en
روغن موتور
روغن موتور
روغن موتور
روغن موتور
روغن موتور
روغن موتور
روغن موتور

روغن موتور

engine oil

روغن موتورها علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود، باید اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ‌زدگی، خوردگی، اکسیداسیون، تبخیر، انجماد، اشتعال و سایش دارا باشند. یکی از مواردی که باید مد نظر قرارداد، زمان تغییر رنگ روغن به سیاه می باشد . روغنی که در اثر کارکرد به مرور زمان سیاه نشود، مناسب نمی‌باشد زیرا در داخل روغن موادی بنام شوینده وجود دارد که باعث میگردد تا دوده های ناشی از احتراق که در سیلندر بوجود می‌آید و در اجزا موتور می‌نشیند را شسته و در روغن حل گردد در صورت عدم شویندگی مناسب روغن باعث عدم خنک شدن موتور به علت رسوب دوده در اجزا و نیز کاهش تلرانس های قطعات و در نتیجه گیر پاژ کردن موتور می‌گردد .

روغن موتور

 
با پیشرفت فن‌آوری و بهبود شرایط کارکرد موتـور از لحاظ افزایـش دور، افزایش نسبت تراکم بالا و دمای احتراق بیشتر، فشار به یاتاقان‌های ثابت و متحرک بیشتر شده است. این تغییرات سازندگان روغن موتور را براین داشته است تا روغن‌هایی متناسب با فن‌آوری موتورها با زمان تعویض بیشتر، تولید نمایند. امروزه با توجه به استانداردهای زیست محیطی، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور، محدود شده و سرریز روغن به منظور تأمین کسری روغن موتور کاهش یافته است. 
برای انتخاب یک روغن موتور خوب، شاخص‌های مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب، دارای گرانروی ( ویسکوزیته) مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش‌های مختلف و قطعات متحرک موتور را دارا است. 
روغن موتورها علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود، باید اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ‌زدگی، خوردگی، اکسیداسیون، تبخیر، انجماد، اشتعال و سایش دارا باشند.
یکی از مواردی که باید مد نظر قرارداد، زمان تغییر رنگ روغن به سیاه می باشد . روغنی که در اثر کارکرد به مرور زمان سیاه نشود، مناسب نمی‌باشد زیرا در داخل روغن موادی بنام شوینده وجود دارد که باعث میگردد تا دوده های ناشی از احتراق که در سیلندر بوجود می‌آید و در اجزا موتور می‌نشیند را شسته و در روغن حل گردد در صورت عدم شویندگی مناسب روغن باعث عدم خنک شدن موتور به علت رسوب دوده در اجزا و نیز کاهش تلرانس های قطعات و در نتیجه گیر پاژ کردن موتور  می‌گردد .  
از دیگر خاصیت های مهم روغن عدم اسیدتیه شدن روغن- که باعث ایجاد خوردگی اجزا موتور می گردد- می باشد . هم چنین عدم لخته شدن ( ژله ای شدن)روغن موتور در زمان کارکرد تعیین شده است زیرا اگر روغن نامرغوب باشد امکان ایجاد لخته شدن وجود دارد که در این صورت به قطعات متحرک خودرو آسیب وارد می‌گردد .

روغن موتور,روغن موتور 206,روغن موتور پژو,روغن موتور سمند

روغن ها از لحاظ شیمیائی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود :

1-    روغن های پایه معدنی  2- روغن  نیمه سنتتیک  3- روغن تمام سنتتیک 

در انتخاب روغن با توجه به توصیه سازنده می بایست با توجه به تقسیم بندی فوق توجه ویژه ای در نظر گرفت.

 

مشخصات عملکردی و استانداردی قطعه : 
این محصول از مواد مصرفی خودرو بوده و مشمول استاندار اجباری است لذا در صورتیکه روغن، ساخت داخل باشد، باید روی قطعه علامت استاندارد وجود داشته باشد .  

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد ذیل است :

  • کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور 
  • کاهش سایش و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
  • خنک‌نمودن قطعات داخلی موتور 
  • تمیز نگه‌داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات 
  • کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف

روغن از زمان شروع به کار موتور در معرض اکسید شدن و تجزیه حرارتی قرارگرفته و از کیفیت آن کاسته می‌شود و همچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک‌کننده‌ها نیز، مصرف می‌شوند. در این حالت خاصیت روانکاری، پاک‌کنندگی و جذب ذرات معلق و ناخالصی‌ها، کاهش می‌یابد که پیشنهاد می‌شود جهت افزایش راندمان موتور خودرو، از روغن موتـورهای مورد تائید شرکت خودروساز استفاده گردد.
با توجه به یکسان بودن شکل و ظاهر روغن موتورهای بی کیفیت با روغن های با کیفیت بالا، متأسفانه مشکلات زیادی برای برای مصرف کنندگان خودرو  به وجود خواهد آورد .

 

مزیت قطعه ایساکویی نسبت به سایر اقلام موجود در بازار:

1-    ضمانت قطعه بر اساس ضوابط وزارت صنعت ، معدن و تجارت 
2-    منطبق با استاندارد ملی ایران
3-    استفاده از روغن های پایه و ادتیو مرغوب به منظور حفظ خواص روانکاری مطلوب در طول عمر خود.
4-    تولید شده بر اساس الزامات شرکت های خودرو ساز اصلی 
5-    دارای تائیدیه از سازمان ملی استاندارد ایران و آزمایشگاه های معتبر خودروساز
6-    کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی خودرو
7-    عملکرد مطلوب هنگام استارت خودرو در شرایط آب و هوایی سرد 
8-    استفاده از روغن های پایه و مواد افزودنی مرغوب به منظور حفظ خواص روانکاری مطلوب در طول عمر خود .
9-    کاهش محسوس درصد وزنی عناصر شیمیایی مخرب در مقایسه با محصولات موجود در بازار که نهایتاً منجر به افزایش طول عمر کاتالیست و کاهش آلایندگی خودرو می‌شود.
10-    ایجاد یک فیلم روغن پایدار بین اجزاء موتورکه سبب افزایش طول عمر آنها و همچنین باعث کاهش مصرف سوخت در خودرو می‌شود.
11-    انجام آزمون‌های کنترل کیفی قبل از خرید و به صورت دوره‌ای در طول مدت قرارداد.
12-    تحت کنترل داشتن فرایند ساخت
13-    بازرسی محموله قبل از دریافت
14-    بسته بندی ، شرایط نگهداری و حمل نقل قطعه مطابق با استانداردهای شرکت ایساکو

روغن موتور,روغن موتور 206,روغن موتور پژو,روغن موتور سمند

ایرادات احتمالی و قطعی استفاده از قطعات غیر ایساکویی و غیر استاندارد:

1-    در صورت بروز ایراد یا آسیب به خودرو و سایر اجزا ،  تضمینی وجود ندارد .
2-    استفاده از روغن موتور غیر استاندارد و نامرغوب موتور را به مرور فرسوده کرده و باعث ایجاد خسارات و هزینه های زیادی می‌شود. 
3-    در موارد حادّتر، استفاده از روغن نامرغوب و بی کیفیت باعث صدمات جدی تری مثل روغن سوزی و یاتاقان زدن موتور خودرو و بروز خسارات و هزینه های فراوان برای مشتری می‌گردد.
4-    افزایش مصرف سوخت و آلایندگی بالا نتیجه استفاده از روغن موتور نامرغوب می‌باشد.
5-    ایجاد هزینه سرریز روغن برای مشتری بدلیل کاهش سطح روغن موتور نامرغوب