمع، فیلتر بنزین، فیلتر روغن) تنظیم به موقع موتور خودرو، تنظیم باد لاستیک‌ها متناسب با دمای محیط از عوامل موثر برکاهش و مصرف سوخت هستند.

از دیگر عواملی که موجب افزایش مصرف سوخت میشوند، استفاده از بار بیش از حد استاندارد، سرعت بیش از اندازه (بیش از ۱۲۰ کیلومتر) و استفاده از لاستیک و رینگ‌های با سایزهای (غیرتوصیه شده شرکت خودروساز) هستند.

با استفاده از قطعات اصلی ایساکو در داخل بسته‌بندیهای دارای هولوگرام با کاهش مصرف سوخت خودرو از هزینه‌های سربار جلوگیری نمایید.

درخودروهای جدید که مجهز به سیستم‌های پیشرفته تزریق سوخت انژکتوری میباشند، بازکردن ترموستات باعث افزایش مصرف سوخت میشود. بنابراین حتماً توجه داشته باشید که هیچ وقت ترموستات را  از روی موتور باز نکرده و در صورت نیاز به تعویض حتماً  از ترموستات‌های استاندارد داخل بسته‌بندیهای ایساکو استفاده کنید.

همان‌طور که شما مالکین محترم خودروها مطلع هستید سیستم‌های سوخت‌رسانی مجهز به قطعات الکترونیکی هستندکه برای رفع نقص فنی احتمالی آنها میبایست به نمایندگیهای مجاز که مجهز به دستگاه‌های عیب‌یاب استانداردهستند، مراجعه کنید.

در صورت بروز عیب در سیستم سوخت‌رسانی، لامپ اخطار عیب موتور که به رنگ زرد در صفحه آمپر میباشد به صورت دایم روشن باقی میماند که با مشاهده این مشکل میتوان با مراجعه به نمایندگیهای مجاز نسبت به رفع ایراد اقدام نمایید.

قطعات اصلی را در بسته‌بندیهای ایساکو با برچسب امنیتی (هولوگرام) از فروشگاه‌ها و نمایندگیهای مجاز سراسر کشور تهیه نمایید.